Skladování krmiva

krmení kočky

Foto: Fitmin

Kvalitní krmivo je základem pro zdraví domácích mazlíčků. Aby si svou hodnotu uchovalo, musíme ho správně skladovat. Není to žádná věda, stačí se vyvarovat nejčastějších chyb.

Majitelé zvířat se leckdy mylně domnívají, že vzhledem k suché konzistenci se nemůže granulované krmivo zkazit či zplesnivět. Masové granule či lisované seno ale natahují vzdušnou vlhkost, která vede k plesnivění. Ve spojení s teplem pak dochází ke zkažení masa a tuků. Zvířatům může jejich pozření způsobit otravu nebo minimálně zažívací potíže, průjmy, záněty žaludku apod. Do pytlů s granulemi se snadno dostane hmyz, zejména moli a potemníci, případně hlodavci, kteří granule navíc znečistí a může tak dojít k přenosu chorob.

Méně je více

granule v papírovém pytli

V papírových obalech nehrozí krmivu kontaminace karcinogenními látkami (Foto: Yoggies)

Je rozumné mít doma jistou zásobu krmiva. Výpadek dodávek do obchodní sítě představuje velký problém, má-li pes nebo kočka veterinární dietu a speciální krmivo nelze jednoduše nahradit jiným druhem. Nákup tzv. „do foroty“ se ale může ukázat jako kontraproduktivní, nestihneme-li krmivo spotřebovat. Doba expirace je běžně 12 až 36 měsíců, což ale platí pouze pro neotevřené balení či konzervu. Granule je třeba po otevření zkrmit do dvou měsíců, konzervu do dvou dnů za předpokladu, že je uložena v chladničce. S ještě nižší trvanlivostí po otevření je třeba počítat u přírodních krmiv, jež neobsahují konzervanty.

Pokud granule přesypáváme do uzavíratelných nádob, vždy nejprve várku spotřebujeme, jinak starší granule zůstávají stále vespod. Následně nádobu vymyjeme, aby v ní nezůstaly drobky a zbytky tuku, které způsobí zkažení nově vsypaných granulí. Chceme-li si udělat zásobu, je vhodnější zakoupit několik menších balení granulí nebo konzerv a spotřebovávat je postupně.

Nebezpečí kontaminace

Při dlouhém skladování krmiva v původním plastovém pytli mohou do krmiva přecházet karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů). A naprosto nevhodné jsou pro skladování suchého krmiva garáže či sklepy. Kromě absorpce vlhkosti mohou granule natáhnout specifický zatuchlý pach nebo ještě hůře výpary z výfukových plynů, skladovaných pohonných hmot, chemikálií apod. Nezavádějme doma ani nešvar z obchodů a skladujme granule a pamlsky stranou od parfémovaných pracích prostředků a čistidel.

Je to v suchu

  • K bezpečnému uchování granulí jsou přímo určeny nádoby s těsnicími víky, jež k nim nepropustí vlhko, pachy a zachovají jejich přirozené aroma.
  • Naplněné nádoby a konzervy skladujeme na suchém, chladném a stinném místě.
  • Otevřené konzervy uchováváme vždy v lednici, nejlépe uzavřené těsnicím víčkem, které k nim někteří výrobci dodávají.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Fitmin a Yoggies

Skladování krmiva