Kufr z půdy

Rubrika: Inspirace

Na půdách a v kůlnách se často skrývají hotové poklady. Na první pohled byste to do nich neřekli, ale když trochu popustíte fantazii… Třeba takový starý kufr.

Kufr celý v bílém a se zkříženými dřevěnými nožkami je romantickým stolečkem, s nímž ladí i bílé doplňky. Foto Westwing

Narazit můžeme na kufry z různých materiálů. Kromě hodně starých dřevěných také na proutěné či luxusní kožené. Nejčastěji to ale budou tak zvané fíbráky. Říkalo se jim tak podle materiálu, ze kterého byly vyrobeny (vulkánfíbr je kompozitní materiál z celulózy, která po zpracování vytvoří lehký a poměrně pevný materiál).

Tento elegantní kousek v koloniálním stylu byl už jako stoleček vyroben. Subtilní kovové nožky mají vzhled bambusu. Foto Westwing

S úpravou nebo bez ní

Jak u kožených, tak u vulkánfíbrových kufrů se dbalo na detaily. Rohy měly vyztuženy kovovými nebo koženými kryty, zámky na klíček doplňovaly někdy stahovací kožené popruhy, mohly být opatřeny i ztužujícími dřevěnými žebry. To vše po vyčištění a případné další úpravě vynikne.

Polovina kufru uvnitř vyztužená například dřevěnou kostrou se proměnila v poličku. Foto Shutterstock

Je-li povrch kufru v pořádku, ponecháme ho tak. Jestli utrpěl hodně šrámů, můžeme ho opatřit nátěrem, třeba s patinou. Ten dostane jen tělo kufru, nebo kompletně celý povrch. Někdy je potřeba i nově vylepit vnitřek.

Dva bíle natřené kufry tvoří kontrastní „stolek“ červené váze. Foto Shutterstock

Jak kufr využít

Vysoký robustní kufr může fungovat jako originální konferenční stolek. Pokud menší kufřík opatříme nožkami, získáme pohledný odkládací stoleček. Jeden nebo více kufrů položených na sobě se promění v květinový stolek. Přitom samozřejmě využijeme i jejich vnitřní prostor. Kufr s uloženými věcmi lze také jen postavit nebo položit tam, kde bude po ruce a zároveň i hezkou dekorací.

I venku s rostlinami najdou ještě kufry využití. Foto Shutterstock

I poškozený kufr, který nebudeme upravovat, najde uplatnění, třeba na zahradě na květiny. Ze zachovalé přední části kufru může dokonce vzniknout polička

Takto se dají kufry dozdobit pomocí ubrouskové techniky. Foto Shutterstock

Pevný vysoký kufr slouží jako stylový konferenční stolek. Foto Shutterstock

Kufry s uloženými věcmi se dají na vhodném místě jen naskládat na sebe. Foto Shutterstock

Kufr se proměnil v malou příruční knihovnu. Foto Shutterstock

 

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a se souhlasem firmy Westwing

Kufr z půdy