Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirující se v přírodě, měkké, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost, elegance a vzdušnost.

Skandinávský styl bydlení je nám blízký zvláště v zimě. V létě dáváme přednost stylu prosluněné Itálie a francouzské Provence, v zimě však uvažujeme trochu jinak. Nedostatek denního světla nás přiměje používat barvy oblíbené v severských zemích. Prim tu hraje bílá.

Bílá barva má za úkol interiér prosvětlit. Natírají se jí stěny, dřevěné obložení, stropy, někdy i podlaha. Doplňují ji tlumené neutrální tóny jako šedá, modrá, šedomodrá, béžová, hnědá, písková, černá, tedy barvy, které se vyskytují v zasněžené krajině. Aby interiér během dlouhých temných nocí nepůsobil ponuře, prosvěcují jej lustry, lampy a svícínky a zateplují textilie, ale také měkké kůže a kožešiny.

Vyrobeno ručně

Ruční práce se tu cení, proto ručně vznikají mnohé textilní doplňky anebo ruční práci alespoň připomínají. Setkáváme se s nízkými tkanými běhouny a koberečky, přehozy přes postel vytvářenými technikou patchworku, háčkovanými a pletenými přikrývkami a polštářky. Šité jsou i figurky určené dětem jako hračky.

S dobrou náladou

Kuchyně je mnohem veselejší. Asi proto, že se v ní používají zelené bylinky a čerstvé ovoce a zelenina. Dekor proužků a puntíků a také kytiček se vyskytuje na nádobí i textilu. Kromě pastelových odstínů se objevuje červená – barva jahod a vlčích máků –, a také námořní modř. Ostatně, je známo, že pestřejší barvy povzbuzují i chuť k jídlu.

Všude dřevo

Dřeva je na severu dost, proto nábytek se vyrábí ze dřeva, často z borovice či břízy, a zůstává v přírodních barvách nebo má světlý nátěr. V moderním interiéru se počítá i s nábytkem z plastu, ale důležitá je jeho barevnost, obvykle v neutrálních odstínech.
Podlaha a obložení stěn však bývá z prken. Barevnost se používá opět přírodní nebo se volí světlé tóny.

Skandinávský styl umí být strohý a studený, stejně jako je příroda na severu, kde převládá dlouhá zima. Vše je jednoduché, nekomplikované, svěží a především funkční. Se správnými doplňky dokáže být atmosféra i útulná a příjemně hřejivá.

Text: Martina Lžičařová
Foto: archiv firem

Bydlet jako na severu