Barevný interiér

Rubrika: Interiér

Barvy dokážou interiér neuvěřitelně proměňovat. Díky tomu, jak barvy působí na naši psychiku, vnímáme stejný prostor při barevné změně pokaždé trochu jinak.

Jemná růžová se hodí do dívčího pokoje

Barvy mohou chladnou místnost proteplit, malou zvětšit, velkou zútulnit, snížit vysoký strop a nízký zvednout. Jedny probouzejí naši aktivitu, jiné nás uklidňují. Podrobněji o působení barev si ale přečtete v jiném článku.

Jak vybírat barvy

Oranžová je teplá, optimistická barva, vhodná do dětského pokoje

Ten, kdo je po léta zvyklý na klasickou bílou výmalbu, si možná barevné stěny ve své chalupě nedovede představit. Ale zvláště ve velké místnosti, střídmě vybavené nábytkem, dokáže dobře zvolená barevnost stěn interiér proteplit a zútulnit. Také malý pokojíček bude s barevnými stěnami vypadat příjemně.

Když už se rozhodneme nově vymalovat, jak správnou barevnost vybrat? Pokud se nám líbí některá barva, měli bychom se nad ní zamyslet i z hlediska jejího působení. Samozřejmě se těchto zásad nemusíme držet za každou cenu, ale nasměrovat nás mohou. Každá barva také může mít různou intenzitu a odstíny od studených po teplé – a pokaždé vyzní jinak.

Testujeme barevnost

Střízlivou koupelnu ozvláštňuje sytá barevnost úzké dělicí stěny

Barva, která se nám líbí na malém vzorku, může působit úplně jinak na velké ploše. Proto dostanete-li se do barevného interiéru, zkuste si představit, jak by se barva vyjímala u vás, zda byste se v ní cítili příjemně. Nebo zalistujte časopisy a všímejte si fotografií s takovými interiéry.

Protože barvy pohlcují různě světlo, může ta samá barva vypadat jinak na stěně přímo osvětlené denním světlem, v místě bez oken nebo při elektrickém osvětlení. U některých barev je změna malá, ale u jiných by vás mohl výsledek i nepříjemně překvapit. Barvu proto vyzkoušejte v reálných podmínkách a teprve potom zvolte ten správný odstín.

Při výběru ladění stěn samozřejmě záleží i na barevnosti zařízení, které v místnosti je, i doplňků (pokud je nechcete měnit).

I v dnešní návštěvě na chatě se můžete přesvědčit, že barvy víkendovému stavení sluší. Další články k barvám v interiéru najdete v loňském Chataři chalupáři č. 5.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV

Barevný interiér