Bubnové sekačky

Rubrika: Dílna, Zahrada

Rotační bubnové sekačky spojují šetrné principy tradičního sečení kosou a výhody silného motoru, který zastane téměř veškerou námahu. Ocení je nejen chalupáři, ale i majitelé malých farem.

Dvoububnová sekačka BDR 1200 se záběrem 120,2 cm je určena pro sečení rozlehlých lučních pozemků (Vari)

Na pravidelně udržovaných trávnících, kde se seká tráva do přibližně deseti centimetrů výšky se používají sekačky na nízkou trávu se sběrným košem. Má to své výhody, ale na druhou stranu se musí sekat velmi často, v sezóně největšího růstu i několikrát za měsíc. Z trávníku je potom zelený koberec, který je sice úhledný a dobře ladí s udržovaným domem, ale není právě příkladem živé přírodní rozmanitosti.

Pokud je potřeba udržovat rozlehlejší plochy, případně využíváme-li trávu a seno pro zvířata, potřebujeme posekat vyšší trávu podobně, jako se seká kosou. Pak stačí sekat dvakrát za rok a místo zeleného koberce máme krásnou louku se spoustou různých květů, bylin a dalších rostlin. K takovému sekání se v současné době využívají nejčastěji rotační bubnové sekačky.

Sekačky z řady Tekton jsou vhodné pro rovinaté a mírně svažité pozemky u domů a chalup (Dakr)

Nejjednodušší stroje mají záběr okolo šedesáti centimetrů a jsou určeny pouze k sečení. Stále se vyrábí i bez pojezdu, ale v základním provedení mají jednorychlostní pojezd. Vyspělejší typy mají více rychlostí. Některé sekačky jsou stavebnicové a po výměně adaptéru je lze použít třeba i na mulčování, shrabování nebo jako frézy na sníh. Na trhu se již objevily i stroje s hydrostatickou převodovkou, kde lze plynule regulovat rychlost dopředu i zpátečku.

Například pro farmáře a majitelé velkých pozemků, kteří potřebují sekat výměry i o velikosti několika hektarů, jsou určeny dvoububnové sekačky, které mají záběr 120 centimetrů a motory s výkony 13-15 HP.

Bubnovky dobývají Evropu

V používání bubnových sekaček mimo zemědělství je Česko velmocí. Zdejší firmy začaly s jejich výrobou jako první v roce 1990 a dnes dodávají své produkty na trh tři největší evropští výrobci těchto strojů – Motor Jikov, DAKR Hranice a Vari Libice nad Cidlinou. Většina Evropy stále ještě používá na vysokou trávu lištové sekačky, ale například na Slovensku, v Polsku a v Německu se již velmi výrazně prosazují i české bubnovky a své zákazníky nalézají i v ostatních zemích Evropy.

Snadnou práci se sekačkami Tekton ocení i ženy (Dakr)

Česká firma DAKR se specializuje na bubnové sekačky, které jsou stavebnicové. Kromě sečení lze tedy tyto stroje po výměně pracovního nástavce používat i na jiné práce.
Bubnové sekačky Tekton mají dvě rychlosti pojezdu, jeden žací buben se záběrem 60 cm. Jsou osazeny motory Briggs & Stratton nebo Honda o výkonech 5,5 – 6,5 HP. Záměnou pracovního adaptéru je lze jednoduše za několik málo minut přestavět na mulčovač nebo radlici na sníh. Vynikají především nízkou hmotností, velmi snadno se ovládají, a proto s nimi často sekají i ženy.

Stroje Panter FD2 jsou určeny do náročnějších podmínek s větší rozlohou anebo na svahy. Stroj má v základním provedení tři rychlosti a motor 6,5 HP. Jednobubnové sečení má záběr 69 cm, revoluční diskové sečení má záběr 125 cm. Mimo to je možné použít dalších deset pracovních nástavců, například shrabovač a obraceč sena, mulčovač, rotavátor, vozík, frézu a radlici na sníh.

Kvalita žacích nožů je důležitým kritériem při výběru sekačky

Posekat jeden hektar se záběrem 69 cm znamená ujít za strojem asi 18 kilometrů. Majitelé Pantera ovšem mají možnost při sečení sedět na připojené sedačce. V komfortnějším provedení jsou stroje Panter FD2 vybaveny hydrostatickou převodovkou, takže lze plynule nastavovat rychlost dopředu i zpátečku.

Dvoububnová čtyřkolka

Nejvýkonnější řadou firmy DAKR jsou stroje Panter FD3, který má již v základním provedení hydrostatickou převodovku s plynulým nastavováním rychlosti vpřed i vzad. Jsou osazeny motory 13,2 nebo 15,5 HP. Mají diferenciál i uzávěrku diferenciálu. Lze na ně použít všechny nástavce jako v případě stroje Panter FD2 a navíc dvoububnové sečení nebo dvounožový mulčovač se záběrem 121 cm a cepákový mulčovač se záběrem 100 cm.
Připojením speciální sedačky se vytvoří ze stroje Panter FD3 čtyřkolový stroj s řízenými zadními koly.

I s velmi náročným terénem si poradí například sekačky z řady Panter (Dakr)

DAKR také vyrábí sekací bubnové podvozky RZS69, na které lze nasadit motorové jednotky s odstředivou spojkou z jednoosých traktorů Terra, Vari, Agzat. Majitelé těchto traktorů tak ušetří tím, že koupí jen podvozek a použijí motor, který již doma mají.

Jak si dobře vybrat

Nejdůležitější je motor – proto volte stroje osazené osvědčenými značkami motoru, jako je například Briggs & Stratton či Honda. Sekačku si nechte nastartovat a odzkoušet ještě v prodejně. Startování musí být snadné i pro ženy nebo seniory. Kolečka by měla být uložena v kuličkových ložiskách. V prodejně si nechte předvést vůli uložení kol, zatočte jimi.
Řidítka a šasi musí být z pevného a dostatečně tuhého materiálu. Otočte tedy řídítky do stran a otestujte si tak kroucení celého těla stroje a řídítek.

Bubnové sekačky spojují výhody silného motoru a šetrného sečení kosou

Volte stroj, který má kola se šípovitým vzorem – díky tomuto vzoru má stroj lepší záběr při práci, a to i ve svažitém terénu. Podívejte se také na hloubku a velikost vzorku. Ovládání rotace žacího bubnu a pojezdu by mělo být oddělené. Otestujte si pojezd a samostatné spínání žacího bubnu. Pojezd by neměl být příliš rychlý ani pomalý.

Zajímejte se i o kvalitu a pevnost žacích nožů. Vysuňte nůž a zatlačte na něj. Pokud je kvalitní, neohne se. Volte raději sekačku s možností nastavení madel a „vyosení“ rukojeti – díky těmto možnostem poskytuje sekačka vyšší pracovní komfort a dosahuje větší prostupnosti terénem. Madla si seřiďte podle výšky své postavy a vyzkoušejte si možnost jejich hladkého nastavení do stran a sklopení pro jednoduché skladování nebo převoz (např. i v kufru osobního auta).

Disky kol by měly být kovové a osy zakrytované – kryty zabraňují namotávání trávy na kola. Snadno přístupná by měla být také všechna místa pro pravidelnou údržbu (filtr, hrdo olejové nádrže, svíčka).

NAŠE TIPY

  • SEKAČKA S VARIÁTOREM POJEZDU

    Novinkou na českém trhu je bubnová sekačka BDR 583 VARIO

    Novinkou na českém trhu je bubnová sekačka BDR 583 VARIO s výkonem motoru 7,5 HP, kterou prodává Mountfield. Sekačka pro sečení porostů až do výšky 1,5 m se snadno pohybuje a otáčí i v náročném terénu.

  • PRO KOPÍROVÁNÍ NÁROČNÉHO TERÉNU
    Profesionální dvoububnová sekačka Vari BDR 1200 se záběrem 120,2 cm je určena pro sečení rozlehlých lučních pozemků. Každý buben je vybaven čtyřmi otočnými noži. Posečený porost je řádkován mezi pojezdová kola sekačky. Pro dobré kopírování terénu má žací jednotka vůči šasi sekačky možnost stranového výkyvu 10° na obě strany. Sekačku pohání profesionální motor HONDA GXV 390 (13 HP).

www.dakr.cz, www.mountfield.cz, www.motorjikov.com, www.vari.cz

TEXT: KAREL DANČÁK, RICHARD GURYČA
FOTO: DAKR, MOUNTFIELD, VARI

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky