Malá čerpadla – spolehliví pomocníci

Vody je čím dál méně, sluneční úpal mění zelené trávníky v nevzhledné úhory. Sucha střídají bleskové průtrže mračen, které dílo zkázy dokonají, navíc mnohdy zaplaví objekty. V obou případech pomohou malá čerpadla.

Sucha nás nutí šetřit vodou, to ale neznamená, že nemůžeme mít kvetoucí záhony nebo zelený trávník. Stačí sbírat a efektivně využívat dešťovou vodu nebo vlastní studnu a spořit tak i peníze. K tomu ale potřebujeme patřičné čerpadlo. Před nákupem se poradíme s odborníky, kteří nám doporučí vhodný typ podle našich individuálních potřeb. Jaká čerpadla existují a jak fungují?

Kärcher bP 3 Garden přečerpá vodu hlubokou 5–6 metrů. 2 990 Kč (Kärcher)

Povrchová a zahradní čerpadla

Zahrnují sortiment produktů se širokým spektrem využití. Jde například o samonasávací čerpadla, která využijete, pokud výška sání včetně odporů nepřekročí 8 metrů, bývají třeba součástí domácích vodáren. Dále jde o zahradní čerpadla, typy pro čerpání vody ze studny apod. Specifickou kategorií jsou benzínová čerpadla, která se uplatní hlavně při haváriích, záplavách a všude tam, kde chybí elektrický proud.
Zahradní čerpadla slouží k čerpání vody ze sudů, z jímek a dalších vodních zdrojů. Jsou schopna čerpat vodu i ze studen, a to až z hloubky 8 metrů. V nabídce trhu jsou čerpadla od výrobců Extol, Einhell, Hecht, Sigma, Fieldman, Gardena, Metabo, Sigmona, Kärcher a mnoha dalších. Elektrická zahradní čerpadla se hodí pro zavlažování, zvyšování tlaku nebo k přečerpávání vody z vodovodu, dešťové vody z nádrže či z bazénu. Běžně se využívají pro čerpání vody ze studně nebo ze sudu se současným připojením zavlažovačů a zavlažovacího systému. Nabízejí tak finančně výhodnou variantu rozvodu vody po zahradě.

Ponorné modely

Ponorná čerpadla jsou určena pro trvalý kontakt s vodou. Při výběru čerpadla sdělíme prodejci, zda potřebujeme pracovat s čistou, nebo znečištěnou vodou a také kolik hodláme do čerpadla investovat. V prvním případě jde hlavně o čerpadla do studen a vrtů, kde dokážou čerpat vodu až do výšky 50 metrů, kterou pak vedou do domácnosti.
Čerpadla s nižším výkonem jsou vhodná k občasnému odčerpání dešťové vody ze sudů a sběrných nádrží pro zavlažování a podobné účely. Produkty bývají vybaveny plovákovým spínačem, který čerpadlo při dostatečné výšce vody zapne nebo naopak, po snížení hladiny, motor zastaví.

Na vodu ze sudu

Sudová čerpadla sestávají z čerpadlového nástavce, pohonné jednotky (mají elektromotor s příkonem 300 až 500 W), hadicového nástavce a dalšího příslušenství. Jsou rovněž vybavena plovákovým snímačem, který motor vypne, když hladina vody klesne ke dnu. Čerpadlo lze zavěsit na okraj nádoby a připojit k němu hadici s postřikovačem, zavlažovače nebo zahradní sprchu.

Čerpadlo do nádrže na dešťovou vodu značky Variolux. Výkon 400 W, výška čerpání až 11 m, kapacita 4 000 l/h. 1 199 Kč (obi)

Kalová čerpadla

Kalové čerpadlo je užitečným pomocníkem do chalupy i rodinného domu. Hodí se rovněž k odčerpání vody ze zatopeného sklepa, z bazénu či z jímky s dešťovou vodou. V sortimentu najdeme i další typ kalových čerpadel, například do septiku, které si poradí s fekální vodou. S výbavou řezacích nástavců kalové čerpadlo zvládne i hrubé nečistoty.

Text: Helena Štětinová

Foto: Archiv firem

Uložit

Uložit

Malá čerpadla – spolehliví pomocníci