Bez speciálních lepidel se někdy neobejdeme

Rubrika: Market

Tak, jako jsou pro nás nepostradatelná univerzální lepidla pro svoje mnohostranné použití, jsou zase případy, kdy se bez speciálního lepidla prostě neobejdeme. Určitě si nevšimneme všech specialit, ale ukážeme si některé opravdu zajímavé a jedinečné případy.

Co to je „LEPIDLO NA PORCELÁN“

 

UHU porcelain je speciální, bílé lepidlo pro opravy porcelánu, keramiky, kameniny a mramoru. Odolává horké vodě, čisticím prostředkům, ředěným louhům a teplotám od -30 °C do +80 °C. Z těchto vlastností je jasné, že takto opravné předměty se dají i nadále běžně používat, mýt v horké vodě nebo myčce nádobí. Musíte pouze dodržet speciální, ne tak zcela běžný postup lepení.

Důležité je nanést lepidlo na všechny lepené plochy. Pracujeme při pokojové teplotě, ne ve studené garáži, nebo dílně. Lepidlo by nám správně neschnulo a s výsledkem bychom nebyli spokojeni. Necháme jej zaschnout asi 30 – 40 minut. Nyní naneseme lepidlo již pouze na jednu lepenou stranu a začneme postupně spojovat.

Pozor lepidlo obsahuje bílý plnič, který lze odstranit pouze čističem, ne vodou. Proto pracujeme opatrně a s podložkou, abychom si nezašpinili např. stůl, nebo kuchyňskou linku. Lepidlo necháme několik hodin zaschnout. Přebytečné lepidlo za mokra neodstraňujeme! Znečistili bychom nevratně lepený předmět. Počkáme a po zaschnutí pomocí ostrého řezáku přebytečné lepidlo gumové konzistence opatrně odřízneme. Lepidlo má výbornou vlastnost. Na místech, kde došlo při zlomu k drobnému odštípnutí úlomků materiálu, tyto zaplní a lepený spoj je celistvý. Hotovo!

LEPIDLO NA OPRAVY SMALTŮ

Co je ještě dnes smaltovaného? Otázka, která může napadnou nejednoho čtenáře. Nejedná se již jen o “staré” vany nebo dřezy, ale i o kvalitní pračky, sušičky, lednice, … Smalt je sice velmi pevný, ale stačí pád nářadí při instalaci věšáku a dílo je dokonáno. Kdo by chtěl mít černý flek na bílé ploše, který navíc začne rezavět?

Lepidlo – bílá tekutina hustší konzistence je v lahvičce s praktickým štětečkem pro snazší nanášení. Opravované místo nejprve očistíme a odmastíme. Pak začneme s postupným nanášením. Pozor! Záměrně píšeme postupným. Nesnažíme se poškozené místo zalít opravným smaltem hned napoprvé. Nevypadalo by to dobře a po zaschnutí by se větší množství smaltu mohlo propadat. Postupujeme tedy alespoň ve třech krocích. Nanést + nechat zaschnout. Je to jednodušší a praktičtější.

TIP: Opravný smalt BISON enamel fix je dodáván pouze v bílé barvě. Je na rozpouštědlové bázi, dal by se tónovat tonery na stejné bázi, ale je to složité i drahé. Jednodušší je použít obyčejné barevné křídy, nastrouhané na velmi jemno. Postupně je přidáváme, stejně jako pigment do barvy. A zkoušíme odstín s opravovaným předmětem až jsme s výsledkem spokojeni a opravu provedeme již zmíněným postupem.

 

TĚSNÍCÍ PLASTELÍNA

Materál na rychlé opravy sáknoucích topení, bojlerů, chladičů, sudů a mnoha dalších předmětů. Plastelínou ALTECO se též dají vyplňovat spáry a praskliny. Po vytvrzení je tvrdá, dá se i brousit a na závěr přetřít barvou.

Je to dvousložkový tmel, který je nutné předem připravit – promísit. Pracujeme s navlhčenými prsty, aby se nám na ně tmel nelepil. Důkladně proparcujeme do stejné barvy, což trvá přibližně 1 – 2 minuty.

Plastelínu pak nanášíme na poškozené místo a pomocí prstů navlhčených ve vodě ji pak upravíme do požadovaného tvaru a na závěr vyhladíme.

 

TEKUTÁ GUMA

Čirý materiál husté konzistence, který se po vytvrzení stává gumou. BISON liquid rubber je pružný a přitom velice pevný. dokážeme s ním opravit i pružnou doskokovou síť trampolíny, boty, oděvy na rybaření a potápění a mnoho dalších.

Lepidlo na lepenou plochu z tuby naneseme. Samo se lehce rozteče a vytvoří hladký povrch. Pokud potřebujeme lepidlo nanášet ze spodní strany – jednoduše jej naneseme na špachtli, která je součástí balení a pomocí ní pak lepidlo rozetřeme. Lepidlo je natolik husté, že nesteče, zůstane na opravovaném povrchu.

Pro extrémně namáhané opravy je dobré použít přiloženou síťku, která pohltí pružnost opraveného materiálu a zajistí pevnost po dlouhou dobu.

Takto bychom mohli pokračovat a doporučovat další lepidla. Dotkli jsme se těch nejzajímavějších a opravdu speciálních. O dalších napíšeme třeba v některém s dalších dílů seriálu o lepení.

www.lepidla.cz

 

 

Komerční prezentace

Bez speciálních lepidel se někdy neobejdeme