Auto z půjčovny

Rubrika: Auto

V současné době je snad v každé rodině osobní automobil. Někteří majitelé vůz využívají téměř denně, jiným stojí po většinu roku v garáži nebo na ulici. Těm by se pro občasné jízdy možná vyplatilo auto si jen půjčovat.

Automobil nemusíte vlastnit, v případě potřeby jsou tu autopůjčovny

Při chůzi po většině našich měst se člověk proplétá mezi zaparkovanými auty. Proč tu stojí a nejsou v provozu? Najdou se majitelé, kteří si vůz pořídí a pak vyjedou jen občas na nákup, krátký výlet nebo třeba i na dovolenou. Jinak jejich vůz stojí přinejlepším v garáži, ale většinou zaparkovaný na ulici.

Na druhou stranu je automobil typickým představitelem volnosti a svobody pohybu, kdy si majitel může kdykoliv dojet kamkoliv podle svých potřeb. To bychom nechtěli zpochybňovat, jen stojí za úvahu, zda by se nevyplatilo majiteli, který jezdí opravdu jen občas a své cesty plánuje dostatečně dopředu, využívat služeb některé z autopůjčoven a své cesty realizovat se zapůjčeným autem.

Kdo míří do autopůjčovny

V současné době nabízí zapůjčení automobilu řada subjektů od malých půjčoven až po velké mezinárodní společnosti. Většina našich řidičů má asi zkušenosti se zapůjčením vozidla především v zahraničí, kde si na dovolené půjčili automobil (nebo i skútr či motocykl), aby mohli poznávat krásy a památky cizích krajů.

Druhou skupinou těch, kteří mají zkušenost se zapůjčenými vozy, jsou majitelé automobilů, kteří je dávají například na pravidelnou kontrolu. V servisu si pak na dobu, kdy zde bude jejich vozidlo, půjčují vůz z nabídky půjčovny patřící k servisu či prodejci vozidel.

Vůz na dovolenou

Zatím však u nás není příliš zvykem, aby si vozidlo půjčil ten, kdo opravdu jezdí jen občas, například na některý z víkendů na chalupu nebo na dovolenou. Podle vyjádření některých půjčoven se ale pomalu začíná zvedat zájem mezi těmi, kterým se například kvůli jedné zimní cestě na hory nevyplatí vybavovat vlastní vůz zimními pneumatikami, sněhovými řetězy, střešními boxy atd. Nechají tak svůj automobil na zimu odstavený a raději si půjčí ten, který vše potřebné má. Pokud pojedou plně obsazeným vozem, tak se jim to může i vyplatit.

Pro cestu na zimní dovolenou si lze půjčit auto vybavené do hor vším potřebným

V případě menšího vozu může propočet nakonec vyjít třeba i tak, že náklady na zapůjčení čtyřikrát do měsíce na víkend mohou být stejně vysoké, jako jsou náklady na leasingové splátky nového vozu, a to vše bez dalších povinností a starostí, které vlastnictví automobilu přináší.

Co je v nabídce

Nabídka autopůjčoven je v současnosti značně rozsáhlá a rozmanitá a pro své potřeby si zde vybere opravdu každý. Záleží, čemu dáváte přednost, komfortu, výkonu motoru, ekonomické jízdě, ceně pronájmu apod. U velkých půjčoven výběr začíná většinou od vozů nižší třídy pro každodenní užití především ve městě přes vozy střední třídy až po luxusní a vícemístná vozidla určená pro delší cesty s větším počtem pasažérů a zavazadel.

Vůz tedy můžete vybírat podle toho, zda chcete jen dojet na velký nákup, nebo pojedete na dovolenou s celou rodinou a s vybavením pro aktivní trávení volného času. Současné automobily nabízejí řadu technických prvků a systémů. Pokud si tedy budete v půjčovně vybírat vůz, měli byste se ptát i na toto vybavení.

V letních měsících a při cestě na dovolenou zcela jistě oceníte například klimatizaci, která bývá dnes již pro řadu půjčoven standardem ve vybavení. Ale v nabídce můžete najít třeba i GPS navigaci, zapůjčit si můžete dětské sedačky apod. V zimě pak jistě oceníte, když ve vozidle budou kromě zimní výbavy například i sněhové řetězy atd.

Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by vozidlo z půjčovny bylo ve špatném technickém stavu. Jednak musí vozy procházet pravidelnou kontrolou na STK a jednak by byl majitel sám proti sobě, protože automobil musí jezdit tak, aby se zákazník nemusel o nic starat a vůz generoval zisk. U velkých společností je navíc vozový park pravidelně obnovován a najdete zde jen nejnovější modely.

Čtěte smlouvy

Stejně jako v jiných případech, tak i u pronájmu vozidla platí, že je potřeba pečlivě číst smlouvy, které podepisujete. Zapůjčení vozu řeší smluvní podmínky, které se mohou u různých společností také lišit. Proto byste se měli zajímat o to, co v nich je uvedeno, jaké máte povinnosti a samozřejmě také jaká máte práva.

Na občasné výlety nebo dovolenou lze vyjet ve vypůjčeném voze

Počítejte s tím, že ve většině případů je vozidlo zapůjčeno jednomu konkrétnímu řidiči. A pokud se chystáte s vozem na dovolenou, je lepší se domluvit s půjčovnou na možnosti předat řízení také někomu jinému, kdo s vámi pojede. Zde musíte nejprve zjistit, zda je to vůbec podle smluvních podmínek možné, případně jestli se za možnost druhého a dalšího řidiče připlácí apod.

U většiny půjčoven cena pronájmu zahrnuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a také havarijní pojištění jak v České republice, tak ve většině evropských zemí, dálniční známku pro Českou republiku, silniční daň, pravidelnou údržbu vozu i nepravidelné opravy, podle období také výměnu zimních a letních pneumatik apod.

Kauce a sazby

Při zapůjčení vozu musíte počítat s tím, že po vás budou požadovat ještě před vlastní zápůjčkou zaplacení kauce. Kauce slouží k zajištění závazku plynoucího ze zapůjčení vozu. Pokud nedojde k ničemu nepředvídatelnému, je kauce vratná. Výše kauce je různá a odvíjí se většinou od hodnoty půjčovaného vozidla. Výši kauce, stejně jako další cenové relace najdete v ceníku jednotlivých půjčoven.

Ve většině případů dejte pozor na to, že v ceníku bývají uvedeny ceny bez DPH, jejíž výši musíte vždy připočítat. Důležitým bodem je také doba pronájmu. Sazby se většinou počítají jako denní, tedy za 24 hodin od začátku pronájmu. Pokud překročíte dobu vrácení vozu (podle jednotlivých půjčoven se doba tolerance liší), může vám být započítán celý jeden den.

Nezapomeňte si zjistit, zda půjčovna v případě poškození vozu neúčtuje nájemné i po dobu opravy apod. Zajímejte se i o to, jak jsou ve smlouvě ošetřeny případné náklady na likvidaci škod v případě nehody nebo v případě odcizení vozidla. Pokud byste něco přehlédli, mohli byste se pak dostat do potíží.

Přemýšlíte o originálním dárku? Věnujte projížďku v kabrioletu jako z romantického italského filmu

Každopádně i zde platí, že nejlevnější cena pronájmu nemusí být ve svém důsledku ta nejvýhodnější. Při výběru autopůjčovny se vyplatí dát na doporučení, tradici a ověřenou kvalitu, kdy vám bude nabídnuta služba s možností nadstandardních služeb, kvalitní a správně servisované vozy a u velkých společností v případě častějšího půjčování vozidla můžete třeba využít i nejrůznějších akčních nabídek.

Výhody půjčeného vozu

Jaké jsou tedy výhody, pokud se rozhodnete využívat automobil z autopůjčovny? Nepotřebujete řádově stovky tisíc korun, které byste museli zaplatit za nový vůz, případně desítky tisíc korun, které by byly složeny jako akontace při půjčce nebo leasingu. Není potřeba starat se o servis, koupi náhradních dílů a pneumatik, dálniční známky, placení pojistek apod. V případě poruchy bývá zpravidla přistaven náhradní vůz.

Nevýhodou je především nutnost složit kauci a také fakt, že vůz je k dispozici pouze v předem sjednaném termínu, pokud jste se nevydali cestou dlouhodobého pronájmu. V případě náhlé potřeby rychlé přepravy třeba nemocného k lékaři tak vozidlo k dispozici nemáme. Značným psychologickým aspektem při vlastnictví vozu je také pocit vlastněného majetku, byť ten právě u automobilu není úplně jistý, neboť vozidla ztrácejí velmi rychle na své hodnotě.

text: JIŘÍ SVOBODA
foto: SHUTTERSTOCK

Auto z půjčovny

Auto z půjčovny