U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

AQUASON PROTI VLHKOSTI

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE 8.

Problémy s vlhkou podezdívkou domů a zdí řeší hydroventilační obklad Aquason ve tvaru desek. Tento materiál spolu s hydrofilním lepicím tmelem je dlouhodobě funkční i esteticky působivý.

Desky tohoto obkladu mají lícovou stranu se zkosenými hranami. Vyznačují se vysokou mechanickou, klimatickou a chemickou odolností a nehořlavostí. Na rozdíl od často používaných keramických glazovaných dlaždic, které nejsou paropropustné, poskytuje Aquason veliký odpařovací povrch. Jeho montáž není nijak náročná, takže si na ni může troufnout i méně zkušený kutil. Obklad lze použít na vnitřní i vnější stěny domu. Pro aplikace v interiéru se používají desky vyrobené z přírodního nebo barveného křemenného písku pojeného epoxidovou kompozicí. Pro exteriéry se vyrábějí desky z přírodního písku bez povrchové úpravy nebo se lícová strana opatřuje ochrannou vrstvou vysoce odolné a stálobarevné nátěrové hmoty. Obkladové prvky lze v případě potřeby řezat rozbrušovacím kotoučem na kámen nebo diamantovým kotoučem pro suché řezání.

Na omítku narýsujeme přesné hranice obkládané plochy, zvláště horní hranici. Na horní linii této plochy vyřízneme podle latě drážku.

   V místě plánovaného obkladu vyřízneme starou omítku až na zdivo. Vyříznutá drážka nám pomůže k tomu, aby hranice mezi zůstávající omítkou a obkládanou plochou byla rovná. Plochu určenou k obkládání očistíme od zbytků omítky. V ideálním případě aplikujeme desky Aquason přímo na zdivo a drobné nerovnosti vyrovnáváme tloušťkou vrstvy lepidla. K lepení používáme tmely na obklady, připravované a aplikované podle doporučení výrobce (např. Z 301 FX fy Prince Color).

   Lepicí tmel nanášíme pouze na cca 50 % plochy obkladu (opatrně u okrajů, aby nedošlo k znečištění lícové strany desky).

   Na čištění a údržbu postačí omývání vodou. Při větším znečištění pomůže teplá voda se saponátem a nekovový kartáč.

***

Obkladové desky Aquason v široké barevné škále mají rozměry 150 x 300 x 8 mm. Interiérové stojí 480 Kč, exteriérové 590 Kč za m2. Lepicí tmel se prodává v 25 kg balení za 299 Kč (jeho spotřeba je 3 – 4 kg na m2). Vše můžete koupit nebo objednat k dodání u výrobce Soning v jeho pražském Centru služeb. www.soning.cz

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: SONING

AQUASON PROTI VLHKOSTI