U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jarní probouzení

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

A jsou tu opět Velikonoce. Vše se začíná zelenat, země se konečně po zimě probouzí, ze dvorů a zahrad se ozývá štěbetání, pípání a bečení nově narozených mláďat. Proto také jsou slepička s kuřátky a vajíčky, zajíček a beránek symbolem jarních svátků.

Vajíčko bylo vždy považováno za symbol nového života, plodnosti a růstu. A především to obarvené na červeno, protože červená, krásná (odtud kraslice) znamená také život. Beránek je zas v křesťanství symbolem Ježíše Krista, který se obětoval. Zajíček patří spíš k německé velikonoční tradici, odkud se dostal i k nám. Přivítejme Velikonoce i jaro slavnostně. Vyzdobme si svátečně stůl – postavme na něj slepičku-květináč s osením či petrklíčem nebo vázu s květinami, mezi něž naaranžujeme vyfouknutá vajíčka. Moučník upečeme ve formě beránka nebo zajíčka, vajíčka k snídani si dáme do “slepičích” kalíšků, i miska nebo košík na malovaná vajíčka můžou mít podobu slepičky. Kraslicemi – třeba vystřiženými z barevného papíru – ozdobíme stromek na zahradě, ať se potěší i kolemjdoucí… možností je nepočítaně. Některé dekorace můžeme ve volných chvílích vytvořit společně s dětmi, pro jiné si zajdeme do květinářství, do prodejny s keramikou nebo na hrnčířský trh. Ale hlavně si nezapomeneme udělat jarní náladu v duši…

***

Kontakty:

www.hubart.cz

www.celebra.cz

www.artkeramika.cz/krouzkova

m.mastna@seznam.cz

blackbird@telecom.cz (M. a J. Kosovi)

VYSTŘIHOVANÁ VAJÍČKA

Z obyčejného papíru si vyrobíme šablonku ve tvaru vajíčka. (Velikost je libovolná, dobře se pracuje s tvarem 12 až 15 cm vysokým.) Pře-hneme ji na polovinu podle svislé osy a vystřihneme dekorativní vzor. Nejlépe vypadají spirálky nebo jiné zakroucené tvary. Šablonku rozevřeme a položíme na barevnou čtvrtku nebo tenký vlnitý karton, který se prodává také v různých odstínech. Tužkou překreslíme tvar vajíčka i vzorek. Hodně špičatými a ostrými nůžkami opatrně vystřihneme. Nakonec zavěsíme na nit a ozdobíme lýkem nebo stuhou.

Monika Fólová

Náš tip

Věřte nevěřte – tyto křehké kraslice nevytvořily zručné malérečky, ale vznikly v rukou šikovných sklářů stejně jako foukané vánoční ozdoby (Celebra, Vizovice).

Nápad

Jarní kytici ve vyšší váze originálně doplníme menšími vyfouknutými vajíčky (nejhezčí budou křepelčí), navléknutými na slabé proutky.

1) Keramické velikonoční dózy jako křehké skořápky (výtvarný ateliér Hubart, Praha)

2)Ve slepičkách ze šamotové kameniny vypadají dobře květináče se svěží zelení (Monika a Jiří Kosovi, Vrbice)

3) Velikonoční kalíšky na vajíčka zdobí – jak jinak – kresby slepiček (Marie Mastná, Praha)

4) Vajíčka či jiné dobroty dáme do keramické mísy v podobě zvědavé slepice (Marie Mikulová, Týn n. Vltavou)

1) Aranžovací kameninový věnec, který jsme použili před Vánocemi jako adventní, o Velikonocích doplníme uprostřed stejnou miskou, do otvorů posadíme místo svíček “pohotovostní frťany” pro koledníky a vše vyplníme zelení – může být jen ve vodě nebo v zemině (Marie Kroužková, Kořenec)

2) Tato slepička na květináč s jarními bylinkami byla vytvořena z barevného papíru

3) Vyfouknutých vaječných skořápek se dá využít i při aranžování drobných řezaných květin

FOTO PAVEL VESELÝ, HELENA POLÁKOVÁ, MICHAL TVRZ, ZI, CELEBRA, HOLANDSKÁ KVĚTINÁŘSKÁ KANCELÁŘ A ARCHIV

Jarní probouzení