U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Angrešty, rybízy, josty

Kategorie: Zahrada /pr článek/ | Autor: Ludmila Dušková

nejčastěji pěstované odrůdy a jejich výživa

Angrešt, rybíz a josta (kříženec černého rybízu a angreštu) patří mezi drobné ovoce a v našich klimatických podmínkách k nejpěstovanějším druhům. Jejich výhodou je velmi časný nástup do plodnosti, snadné pěstování a především všestranná využitelnost v kuchyni.

Patří mezi ovoce s vysokým obsahem vitaminů (obsahem vitaminu C se černý rybíz vedle rakytníku, papriky a šípků řadí mezi nejbohatší vitaminózní zdroje) a esenciálních minerálií. Plody mají nízkou kalorickou hodnotu, protože obsah glycidů, tuků a dusíkatých látek je poměrně nízký. Celkový obsah cukrů se pohybuje mezi 2,5 až 10 %. V léčitelství se osvědčilo především zpracování listů do čajových směsí, ale i plody mají cenné léčivé účinky. Při pěstování nových odrůd angreštu, rybízu a josty a dobré zahrádkářské agrotechnice jsou výnosy v porovnání se starými odrůdami podstatně vyšší. Tak např. u bílého rybízu odrůdy Primus v průměru 9 kg, u červeného odrůdy Losan, Tatran a Detvan až 10 kg. Podobně je tomu i u angreštu. Ovoce sklízíme podle odrůdy za 80 až 100 dnů od prvních kvítků, a to od konce června a v červenci, pozdní odrůdy až začátkem srpna. Samozřejmě pro dřívější nebo pozdější sklizeň je kromě odrůdy rozhodující i pěstitelská oblast. Při výběru odrůd proto budeme postupovat tak, abychom si zajistili průběžnou sklizeň. Z raných odrůd červeného rybízu jsou vhodné Losan, Detvan, z pozdních pak je vynikající např. Tatran. Z bílých odrůd je velmi dobrá Blanka či Primus. Také výběr v odrůdách černého rybízu je poměrně značný. Vedle známé odrůdy Otelo je vhodný i Fanal či Démon, vyznačující se velmi lahodnou chutí. V odrůdách angreštu je rovněž z čeho vybírat. Mezi bílými odrůdami kraluje Bílý nádherný či Roman. Ze žlutých je vynikající Zlatý fík, Chryso nebo Citronový obří. V zelených odrůdách je velmi oblíbený Skvost a Mistral, které patří k těm novějším. Nejvyhledávanější jsou pak červené odrůdy, jako je Šolcova naděje, Astrid, Finál či Invikta s velkou odolností vůči americkému padlí. Výběrem kva-litní odrůdy a výsadbou ale péče nekončí. Často se zapomíná, že zárukou vysoké sklizně je správné hnojení. Veškeré nároky na vyváženou výživu angreštu, rybízu a josty splňuje hnojivo AGRABIOMIN, určené právě pro tyto ovocné druhy a jehož významnou složkou je drcená rohovina. Hnojí se ve dvou fázích: z jara a na podzim. Při dodržování doporučené výživy, dostatečné zálivce a pravidelném řezu se můžeme těšit i na bohaté sklizně.

Naše rada

Mezi nejzávažnější choroby angreštu patří americké padlí. Velmi často je jeho výskyt podmíněn nesprávným hnojením nebo dokonce přehnojením dusíkatými hnojivy. Aplikace Agrabiominu je cestou (spolu s dalšími zásadami správného pěstování) k omezení této houbové choroby.

Popisy k obrázkům

Černý rybíz

Angrešt

Autor fotografií: DANIELA DUŠKOVÁ

Angrešty, rybízy, josty