U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Potěšení z jahod

Kategorie: Volný čas | Autor: Dobrou úrodu jahod i všeho ostatního vám přeje Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Jahody dozrávají koncem jara, kdy čas spěje k létu a země vydává první sladké plody. Rozeznáváme dva druhy jahod – lesní a zahradní. Málokdo ví, že kultivary zahradních jahod, pěstovaných v mírném pásmu po celém světě, pocházejí z vyšlechtěných amerických odrůd. Výjimkou zůstávají tzv. měsíční jahody, vypiplané z lesních jahůdek. Košík s čerstvými jahodami je takovým malým svátkem. Jahody chutnají čerstvé – jen s cukrem, nebo se šlehačkou, kysanou smetanou, zmrzlinou či jogurtem. Dělají se z nich kompoty, džemy, vaří se knedlíky a hospodyně se předvádějí nádhernými jahodovými dorty a koláči. Jahody se zmrazují (pro pozdější využití) i suší (na mlsání). Jahody mají velký obsah vitaminu C, ale jak se říká – všeho s mírou. Čerstvé jahody mohou u některých lidí vyvolat alergii. Při nákupu čerstvých jahod dbáme na to, aby plody nebyly naměklé, rozmáčené nebo nahnilé. Mají být tvrdší, přitom pěkně do červena vybarvené. Dnes si můžeme jahody koupit v kteroukoliv roční dobu. Dovážejí se zpravidla letecky ze středomoří, jsou velmi drahé a zdaleka nechutnají tak, jak by měly. Dokazuje to, že jahody pěstované v teplém, subtropickém podnebí sice kdykoliv vyrostou, ale nikdy nedosáhnou chuti těch z mírného pásma. Počkejme si proto na ty naše. Pokud nesníte jahody raději hned čerstvé, můžete vyzkoušet několik našich neobvyklých receptů (jako vždy pro 4 osoby).

Jahodové soté

750 g jahod i jiného čerstvého ovoce (rybíz, třešně, višně, maliny, ostružiny), 1/4 l jahodového džusu, 1 lžička želatiny, 100 g cukru, citronová kůra, kousek celé skořice, 1 kelímek bílého jogurtu, špetka vanilky, 1 lžička mleté skořice, 1 lžíce medu, čerstvá máta na ozdobu

Želatinu rozmícháme ve 3 lžících džusu, ve zbývajícím rozmícháme cukr, vložíme skořici a citronovou kůru a přivedeme k varu. Přidáme ovoce a necháme přejít varem. Odstavíme z ohně a vmícháme připravenou želatinu. Skořici a citronovou kůru naopak vyjmeme. Hotové soté rozdělíme do misek a dáme nejméně na 5 hodin chladit. Před podáváním rozmícháme v bílém jogurtu mletou skořici, med a vanilku. Přidáme do misek s ovocem a ozdobíme mátou. V horkém dni můžeme jahodové soté podávat místo polévky.

Fusilli s jahodami

500 g vařených těstovin fusilli (vrtulky), 700 g čerstvých jahod, 2 lžíce moučkového cukru, 1 lžíce citronové šťávy, 4 lžíce pražených mandlí, 3 lžíce sladkého likéru s ovocnou příchutí (pro děti ho vynecháme)

O něco méně než polovinu jahod rozmixujeme na jemné pyré, přidáme cukr a za stálého míchání mírně povaříme. Dochutíme citronovou šťávou a likérem. Zbývající jahody překrájíme a vmícháme do studených těstovin. Na talířích přelijeme těstoviny připraveným pyré a posypeme praženými sekanými mandlemi.Tím je přepychový studený oběd hotov.

Jahodové suflé (nákyp)

1 kg čerstvých jahod, 200 g moučkového cukru, 8 tenkých plátků bílého chleba bez kůrky, 3 dl vody, máslo na vymazání formiček, šlehačka a snítka čerstvé máty na ozdobu

Čtyři formičky o obsahu asi 2 dl dobře vytřeme máslem a vyložíme nařezaným chlebem. Chléb se musí do formiček snadno vejít. Do rendlíku dáme vodu a cukr, necháme rozpustit a asi 2 minuty mírně povaříme. Dáme stranou několik celých jahod na ozdobu a ostatní (ty větší překrájené) vložíme do cukrového sirupu. Několik minut mírně povaříme – jahody nesmí ztratit svůj tvar. Ovoce rozdělíme do formiček, přelijeme cukrovou šťávou a celé zakryjeme zbývajícími plátky chleba. Pak ještě zalijeme šťávou i okraje formiček, aby se chléb dobře namočil. Každou formičku překryjeme talířkem, zatěžkáme a dáme vychladit. Zbytek cukrového sirupu s ovocem, který se už nevešel do formiček, rozmixujeme. Touto šťávou přelijeme jednotlivé porce nákypu, které jsme vyklopili na talířky. Ozdobíme šlehačkou a lístky máty. Další díl jahodové hostiny může začít.

Jahodová roláda

3 vejce, 125 g moučkového cukru, 125 g hladké mouky, 1 lžíce horké vody, 1 kelímek bílého jogurtu, 1 vanilkový cukr, 250 g malých jahod, 15 g opražených mandlových lupínků (nemusí být), moučkový cukr na posypání

V míse nad hrncem s horkou vodou šleháme vejce a cukr tak dlouho, až směs zhoustne a zbělá. Pak hrnec odstavíme, do vaječné směsi přimícháme mouku, dáme lžíci horké vody, promícháme a těsto nalijeme na plech, vyložený pečicím papírem (pergamenem). Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C asi 8 až 10 minut, dokud těsto nezhoustne a nezezlátne. Upečené těsto přeložíme na nový papír, starý sloupneme. V novém pergamenu těsto srolujeme, zabalíme do utěrky a necháme vychladnout. Zatím smícháme jogurt s vanilkovým cukrem, překrájíme jahody. Vychladlou roládu rozbalíme, potřeme oslazeným jogurtem a posypeme jahodami. Opatrně zarolujeme a hotovou roládu posypeme moučkovým cukrem. Tento poslední recept vyžaduje přece jen trochu kuchařské rutiny. Tomu, kdo se pustí do přípravy rolády poprvé, doporučujeme vyzkoušet si tento skvostný moučník raději několikrát nanečisto. Po tomto nácviku vytvoříte parádní dílo hodné profesionálů a po vašem moučníku se jen zapráší.

Potěšení z jahod