Chyby při krmení psa

Rubrika: Mazlíčci

Správné krmení je pro psa důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Často se vědomky i nevědomky dopouštíme chyb, které mohou vést nejen ke špatnému zažívání pejska, ale i k výchovným problémům.

 

Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství

 

Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Krmit psa jídlem od stolu je ale naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my. A učíme ho tím i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí, například v restauraci.
Pozor, časté přilepšování stravy vařeným jídlem může mít za následek odmítání granulí. Navíc lidská strava se absolutně nehodí pro psy. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Také není vhodné dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce“.

 

Kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje

Nepravidelnost krmení
„Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa, hlavně většího plemene, je dobré krmit dvakrát denně. Větší plemena jsou totiž náchylná k torzi čili přetočení žaludku,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a ohrnuje nad nimi čumák, dávat mu alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

 

Překrmování psa
„Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát?“ To je častý argument majitelů překrmených psů. Ano, pejsci sní cokoliv v jakémkoliv množství, pokud jim to chutná. Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku.
Každé psí plemeno má svou váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva.  Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň.
Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

 

Nikdy psovi nedávejte více pamlsků, než je povolená denní dávka

Vařená strava
Říkáte si, že přece není nad domácí stravu, a chcete svému pejskovi dopřát, tak mu každý den vaříte maso, rýži nebo zeleninu. Není to jen neekonomické, ale i trochu zbytečné, protože kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje.  Navíc granulovaná strava je prospěšná i pro psí chrup. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte nikdy vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou kuřecí kosti. Ideální jsou masité kosti z hovězího.

 

Krmení před procházkou
„Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily. Předejdeme tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce,“ dodává Martin Pučálka.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: KRMIVA-PUCALKA.CZ

 

Chyby při krmení psa