Aby bylo dřevo v suchu

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Kamna, krby i sporáky, v nichž se topí dřevem, používá stále více lidí. Velmi důležité je správné ukládání palivového dříví. Třeba pod různé přístřešky.

Dřevník na skladování a sušení metrových polen

Pravidelné topení v jakémkoli topidle na dřevo vyžaduje dvojí způsob skladování paliva. Zpracujete-li kulatinu, čerstvě poraženou v lese, je pro ni optimální dvouleté vysychání. V tomto časovém úseku je nutné skladovat dřevo pod střechou, ale s dostatečným přístupem vzduchu.

Přístřešek může být ozdobou dvora i zahrady

Konstrukce přístřešků je jednoduchá

Další zázemí pro skladování dřeva je pak určeno pro vyschlé palivo a mělo by splňovat především kritérium co nejsnazší přístupnosti a manipulace. Jednoduše by mělo být po ruce. Dobrou službu vám může udělat některý z přístřešků na dřevo. Ty lze koupit v hobbymarketech, objednat si je u výrobců (často je mívají v nabídce dodavatelé zahradních domků, pergol a jiných drobných dřevostaveb), nebo si je postavit svépomocí.

Kruhové přístřešky na dřevo jsou vždy zajímavým prvkem exteriéru domu

Větší přístřešky si zaslouží střechu s dostatečným sklonem, krytou buď lepenkou, nebo některým typem lehké střešní krytiny. Použít lze samozřejmě i pálené tašky, ale zvýšené zátěži musí odpovídat i konstrukce přístřešku. Na bočnice můžete použít prkna, palubky, ale i exteriérové OSB desky. Někteří kutilové dávají přednost bočnicím z laťového roštu, aby bylo zajištěno ještě lepší odvětrávání. Existují i přístřešky s bočnicemi z kari sítí a zruční svářeči někdy zvolí pro stavbu kostry raději ocelovou konstrukci.

Příruční dřevník, nenápadně ukrytý vedle domku na nářadí

Důležitá je rovněž podlážka, která chrání skladované dřevo proti působení vody od země. Zajímavě lze využít palety, které se kladou na patky z dlaždic nebo betonu a spojí k sobě sponami nebo jiným spojovacím materiálem.

Použijete-li palety, je vhodné určit jejich rozměrem velikost celého přístřešku. Podle velikosti podlahy z palet (rozměry europalet jsou různé, nejčastěji 100 krát 100 nebo 100 krát 120 centimetrů) upravíte rozestupy nosných sloupků.

Originální dřevník s rákosovou střechou

Zajímavým řešením je kruhový dřevník, což je vlastně zastřešený kovový koš. Lehká a vzdušná konstrukce z pozinkovaných prutů je téměř neviditelná, takže vlastně získáte zajímavý solitér, tvořený úhledně vyskládanou a zastřešenou hranicí naštípaných polen.
Pro příruční skladování proschlého dřeva můžete koupit nebo vyrobit přístřešek, který je ukotvený nebo jen volně přistavený k vnější straně domu. Účelem takového přístřešku je mít dřevo po ruce a zároveň ho neskladovat ve vytápěných prostorách. Tam totiž dosychá až příliš a pak hoří doslova jako papír.

Lehké přístřešky na dřevo, určené pro přistavení ke stěně, najdete v nabídce hobbymarketů i dodavatelů dřevěných staveb a také si je můžete snadno vyrobit. Kotvit je k fasádě často nebývá nutné, dostatečně bytelný dřevník může být i samonosnou konstrukcí, protože mu dodává stabilitu vyskládané dřevo.

Připravil: Richard Guryča

Foto: Marie Rubešová, Pavel Veselý,  archiv firem a Shutterstock

Aby bylo dřevo v suchu

Aby bylo dřevo v suchu