Vysoký záhon

Rubrika: Zahrada

Vyvýšený záhon je zajímavým estetickým prvkem zahrady. Může však být i malou oázou zeleně na dlážděném dvoře nebo na terase. Kromě jiného také ušetří vaše záda.

Zídky kolem záhonů dodají zahradě zajímavou atmosféru

Vyvýšeným záhonem může být něco jako velký truhlík či obří květináč, ale i ohrazený kousek pozemku s vrstvou zeminy, navršenou do určité výšky nad terén. První řešení je vhodné, pokud potřebujete kousek místa k pěstování zeleniny či květin na dvorku či dokonce na balkóně, druhé pak může zpestřit vzhled vaší zahrady a zvýšit výnosy z pěstování.

Zvolíte-li pro vybudování vysokého zákonu místo s neprodyšným a nehliněným podkladem, je třeba navrstvit hlínu alespoň do výšky 45 centimetrů a počítat s tím, že zemina časem slehne a bude ji třeba dosypat. Podkladovou vrstvu je nutné udělat jako drenáž, tedy nejlépe vysypat vrstvou hrubého štěrku.

Návrh řešení oválného vyvýšeného záhonu, ohraničeného kamennou zídkou

Je-li základem pro takový záhon velká nádoba, například sud či dřevěná bedna, musí být na dně opatřena drenážními otvory. A počítejte také s tím, že substrát ve vyvýšeném záhonu vždy vysychá o něco rychleji. Tomu je třeba přizpůsobit zálivku.

Dřevo, cihly, kameny

Vyvýšený záhon, v němž je nasypaná vrstva zeminy spojena s hliněným podkladem, může být zvednutý nad terén třeba jen na šířku standardního prkna. Přednosti takového záhonu včetně snadného přístupu k vysazeným rostlinám však nejlépe využijete při výšce mezi 80 až 120 centimetry. Délka je při tom libovolná, šířku doporučují zkušení zahradníci do 130 centimetrů.

Dřevo je pro ohrazení záhodnů nejjednodušším řešením

Ohradit záhon lze různými způsoby: dřevem, které je však třeba ošetřit impregnací, krátkou palisádou, konstrukcí z kmenů, cihlami, kamennou suchou zídkou, plochými kameny, betonovou skruží nebo tabulí plechu. Jestliže obvodové stěny rovnou nevyzdíte z cihel, zajistěte dostatečnou stabilitu záhonu, k čemuž nejlépe poslouží dobře ukotvené dřevěné kůly. Vyzděné záhony je pak nutné u základu odvodnit, aby kořínky rostlin neuhnívaly v příliš velkém množství vody.

Vnitřní stěny vyložte fólií, která zabrání odpařování vody. Vhodná je například fólie pro zahradní jezírka, kterou seženete v hobbymarketech či zahradnických potřebách. Jestliže je záhon navýšený na hlíně, neuzavírejte dno fólií, ale chraňte ho proti hrabošům položením králičího pletiva.

Nasypat a dosypat

Vysoký záhon je dobré zakládat na podzim nebo časně z jara. Zakládáte-li ho na rostlé půdě, odryjte nejdříve vrstvu zeminy a zkypřete podkladovou plochu. Pak nasypávejte jednotlivé vrstvy v pořadí od nejhrubší po nejjemnější vrstvu zeminy a organických zbytků.

U dostatečně vysokých záhonů může být spodní vrstva tvořena dřevěným odpadem, větvemi a menšími větvičkami. Pak by měly následovat nadrcené či nasekané organické zbytky, vrstva kompostu a nakonec vrstva kvalitní zeminy. Při poklesu substrátu jej každý rok dosypte směsí kompostu a zeminy.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV
ILUSTRACE: PETR ŽIVNÝ

Vysoký záhon

Vysoký záhon