Vybíráme rajčata

Rubrika: Zahrada

Rajčata vyžadují slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Nelze je pěstovat po lilkovitých rostlinách (bramborách, paprikách, lilku či ani rajčatech).

Odrůda Pedro má chutné a trvanlivé plody

Pro zdárný vývoj mladých rostlinek je důležitý obsah fosforu v půdě. Jeho zásoba by měla být dostatečná po zapravení základního hnojení na podzim nebo i na jaře při jarním zpracování půdy.

Dusíkaté hnojení je vhodné rozdělit na dvě aplikace, první při základním hnojení na jaře, druhou v době počátku tvorby prvních plodů o velikosti asi 2 cm. Velikost plodů příznivě ovlivňuje zásoba draslíku v půdě.

Tyčková nebo keříčková rajčata

Mezi drobnými pěstiteli převažuje pěstování tyčkových odrůd nad keříčkovými. Tyčková rajčata se pěstují výhradně z předpěstované sadby. Předpokladem pro dosažení kvalitní bohaté úrody jsou zdravé, silné a dobře otužené sazenice. Vhodným termínem výsevu je konec února až polovina března, mezi zahrádkáři se říká „na Josefa“. Ideální je pěstování sadby ve skleníku. Asi 10 dní před výsadbou snižujeme teplotu až k 10 oC, v noci i na méně, aby se rostliny otužily. Dobře vyvinutá sadba by měla mít velikost 20 – 25 cm a viditelný základ květenství na prvním vijanu.

Výsadba do volné půdy

Výsadbu do volné půdy načasujeme po přejití jarních mrazíků, zhruba v druhé polovině května. Rostliny se nesázejí příliš hluboko. Kořenový bal by neměl být při výsadbě hlouběji než 10 cm, protože v té době je zem nevyhřátá a studená. Sazenice vysazujeme šikmo tak, že ještě asi 10 – 15 cm lodyhy zahrneme zeminou. Rajče na této části vytvoří další kořenový systém, který umožní lepší příjem živin a vody. V průběhu vegetace pravidelně vyštipujeme boční výhony a jediný hlavní výhon vyvazujeme k opěrné konstrukci. Po dosažení 6. vijanu rostlinu zaštípneme za listem, který je nad tímto vijanem. Docílíme tak dozrání všech plodů do ukončení vegetace.

Výběr odrůdy

Vybrat si není snadné: sortiment odrůd je ohromný a každoročně přibývají nové a nové. Větší pěstitelé upřednostňují odrůdy typu „long life“, které jsou trvanlivé a odolné k praskání. Zahrádkáři zase milují odrůdy s vynikajícími chuťovými vlastnostmi. *

TIPY:

  • URAGAN F1
    Raný hybrid pro studené rychlení a polní pěstování. Rostlina je středně vzrůstná s kulovitými, jasně červenými plody. Jsou chuťově vynikající. Vzhledem k ranosti je odrůda vhodná i pro pěstování ve vyšších polohách ve fóliových krytech.
  • TORNÁDO F1
    Poloraný hybrid s univerzálním využitím. Vhodný pro skleníky, fóliovníky i polní pěstování. Plody kulovité, hladké, pevné, střední až velké.
  • START F1
    Raný a velmi výnosný hybrid, vhodný pro polní pěstování, ale i k rychlení. Plody lesklé, pevné, ploše kulovité, středně velké, tmavě červené, šťavnaté, výborné chuti. Dobře snáší výkyvy počasí.
  • TIPO F1
    Univerzální poloraný hybrid typu Tornado. Plody jsou menší, ale pevné a nepraskají ani v době déle trvajícího deštivého počasí.
  • PEDRO F1
    Nová a výjimečná odrůda určená pro pěstování ve skleníku a fóliovníku. V teplých oblastech spolehlivě dozrává v celých vijanech i venku. Plody jsou chutné a trvanlivé.
  • ORFEA
    Vyznačuje se raností a možností venkovního pěstování. Plody jsou kvalitní, sytě červené, sladší, aromatické, trvanlivé. Rostlina je odolná proti plísni bramborové.

TEXT: LUDMILA DUŠKOVÁ
FOTO: AUTORKA

Vybíráme rajčata