Vrtání natvrdo

Rubrika: Dílna

Nejrůznější typy vrtaček patří už léta mezi základní vybavení každé kutilské dílny. Využití všech možností vrtačky ovšem předpokládá i správnou volbu vrtáku.

Vrtání do stropu je vždy obtížnější, usnadní ho vrták, odpovídající danému materiálu

K vyvrtání hlubšího otvoru pro hmoždinky, s nimiž na zeď upevníte nejen záclonovou konzoli, regál nebo knihovničku, ale i radiátor nebo těžký bojler, jsou určeny vrtáky s hrotem ze slinutých karbidů. Jejich průměry běžně sahají od 4 do 12 milimetrů, což odpovídá rozměrům hmoždinek nebo kotev.

Geometrií i provedením se zásadně odlišují podle toho, zda budete vrtat běžnou vrtačkou, v jejímž sklíčidle se vrták jen otáčí, nebo použijete praktičtější příklepovou vrtačku. Několik tisíc úderů za minutu na dřík vrtáku při otáčení zrychluje jeho postup v betonu až trojnásobně.

Ještě rychleji se i do panelového betonu dostanete pomocí vrtacích kladiv. Hrot vrtáku drtí materiál na prach a prohloubené šroubovité drážky umožňují jeho plynulý odchod. Zatímco kutilové vystačí s vrtačkami s běžnými sklíčidly pro příklepové vrtáky s hladkou válcovou stopkou, vrtací kladiva vyžadují dražší provedení vrtáků se stopkami SDS.

Do příklepových vrtaček

Na speciálních vrtácích se nevyplatí šetřit

Nejrozšířenější příklepové vrtáky s hladkou stopkou s průměrem 4 až 12 milimetrů a délkou od 70 do 250 milimetrů, nabízené obvykle v sadách 4 až 6 kusů, mají frézovanou šroubovici ve tvaru U. Takový tvar zabraňuje jejímu ucpávání.

S příklepem se však nesmí vrtat střešní tašky, betonové dlaždice, keramické obkládačky ani duté cihly a tvárnice, které by silnými rázy popraskaly. K jejich vrtání jsou určeny takzvané bezpříklepové vrtáky s vrcholovým úhlem 120 stupňů.

Vrtací korunky umožňují vyvrtat do zdi například mělké a dostatečně široké otvory pro elektroinstalační krabice

Novinkou jsou příklepové vrtačky a vrtací kladiva s integrovaným odsáváním prachu a adaptérem s mikrofiltrem, signalizujícím nutnost vyprázdnění schránky. A na internetu se nabízejí i UNI-vrtáky „Allround“ s takzvaným negativním vybroušením, v průměrech odstupňovaných po půl milimetrech v rozsahu od 3 do 12 milimetrů. Dají se použít k vrtání betonu, kamene, keramiky, skla, dřeva i oceli.

Do betonu s upínáním SDS

Většina vrtacích kladiv převzala od Bosche pohodlné upínání SDS-plus, SDS-max, nejnověji i SDS-Quick, odlišené navzájem tvarem a počtem upínacích a unášecích drážek na stopce.

Šroubovice vrtáků pro vrtací kladivo svým zvětšujícím se stoupáním zabraňuje ucpávání drtě při pomalém otáčení

Nejrozšířenější SDS-plus se používá u vrtáků nebo dlát s průměrem dříku od 4 do 20 milimetrů. Vrtáky na beton mají dvoubřitou nebo čtyřbřitou hlavu a šroubovice svým zvětšujícím se stoupáním zabraňuje ucpávání drtě při pomalém otáčení. Oproti běžným vrtákům zrychlují postup i do nejtvrdšího betonu na trojnásobek, a nezasekávají se, ani když narazí na skrytou armaturu.

Pro razantní vrtání s průměrem od 18 do 40 milimetrů se používají do vrtacích a sekacích kladiv vrtáky a nástroje se systémem SDS-max s geometrií snižující na minimum vibrace a rázy do rukou uživatele. Naproti tomu lehká vrtací kladiva, kterými se nejčastěji vrtají díry 4 až 12 milimetrů pro hmoždinky, využívají zjednodušený upínací systém vrtáků s jediným párem drážek na stopce, označovaný jako SDS-Quick.

Průrazové vrtáky

Rychloupínací systém sklíčidel moderních vrtaček umožňuje rychlou a snadnou výměnu vrtáků

Silná vrtací kladiva umožňují vrtat do betonu otvory s průměrem 45 až 80 milimetrů pro potrubí či kabely v délkách do 850 milimetrů pomocí průrazových vrtáků. Jejich výrazná šroubovice vybíhá ze zvonovitě rozšířené hlavy s břity ze slinutého karbidu. Šroubovice bývá pro hladký transport drtě kuličkována. Cena se ovšem pohybuje podle délky a průměru až k několika tisícům korun, někdy se tedy vyplatí takové vrtáky spíše půjčit.

Vrtací korunky

Vrtací korunky s destičkami ze slinutého karbidu na obvodu slouží zejména pro vrtání nepříliš hlubokých otvorů pod omítku do zdí i do betonu s průměrem od 45 do 150 milimetrů, jaké vyžaduje uložení elektroinstalačních krabic.

K vyvrtání hlubšího otvoru pro hmoždinky jsou určeny vrtáky s hrotem ze slinutých karbidů

K vrtání do armovaného betonu se doporučují frézovací korunky s krátkou šroubovicí a středicím hrotem. Speciální břity ze slinutého karbidu rychleji rozrušují beton a rozmělňují betonovou drť.

Pro bezpříklepové vrtání do cihel, eternitu ale i masivního dřeva nebo plastů či sádrokartonu jsou určeny karátové korunky s břity z broušených syntetických diamantů na obvodu.

DOBRÉ RADY

  • Do zdí a betonových stěn či stropů vrtáme zásadně kolmo.
  • Při vrtání do dutých cihel a tvárnic musíme vypnout příklep, jinak se tenké stěny budou drolit.
  • Čím tvrdší materiál provrtáváme, tím menší otáčky volíme, zato přítlak na vrtačku či vrtací kladivo zvyšujeme.
  • Při vrtání do betonu s armaturou musíme počítat s náhlým zaseknutí nástroje.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Vrtání natvrdo