Dentální hygiena pro vonný dech


Zápach z úst trápí v různé míře až sedmnáct procent lidí. Příčina nemusí být jen v tom, že odbývají čištění zubů. Na vině mohou být anaerobní bakterie, namnožené v ústní dutině.

Vonný dech souvisí se zdravým chrupem

K zamaskování zápachu (tzv. halitózy) lze žvýkat petrželové listy, kardamom, anýz, mátu peprnou nebo kopr, používat ústní spreje nebo žvýkačky. Výsledek je však jen krátkodobý.

Neživte bakterie

„To, že jedinců s ‚nelibovonným‘ dechem přibývá, má několik důvodů. Složení bakterií v našich ústech odpovídá skromnějšímu způsobu života, než nyní vedeme. Bakterie, které máme v ústech, dostávají díky nadbytku potravy, zejména bílkovin a cukrů, hodně živin, a tak se vydatněji množí,“ vysvětluje dentální hygienistka Irena Krybusová.

Při halitóze je důležité pravidelné čistění jazyka

„Dobře se jim daří zejména v nečištěných mezizubních prostorách, zanícených dásních a v hloubce papil jazyka. Může při tom jít jen o jeden či dva postižené zuby, často to bývají hůře přístupné zuby moudrosti. Prvním krokem k eliminaci těchto bakterií, je proto dokonalé vyčistění zubů od plaku a tvrdých usazenin.“

Instruktáž čistění zubů

Zhruba hodinová procedura čištění zubů začíná tím, že zubní hygienistka (k níž vás doporučí zubní lékař, nejlépe po opravě případných kazů) zjistí, zda si správně a dostatečně čistíte zuby, a případně doporučí, jak celý systém zlepšit.

O zubních kartáčcích se sice stále mluví, ale ne všichni vědí, že nejvhodnější je kartáček podobný dětskému, tedy s kratší a užší čisticí plochou. Na citlivosti vašich dásní záleží, zdali zvolíte střední (medium) či měkký (extra soft) stupeň tvrdosti. Měkký kartáček je vhodný pro citlivé a krvácející dásně.

Jednosvazkovým kartáčkem si vyčistíte i nepřístupné prostory stoliček

Hygienistka vás také ujistí, že nerozlučnou kamarádkou klasického zubního kartáčku je tzv. jednosvazkový kartáček. Právě jím lze pohodlně vyčistit i méně přístupné záhyby stoliček a nepřístupné zuby moudrosti. Kromě zubního kartáčku však kvalitu čištění určuje i čas, který dentální hygieně věnujete. Měly by to být aspoň tři minuty. „Pokud vás pobývat v koupelně tak dlouhou dobu nudí, můžete v čištění pokračovat v křesle u televize,“ radí MUDr. Sedlmayer, pedagog a propagátor správné zubní hygieny.

Nakonec je dobré vydrhnout až ke kořeni i jazyk. K tomu slouží speciální dvoustranná škrabka. Součástí tažení za vonným dechem by měla být i změna životosprávy, zejména omezení konzumace cukru a sladkých limonád.

Kroužit a stírat

Vybírejte si spíše měkčí a menší zubní kartáček

Pokud nevíte, jak si správně zuby čistit, můžete s hygienistkou absolvovat i praktický trénink na umělém chrupu. Jde o to, osvojit si jemný a krouživý pohyb, jímž se zuby pouze stírají a nikoliv drhnou, to abyste se časem nedopracovali k obnažení zubních krčků. K této části instruktáže patří i výběr vhodného mezizubního kartáčku. Jeho velikost (či spíše objem) závisí na hustotě zubů, šíři mezizubních prostor a hloubce případných chobotů, vzniklých parodontózou.

Pomůže zubní pasta?

Moderní zubní pasta by samozřejmě měla obsahovat fluor, důležitý v prevenci zubního kazu. Část zubních past obsahuje i chlorofyl, který rozkládá některé páchnoucí sloučeniny či aktivuje látky, které je neutralizují.

Výuka čistění zubů mezizubním kartáčkem je součástí prevence onemocnění chrupu

Speciální zubní pasty proti halitóze obsahují i řadu dalších složek, které napomáhají při léčbě zánětu dásní. Za nejvýhodnější chemickou látku proti zubnímu plaku je v současné době považován chlorhexidin. Uplatňuje se jak v prevenci, tak při léčbě řady onemocnění dásní a ústní sliznice. Mimo antibakteriálního účinku má i účinky protiplísňové a protivirové.

Doplňující péči, která se při halitóze doporučuje, jsou ústní vody, obsahující podle doporučeného způsobu použití od 0,05 % chlorhexidinu (prevence) do 0,2 % pro krátkodobou intenzivní likvidaci bakterií.

Další informace a také seznam dentálních hygienistek najdete na www.zdravezuby.cz nebo www.profimed.cz

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMED

Dentální hygiena pro vonný dech


Komentáře

Napsat komentář


Kolik stojí čisté zuby?

Služby dentální hygienistky pojišťovna nehradí, za návštěvu zaplatíte od šesti set do více než tisíce korun. Její role jedním ošetřením nekončí. Zve si pacienta v pravidelných půlročních intervalech a kontroluje spolu s lékařem stav ústní dutiny.

HALITÓZA SOUVISÍ I S NEMOCEMI

Halitóza se může objevit i jako důsledek angíny, chronického zánětlivého procesu na zadní stěně nosohltanu nebo celkového onemocnění. Někdy ji přivodí i konzumace určitých druhů potravin a pochutin (káva, alkohol) a také sucho v ústech, které způsobuje nedostatek očistných slin. To mohou způsobovat např. antidepresiva, antibiotika, ale i stres, hlad a půst. Konečně i nedostatek vody a dalších tekutin, mezi něž ovšem nepatří kyselinotvorné džusy.