Poklady z úlu

Voňavé včelí produkty jsou proslulé svými blahodárnými účinky na lidské zdraví. Kromě toho mají ale další spoustu úžasných vlastností, které lze využít také v kosmetice či péči o domácnost.

Jako první si asi vybavíme sladký med. Tento lahodný včelí produkt lidé znají už odnepaměti. Kromě vynikající chuti je považován také za zdraví prospěšný koktejl nabitý energií, vitamíny, minerály a enzymy, jež mají léčebné účinky na nejrůznější neduhy a podporují imunitu. Kvalitní med je ideální kupovat od lokálních včelařů, protože obsahuje pyly, které se vyskytují v našem okolí.

dóza na med

Ve stylové dóze bude med vždy připravený k použití. 349 Kč (Foto: Elarte)

Zařadit med do jídelníčku je snadné. Stačí jím nahradit alespoň část cukru, který konzumujeme, nebo třeba osladit čaj. Jeho hojivé a zklidňující účinky však můžeme využít i v kosmetice.

Přírodní včelí vosk

Přírodní včelí vosk neobsahuje přidané barvy ani parfémy. 180 Kč (Foto: Fler, Good mood kit)

Balzám na dřevo

Balzám na dřevo s obsahem vosku vytváří na nábytku přirozenou ochrannou bariéru. 739 Kč (Foto: Kitchenette Shop)

Včelí vosk

Vosk včely používají na stavbu plástů, které slouží k ukládání zásob potravy na zimní období, výchově nových generací a také jako tepelná izolace úlů. Tento včelí produkt je díky své konzistenci ideální pro výrobu různých kosmetických výrobků, mastí, mýdel či balzámů na rty, neboť pokožku chrání před nepříznivými vlivy a pečuje o její elasticitu. Jeho využití je však mnohem širší, od medicíny po průmyslovou výrobu.

Odlitá svíčka ve tvaru plástve krásně

Odlitá svíčka ve tvaru plástve krásně provoní místnost. 41 Kč (Foto: Fler, Meduška – medové dárky)

Atmosféru domova si můžeme zpříjemnit třeba svíčkami z včelího vosku, které neobsahují přidané chemické látky a při hoření uvolňují příjemnou medovou vůni. Další produkty s včelím voskem pak využijeme při povrchové úpravě dřeva, péči o dřevěný nábytek či výrobky z přírodní kůže.

Mýdlo plné medu a včelího vosku

Mýdlo plné medu a včelího vosku, který je znám svou regenerační a zvlhčovací schopností. 130 Kč (Foto: Mýdlárna Erdé)

med v nádobách

Med bychom měli skladovat v chladu, ale pokojová teplota mu během spotřeby neuškodí. 320 Kč (Foto: Fler, Marie Mikulová)

Propolis

Propolis je přírodní pryskyřičná látka, kterou včely sbírají na pupenech dřevin. V úlu jej využívají jako tmel a dezinfekční prostředek. Údajně má schopnost potlačovat bolest a působí proti některým bakteriím, plísním a virům.

Velmi známá je propolisová tinktura, která účinně tiší bolest, pomáhá při bolestech v krku, chřipkách a angínách.

med

Květový med se od toho medovicového liší barvou i chutí. Foto: Shutterstock

práce včelaře

Med od lokálních včelařů obsahuje pyly rostlin z okolí. Foto: Shutterstock

Víte, co je apiterapie?

Apiterapie je forma alternativní medicíny s pomocí včel a jejich produktů. Podle ní je prospěšné vše, co včely vytvářejí, od medu, mateří kašičky přes propolis po včelí jed. Pozitivní účinky na zdraví má prý i samotná včelí energie, proto se doporučuje pobyt v blízkosti včelstev, či dokonce vdechování vzduchu z včelího úlu.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Elarte, Mýdlárna Erdé, Fler/Good mood kit, Kitchenette Shop, Fler/Meduška, Fler/Marie Mikulová

Poklady z úlu