Venkovní kohouty na vodu

Rubrika: Zahrada

Bezproblémový přístup ke zdroji vody na dvoře či zahradě je velmi praktický. Vyvedení vody z domu je však důležité zabezpečit především proti zamrznutí.

Voda bývá z domu vyvedena nejčastěji přes venkovní (zahradní) vodovodní kohout na některé z vnějších zdí domu. Je dobré počítat s takovým vyvedením při předělávání či rozšiřování rozvodů vody, ale není nijak náročné vyvést vodu ven ani ze stávajícího vodovodního potrubí. V takovém případě ovšem počítejte se sekáním a zabudováním příslušné spojky do potrubí, což je práce spíše pro instalatéra.

Venkovní kohout může být vyvedený buď jen na zeď a uzpůsobený především pro připojení hadice, nebo ho lze zabudovat do výlevky. Existují technické výlevky z nerezu, plastu či smaltu, ale řada chalupářů zvolí spíše některou z ozdobných exteriérových výlevek, které se v železářském sortimentu zpravidla označují jako výlevky zahradní. Bývají ocelové či litinové, často stylově zdobené, ale prodávají se i zajímavé napodobeniny litinových výlevek z odolného plastu, případně výlevky z umělého nebo pravého kamene. U výlevky lze řešit i odtok do kanalizace a v takovém případě můžete využívat kompletní venkovní vývod vody například při vaření v letní kuchyni, čištění ovoce a zeleniny nebo čerpání vody do konve bez toho, že by hrozilo poškození fasády od stříkající vody nebo hran nádob.

I do výlevky se obvykle instaluje kohout s napojením na hadici a nasazením krátkého kusu hadice si usnadníte i manipulaci s proudem vody ve výlevce a zabráníte přílišnému odstřikování vody na fasádu.

Při přípravě vývodu vody ven z domu je dobré zabudovat v místě napojení na potrubí uvnitř vytápěné místnosti „téčko“ s výpustným kohoutem, který umožní při uzavření přívodu vody do venkovního kohoutu v zimních měsících vypustit i poslední zbytky vody, jež zůstanou v úseku potrubí mezi uzavíracím kohoutem uvnitř a kohoutem na fasádě domu. Venkovní kohout se po uzavření vody uvnitř a uvolnění výpustného kohoutku též otevře, aby v potrubí, náchylném k zamrznutí, nezůstala žádná voda.

Kohout jako ozdoba

Do exteriéru lze zabudovat jednoduché kulové zahradní kohouty, na nichž se vypouštění a zavření vody ovládá páčkou nebo otočným plastovým nebo kovovým „motýlkem“. Tyto kohouty mají normované závity a průměry odpovídající obvyklým průměrům vodovodních trubek. Příslušné rozměry je potřeba sladit při nákupu jednotlivých komponentů nebo celé zabudování objednáme u instalatéra.

Různé velikosti má i napojení na hadici, kterou je nutné po nastrčení na připojovací nástavec zabezpečit stahovací objímkou. Objímky se vyrábějí z nerezového nebo pozinkovaného plechu, k pevnému stažení se u nich používají šrouby s křížovou nebo rovnou drážkou.

Kromě technických venkovních či zahradních kohoutů lze koupit i designové kohouty, které spolu s výlevkou mohou stylově ozdobit exteriér domu. Za ně si však obvykle připlatíte. Ceny standardních zahradních kohoutů začínají zhruba na stokoruně a pohybují se nejčastěji mezi dvěma až třemi sty korun, dekorativní kohoutek může stát i přes tisíc korun.

Mrazuvzdorné kohouty

Hledáte-li však především bezpečný a mrazuvzdorný kohout, porozhlédněte se mezi výrobky kombinujícími kov a odolné polykohout mery, případně speciální systémy těsnění pojistných mechanismů, které by měly zabránit zamrznutí a popraskání potrubí i v případě, kdy včas nevypustíte vodu.

Například firma eTZB shop prodává za ceny od tří do šesti set korun několik typů mrazuvzdorných kohoutů VIR ARCTIC. Kohout VIR ARCTIC spojuje podle výrobce dobré vlastnosti kulového zahradního kohoutu vyrobeného z mosazi a polymeru. Kohout je určen pro všechny venkovní instalace nebo systémy, které pracují v prostředí s nízkými teplotami. Může být instalován na kovové i plastové potrubí. Elastické tělo kohoutu je odolné vůči prasknutí při vzniku ledu v těle kohoutu za nízkých teplot. Při zvýšení teploty a opětovném rozmrznutí vody uvnitř kohoutu se tělo vrací do původního stavu díky své elasticitě. Výrobce udává teplotní rozmezí až do minus dvaceti stupňů Celsia.

Kolem dvou tisíc korun stojí u různých prodejců propracovaný nezámrzný zahradní ventil Polar II od německého výrobce Schell. Polar II je vybaven systémem nuceného přivzdušnění, díky kterému se ventil automaticky po každém uzavření sám vyprázdní. Ventil tak lze používat na zahradě nebo v garáži i v mrazivých dnech, aniž by hrozila jeho destrukce. U kohoutu Schell Polar II se nepoužívá běžné ploché těsnění, ale speciální těsnicí kroužky, které zaručují výrazně delší životnost zařízení.

text: Richard Guryča

foto: Martina Lžičařová, Pavel Veselý, archiv firem a Shutterstock

Venkovní kohouty na vodu

Venkovní kohouty na vodu