Světlo v zahradě

Rubrika: Zahrada

Terasa může být osvětlená i svítidlem umístěným na zdi stavení

Intimní osvětlení i punc originality lze zahradě dodat pomocí světla. Pomáhá také orientaci, plaší zloděje a nenechá nás zakopnout o krtinec. Důležité je však zvolit odpovídající druh svítidla, barvu světla a správnou míru osvětlení.

Výběr svítidla

Neposuzujte jen cenu, ale i kvalitu. Venkovní lampy by měly být těsné proti prachu a vodě s jednoduchou manipulací a bezproblémovou údržbou při výměně a čištění. Musí být označené značkou pro provoz ve venkovním prostředí. Toto jištění se označuje zkratkou IP (International Protection) a dvěma číslicemi – první označuje stupeň ochrany před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň ochrany před vniknutím vody. Čím vyšší čísla, tím lepší ochrana. Pro venkovní osvětlení je běžné IP44.

Paleta svítidel

Škála je velice široká. Vedle technických svítidel z kovu či plastu do ní patří např. i kamenné čínské lampy s vlastní skrytou řečí a symbolikou. A také artefakty, speciálně navržené pro konkrétní zahradu, které mohou zahradu zdobit i ve dne. Nemusí být ani drahé, cení se především nápad a také začlenění lampy do terénu.

Sloupkové svítidlo usnadňuje orientaci na cestách v zahradě

Nevšední atmosféru vnesou do zahrad i obyčejné svíčky, louče a keramické lampy na svítilnový olej. Venkovní svíčky se od interiérových liší pouze větším rozměrem a silnějším knotem, aby dobře plály i za mírného větru. Menší svítidla z vosku by měla být ve stabilních nádobách s vyšším okrajem, který je chrání před větrem.

Dobře poslouží i staré lucerny nebo vysloužilé petrolejky, do nichž lze vložit snadno vyměnitelné čajové svíčky. Výhodné je zvolit svíce s obsahem silic, odpuzujícím komáry. Ozvláštněním zahrady jsou kameny, na nichž se díky pohlcené sluneční energii v noci rozsvítí rostlinné či zvířecí motivy.

Elektrická svítidla

Rozšířenější jsou lampy na elektřinu. Napevno zabudované prvky lze pořídit v závislosti na velikosti již za 1 – 5 tisíc korun, je však třeba připočítat náklady na elektrorozvody.

Osvětlení jezírka sloupkovou svítilnou zvýrazní nejen vodní hladinu, ale i okolní květiny

Instalace lamp se standardním napětím s sebou nese jisté riziko úrazu elektrickým proudem a měly by se zapojovat za odborného dozoru elektrotechnika. Pro lampy na nízké napětí stačí 12 nebo 24 voltů a kabely není nutné zakopávat hluboko do země. Ty jsou vhodné pro osvětlení bazénů, fontán a jezírek.

Halogenidové výbojky

Pro osvětlení kvetoucí zahrady jsou nejvhodnější halogenidové výbojky a kompaktní či lineární zářivky. Mají vyšší měrný výkon, dlouhou životnost (6000 – 12 000 hodin) a širokou škálu typů i výkonů. Jsou vhodné pro osvětlování trávníků, keřů a stromů i barevných květů.

Nízkotlaké a vysokotlaké sodíkové výbojky se výborně hodí pro osvětlování červenolistých a žlutolistých rostlin (nebo podzimních zahrad), starobylých budov a zdí -tedy všeho, co má v denním světle žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. V zeleném spektru ale nevyzařují – nehodí se pro trávníky a zelené listy.

Solární osvětlení

Venkovní světlo v podobě artefaktu ozdobí zahradu i ve dne, kombinace umělecky zpracovaného kovu se svítidlem

K životnímu prostředí nejšetrnější jsou solární zahradní lampy. Měly by být umístěny tam, kam svítí slunce pokud možno po celý den, lampa pak vydrží svítit přibližně osm hodin. Výhodou solárních lamp je jejich životnost. Za nepříznivého počasí však může jejich svítivost slábnout, takže se hodí pouze jako osvětlení estetické, nikoli funkční.

Umístění svítidel

Svítidla mohou být na zdech, ve zdech, na sloupcích, v zemi. Nástěnná svítidla se využívají pro vstup do domu, osvětlování komunikací či zvýraznění architektonicky zajímavých prvků fasád Sloupková svítidla zas usnadní orientaci na cestách a svítidla, která lze směrovat, se využívají pro osvětlení stromů, rostlin, plastik a dalších prvků zahrady.

Podle velikosti a tvaru osvětlovaného objektu je nutné zvolit vhodný typ reflektoru, nebo si pomoci příslušenstvím – například mléčné sklo zjemňuje přechod mezi světlem a tmou, Fresnelova čočka upravuje tvar vyzařovaného světelného svazku na eliptický a hodí se pro osvětlení úzkých a vysokých objektů.

Osvětlení zemními svítidly vyžaduje přesné směrování světelného toku, aby neoslňovalo nebo nepůsobilo rušivě

Osvětlení zemními svítidly vyžaduje velmi přesné směrování světelného toku tak, aby nedocházelo k úniku světla do nežádoucích směrů (světelné znečistění). Různé typy světelných zdrojů, optik a příslušenství a snadná montáž umožňují široké využití.

Nasvícení objektů

Travnaté plochy lze osvětlovat plošně: svítidly umístěnými přímo u země a orientovanými ve směru pohledu pozorovatele. Stromy a keře se osvětlují zdrojem orientovaným zdola nahoru, nejlépe zemními svítidly s možností směrování světelného kužele. Květinové záhony je možné osvětlovat jak shora, tak zevnitř zemními svítidly s nižším jasem povrchu.

Volba svítidla a světelného zdroje pro osvětlení soch závisí především na tvaru, rozměrech a barvě objektu. Důležité je rozmístění a směrování reflektorů. K osvětlování vodních ploch se používají ponorná svítidla s vysokým krytím (IP68). K osvětlení bazénu se hodí horizontálně směrovaná svítidla, umístěná asi 50 cm pod hladinou. Naopak fontány a vodotrysky se osvětlují ponornými svítidly s vertikálně orientovaným světlem.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ, PETR PETŘÍČEK
FOTO: MARIE VOTAVOVÁ, EGLO, SPECTRUM PLUS

Světlo v zahradě

Světlo v zahradě