Solární osvětlení – světlo téměř zadarmo

Rubrika: Zahrada

Zahrada si příjemné osvětlení zaslouží. Stále oblíbenější je solární osvětlení, které kromě vstupní investice do pořízení žádné další náklady na provoz či údržbu nevyžaduje.

Ať už jako dekorace určená do skalky, záhonu, k jezírku či do trávníku, jako orientační osvětlení podél chodníků a cest, jako náladové osvětlení k večernímu posezení i jako účelné nasvětlení určitých partií zahrady či domu, tyto všechny úkoly solární svítidla zvládnou. Záleží pak jen na vás, jaký z rozmanitých typů si vyberete.

Zapíchnout, či zavěsit?

Pokud jde o způsob umístění v zahradě, jsou na výběr svítidla určená k zapíchnutí do země nebo také jako dekorace do záhonů či skalky. Závěsná svítidla, například v podobě luceren nebo lampionů, mohou viset na stromě a na dřevěné konstrukci pergoly, nástěnná pak připevníme na zeď domu či garáže. Také svítidel k pouhému uložení do trávy nebo postavení na stůl je nespočet.

Existují také solární světelné řetězy, kterými můžete ozdobit slunečník, zelení porostlou stěnu, ale i strom či keř. Lze využít rovněž „řetězy“ určené na zem, například v podobě vzájemně propojených svítících berušek nebo kamenů s jediným solárním článkem.

„Design vyhoví každému – od jednoduchých minimalistických tvarů až po oblíbené trpaslíky. Hojně se začínají vyrábět i svítidla v podobě různých kamenů, malých soch, zapichovacích sloupků s ‚pískovou‘ úpravou, ale v nabídce jsou i drátěná svítidla. Ty pak mohou mít podobu třeba ryb, žab a podobně. Zatímco dříve se k výrobě používal pouze plast nebo nerez, dnes jsou využívány i jiné materiály – lakovaný plech, keramika, sklo, drát, umělý ratan,“ říká Petr Zavřel ze společnosti Eglo.

Moderní LEDky

Hlavní součástí solárního svítidla jsou solární článek, jehož prostřednictvím je dobíjena baterie, a světelný zdroj, přičemž solární článek funguje jako zařízení, které převádí sluneční energii na elektrickou tzv. fotovoltaickým jevem. „Solární svítidla dále pracují s bateriemi typu Ni-Cd a využívány jsou i dnes vysoce výkonné LED zdroje,“ podotýká Petr Zavřel.

Správná péče

Solární svítidlo spotřebuje ke správnému fungování pouze dostatek slunce. Ideální je umístit jej tam, kam nejvíce dopadají sluneční paprsky, tedy nejlépe na volné prostranství na jižní straně. Světlo se zapíná automaticky po setmění.

„Za dostatek slunečních paprsků se solární svítidlo odmění šesti až osmi hodinami svícení. Záleží na kvalitě výrobku a hlavně baterie. Pokud je zataženo, svítidlo může svítit, nicméně po kratší dobu a s menší intenzitou,“ dodává odborník.

Na údržbu je solární osvětlení nenáročné. V zimních měsících byste měli vyjmout ze svítidla zdroj a uložit jej do domu garáže apod. V sezóně je dobré světlo (především solární článek) čas od času otřít, aby byla zaručena bezvadná funkčnost.

www.eglo.com, www.toptoys.cz, www.ikea.cz, www.btgreen.cz, www.kika.cz, www.led-zahrada.cz

TEXT: KATEŘINA NOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Solární osvětlení – světlo téměř zadarmo

Solární osvětlení – světlo téměř zadarmo