Světlo skrze stěnu

Průhledné stěny a příčky mohou rozčlenit obytný prostor, aniž by ho připravily o světlo. Jsou dobrým řešením, pokud nemáte v interiéru k dispozici dostatek oken.

Grafosklo může proměnit průhlednou stěnu ve výtvarný artefakt

Stěny a příčky z materiálů, propouštějících světlo mají rozmanité využití. Můžete jimi částečně či úplně rozdělit prostory ve velkých místnostech, aniž byste přišli o světlo v části bez oken. Můžete je použít k oddělení schodiště a zachovat k němu přitom přístup denního světla. Využít je lze i v koupelnách či pracovnách a moderní materiály umožňují i vytvoření průhledných předělů s nepřehlédnutelným dekorativním efektem.

Příčky propouštějící světlo mohou prostory oddělit pouze opticky, ale i akusticky. Záleží na zvoleném materiálu. Pracovat můžete s nejrůznějšími typy a dekory skleněných luxfer, ale i s polykarbonátovými deskami, dekoračním sklem nebo nejrůznějšími variantami posuvných stěn či francouzských oken.

Luxfery existují v řadě odstínů i dekorů

Luxfery možná zůstávají v povědomí mnoha lidí jako velmi účelový a nijak zvlášť hezký materiál. V současné době je však nabídka skleněných tvárnic velmi široká z hlediska tvarů, povrchových dekorů i barev a některé výrobky vyhovují i přísným kritériím z hlediska koeficientu tepelné propustnosti.

Zdění i lepení

Potřebujete-li postavit stěnu, která propouští světlo a zároveň vyhovuje parametrům akustické i tepelné izolace, stojí luxfery rozhodně za úvahu. Tvárnicí, která vyhoví požadavkům na kvalitní tepelně-izolační vlastnosti je například luxfera Energy Saving od firmy Vitrablok. Výrobce plní dutiny těchto tvárnic plynem argonem a dodává je v lesklém i matném provedení a v několika dekorech.

Příklad zajímavého dekoru a probarvení skleněných tvárnic

Luxferové tvárnice se spojují speciální maltou nebo lepidlem. Při větším rozsahu prací se vyplatí najmout odbornou firmu s potřebnými zkušenostmi s tímto specifickým druhem zedničiny.

Ke zdění je vhodné použít vetromaltu, což je prášková směs inertních pojiv a syntetické gumy na vodní bázi, vyvinutá právě pro nesavé materiály typu skla. Přidáním vody se stává snadno zpracovatelnou hmotou s vynikající přilnavostí ke skleněným tvárnicím. Vetromaltu můžete použít ke zdění a spárování v interiéru i v exteriéru.

Při klasickém zdění je nutné vždy použít vymezovací plastové křížky, které určují pravidelnost a přesnost horizontální i vertikální spáry a které zároveň pomáhají držet kolmost stěny. Křížky ve stěně zůstávají, před spárováním stěny se pouze vylámou jejich přesahující plošky.

Pro stěny menších rozměrů v interiérech existuje rovněž technologie lepení tvárnic s použitím systému Block Lock Original. Ten spočívá v použití plastových profilů, které vyplní prostor mezi tvárnicemi a které se spojují lepením.

Potištěné sklo

Grafosklo od firmy J.A.P. je designové sklo s vnitřním grafickým motivem či látkou. V interiérech nabízí široké možnosti použití a vedle splnění praktického účelu může váš dům výrazně ozdobit.

Vyrábí se buď ve formě jedné vrstvy skla (například na obkladové panely), nebo jako vícevrstvý „sendvič“ (dveře, stěny, výplně). Pro zajištění potřebné bezpečnosti a odolnosti celoskleněných prvků je využíváno kalené sklo.

Použít lze i hotové bloky z luxfer

Pro různé použití v interiéru se mění tloušťka skleněných tabulí. Například skleněné stěny vyžadují vzhledem k větším rozměrům skla tloušťku dílčích tabulí minimálně 5 milimetrů, celková síla sendviče ve skle začíná na 10 milimetrech. Maximální velikost skleněné desky, kterou výrobní technologie umožňuje, je až 1,45 x 2,75 metru.

Speciální technika zatavení vnitřního dekoru umožňuje využít kromě potisku vnitřní fólie také různé látky. Grafosklo může kromě textilií a digitálního potisku zdobit i barevná fólie, papír se vzorem nebo přírodní materiál, jako jsou například lisované listy nebo jiné přírodniny. V případě kuchyňského obkladu lze uplatit i materiály o větší tloušťce, například přírodní plátek břidlice, dýhy nebo i rovný plech. U skleněných dělicích příček tedy využijete spíše tenčí materiály.

Polykarbonátové desky

Nejjednodušší a nejméně nákladnou cestou k vybudování světelně propustné příčky je použití polykarbonátových desek. Můžete pracovat například s komůrkovými deskami Marlon ST od firmy Lanitplast. Ty jsou dostatečně odolné na to, aby mohly tvořit optický předěl v interiéru, ale i mimo dům. Dodávají se v tloušťkách od 4 do 35 milimetrů a vybrat si můžete mezi čirým, mléčně zabarveným nebo kouřově hnědým odstínem. Do 16 milimetrů tloušťky je můžete také ohýbat do oblouku za studena.

Některé typy polykarbonátových desek mají zámkové spoje

Desky typu Sunpal pak při shodných vlastnostech usnadňují montáž stěn díky zámkovému systému, s jehož pomocí se vsazují do hliníkových profilů. Spojení na zámek umožňují i polykarbonátové desky Marlon Clickfix, vykazující dobrý koeficient tepelné propustnosti.

Všechny typy komůrkových desek jsou odolné vůči UV záření, do jisté míry dokážou tepelně izolovat a díky komůrkovému systému jsou neprůhledné.

Při požadavku na průhlednost stěny může být zajímavou variantou deska z plexiskla (polymetylmetakrylátu), tedy například Marcryl od Lanitplastu. Desky se dodávají v tloušťce od 2 do 12 milimetrů, přičemž od 6 milimetrů tloušťky jsou vhodné k bezpečnému použití ve větších plochách. Kromě čirých existují i desky s opálovým efektem a výrobce je může dodat v maximální velikosti 3050 x 2050 milimetru.

Desky mohou být vsazeny naříklad do dřevěných rámů. Na první pohled jsou téměř k nerozeznání od skutečného skla, ale na rozdíl od něj jsou citlivé na poškrábání.

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, ALEXANDR JANOVSKÝ

Světlo skrze stěnu