Štípat jako po másle

Rubrika: Dílna, Zahrada

Štípačka na dřevo výrazně usnadní práci každému, kdo zpracovává větší množství palivového dříví. S vertikálními či horizontálními štípacími stroji jde porcování polen doslova jako po másle.

Práci se štípačkou zvládnete okamžitě a bez námahy

Jestliže dosud nemáte se štípačkou dřeva zkušenosti a obáváte se neovladatelného kolosu, který buší do polen tak, že třísky lítají všude kolem, jste na omylu. Zdánlivě impozantní a mohutný stroj pracuje ve skutečnosti velmi jemně a poměrně tiše. Hydraulický mechanismus jednoduše tlačí štípací klín do dřeva takovou silou, že i sebeodolnější poleno vzápětí rozlouskne jako ořech.

Detail výměnného štípacího klínu

Namáhavý proces štípání dřeva se tak redukuje pouze na usazování polen do čelistí štípačky a následné odebírání rozštípaných kusů. Zcela odpadá bušení palicí do klínů či opakované údery sekerou. Tváří v tvář hromadě nezpracovaných metrů dřeva tak určitě stojí za úvahu i nemalá investice, kterou pořízení štípačky obnáší.

Vertikální i horizontální

S pořízením štípačky se nabízí dvojí možnost, jak dříví na topení zpracovat. Buď můžete koupit, případně zpracovat kulatinu na metry, ty rozštípat na štípačce, nechat proschnout a poté pořezat. Nebo kulatinu rovnou zpracovat na polena, ta rozštípat na štípačce a složit do hranice.

Štípat lze i mokrá metrová polena, která pak necháte vyschnout

Jestliže tedy o koupi štípačky prozatím jen uvažujete, zvolte vhodný typ podle množsluha ství a typu dřeva, které pro vytápění zpracováváte. Na výběr jsou vertikální i horizontální typy štípaček a každá z nich má svá pro a proti. Štípačky vám samozřejmě usnadní práci i při zpracování menšího objemu dřeva třeba jen pro zahradní krb nebo opékání na ohništi.

„Na základě našich zkušeností doporučujeme hydraulické štípačky s elektromotorem. V tomto případě pohání elektrický motor hydraulický systém, který vyvíjí příslušný tlak,“ říká Kateřina Böhmová ze společnosti Mountfield. „Horizontální štípačky disponují obecně menším tlakem kolem pěti tun. Jejich výhodou je menší velikost a nižší hmotnost. Vyhoví uživatelům, kteří zpracovávají dřevo pravidelně, ale v menším množství. Maximální délka štípaných polen je v tomto případě kolem padesáti centimetrů. Snadná obje otázkou stisknutí dvou tlačítek,“ dodává Kateřina Böhmová.

Horizontální štípač je obvykle lehčí a dobře si poradí s menšími špalky

Vertikální štípačky jsou určeny pro zpracovávání většího objemu dřeva. Při výběru je dobré zohlednit nejen tlak, jaký je konkrétní stroj schopen vyvinout, či maximální možnou délku polena. Důležitější než maximální hodnoty u velikosti polen je rozpětí. Nejlepší stroje zvládnou naštípat špalky dlouhé od 30 do 130 centimetrů, což umožňuje nastavení různých poloh pracovního stolu. Lépe se pracuje také se štípačkami, u kterých si můžete nastavit délku dráhy pístu podle skutečné délky polena, obvykle označovanými jako systém Vario. Nemusíte tak vždy čekat, až se píst vrátí do nejzazší polohy.

Kolečka a dostatečný tlak

Dalším hlediskem pří výběru by měla být otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Těmto kritériím vyhovují štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny kolečky pro případné přesuny. U vertikálních štípaček by neměla chybět variabilní konstrukce klínu, která dává při práci na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit.

Lehkou manipulaci se strojem umožní pojezdová kolečka a madlo

Důležitým faktorem je tlak, jaký je přístroj schopný vyvinout. Štípačky s tlakem do 6 tun (například Powersplit 6t od Mountfieldu) si snadno poradí s poleny dlouhými 30 až 104 centimetrů. Stroje s tlakem 10 tun (Powersplit 10t) zvládnou i polena s průměrem 40 cm a délkou až 130 cm. Pro takovýto výkon je žádoucí elektrický motor se třemi fázemi, které zabrání případným výpadkům elektrického proudu. Je však dobré předem zjistit, jakou zátěž snese elektřina na vaší chatě či chalupě.

„Dříve než si pořídíte štípač, měli byste důkladně prověřit elektroinstalaci na domě či chalupě a mít dobrý jistič,“ vysvětluje Dalibor Hajský ze společnosti Garland. Například vertikální štípače Scheppach od Garlandu, jež jsou uzpůsobeny k vysokému výkonu a při štípacím tlaku 12 tun si poradí až s 138 cm dlouhými poleny, potřebují elektrický příkon až 4100 W. „U menších horizontálních štípačů, které podle typu zvládnou polena do dvaapadesáti centimetrů musíte počítat s příkonem 2050 watů,“ upřesňuje Hajský.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR, ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Štípat jako po másle