Srubový nábytek aneb Snění v kovbojské posteli

Rubrika: Interiér

Říká se mu srubový, westernový či country nábytek. Název vystihuje jeho syrovou romantiku více než dobře. Pojďte se podívat, jak se žije v  domě s  nábytkem, který navozuje atmosféru románů Jacka Londona.

Pracovní stůl i podstavec pod kytaru patří mezi další možné typy srubového nábytku

Dům rodiny Horáčkových v Rychnově na Českomoravské vysočině se zvenčí nijak neliší od tradičních vesnických staveb v oblasti mezi Hlinskem, Skutčí a Poličkou. Překvapení čeká na návštěvníka zrekonstruované usedlosti až uvnitř.

Statek je totiž zařízen nábytkem, který Petr Horáček se svým synem Bořkem vyrábějí. Nazývají ho nábytkem srubovým či westernovým a při pohledu na něj zajásá nejen duše leckterého trampa. Srubový nábytek hraje na velmi romantickou strunu. Vyrábějí ho nejen pro sebe, ale i na zakázku. A jejich dům je prvním místem, kde můžete posoudit, jak takový nábytek „funguje.“

Srubový nábytek vám dá zažít romantiku starých trampů

Masa zdánlivě hrubě opracovaného dřeva, sestaveného do podoby postelí, křesel, pohovek, barových stoliček či podstavce pod kytaru nebo koňské sedlo vyvolává dojem trvanlivosti a bytelnosti. Nábytek nechává dřevo vyniknout v jeho přírodní kráse. Žádné ostré úhly, žádné latě, spárovky, dýhy či dokonale rovné plochy.

Sroubený jídelní stůl a židle navodí atmosféru tradičního domova

Už na první pohled je jasné, že tenhle nábytek není pro každého a že se ani nehodí do každého interiéru. Stará chalupa, chata, srub, ale i moderní stavby, akcentující přírodní materiály, však mohou být pro takové zařízení interiéru jako stvořené.

Cesta z města

Petra a Petr Horáčkovi si dům v idylické krajině vybrali po dlouhém hledání. Chtěli změnit dosavadní hektický způsob života, opustit město, zmírnit tempo. „Chtěli jsme dům s pozemkem a tady se nám podařilo najít zchátralý statek s pozemky mnohem většími, než bylo původně v plánu,“ popisuje Petr.

Farma pod kopcem má srubový nábytek připraven i v pokojích pro hosty

S podnikáním v nábytkářství měl zkušenosti už z let, které přestěhování do Rychnova předcházely. A jeho záměr byl jednoduchý: žádný obchod, žádný showroom. Jen dobře vybavená dílna přímo v domě a interiéry statku jako místo, kde si každý může prohlédnout nábytek v přirozeném prostředí.

Kouzlo kulatiny

Na výrobu srubového nábytku používá Petr Horáček převážně borovici, ale také olši a modřín. „Těžíme dřevo v zimě, kdy má menší obsah škrobů a cukrů, a tím je odolnější proti dřevokazným škůdcům,“ vysvětluje.

Kulatiny se nejprve ručně odkorní. Poté se ošetří chemickou impregnací proti dřevokazným plísním a houbám. A pak se dřevo suší.

U sroubené postele nemusíte mít obavy, že by se jen tak snadno rozvrzala

„K výrobě dřevěného nábytku se používají stromy menšího průměru, které po vysušení vytvářejí prasklinky. Tyto praskliny jsou však přirozenou součástí srubového nábytku,“ doplňuje Bořek Horáček.

Dovnitř i ven

Zajímavé barové stoličky se hned tak nepřevrátí

I když působí jednotlivé kusy nábytku na první pohled hrubě opracovaným dojmem, je povrch dřeva dokonale upravený. Pro interiérový nábytek používají Horáčkovi značkové laky s potravinářským atestem, venkovní nábytek je ošetřen tenkovrstvými lazurami, oleji či laky pro exteriér.

Postele či křesla z poctivé kulatiny mohou otestovat nejen domácí, ale i návštěvníci penzionu. Farma nabízí i projížďky na koních či výrobky z kravského a kozího mléka. A mají-li hosté zájem, mohou si ho dokonce sami nadojit.

www.farmapodkopcem.cz, www.westernovynabytek.cz

Připravil: Richard Guryča
Foto: autor

Srubový nábytek aneb Snění v kovbojské posteli