Jak zařídit dřevěný dům

Při zařizování roubenek i srubů bychom měli věnovat výběru nábytku zvláštní pozornost, aby se do interiéru, kde převládá dřevo, hodil.

 

Před zděnou stěnou, ať bílou nebo barevnou, vynikne jakýkoliv nábytek: moderní i historizující, ze dřeva i kovu, s různou povrchovou úpravou. Ovšem v dřevěné chatě, roubence nebo srubu bývá volba složitější. Tyto rustikální interiéry nemůžeme vybavit moderním ani příliš zdobným nábytkem. Zvolit ale můžeme robustní srubový nebo selský nábytek, lidový malovaný, zařízení z masivního dřeva jednoduchých tvarů i střízlivě zdobené profilací a řezbami, či originálně pojaté kousky. Rozhodně se nemusíme vyhýbat barevnému nábytku, ten na pozadí stěn z prken, trámů nebo kmenů pěkně vynikne.

Roubenka je zařízena na míru vyrobeným vybavením, jen decentně zdobeným (Kompletní stavby Roubal)

Jednoduchostí nic nezkazíme

Střízlivě tvarovaný subtilnější nábytek se hodí především do chat, zvláště těch neoplývajících velkými prostory. Podobně lze zařizovat i roubené chalupy, ale tady si můžeme dopřát i některé kousky zdobnější, třeba kredenc, příborník nebo prádelník s profilovanými dvířky a drobnými řezbami.

 

Srubový a selský nábytek

Srubový neboli westernový – jak už název nábytku z odkorněné kulatiny borovice, olše nebo modřínu napovídá, býval vybavením trampských srubů. Dnes se stejným stylem vyrábějí nejrůznější zařizovací kusy, které nejlépe vyniknou v prostorném srubu, případně i v roubené stavbě. Pro roubenky nebo chaty je vhodný i takzvaný selský nábytek, vyznačující se masivností a typickým tvaroslovím: například ozdobně tvarovanými opěradly židlí, zkříženými nohami a trnoží u stolů, tesařskými spoji pomocí klínků.

Nevšední židle je vyrobena ze dřeva starých vinných sudů (Stará Krása)

 

V lidovém stylu

Truhly, skříně a skříňky, lavice a další nábytek zdobený malovanými motivy na barevném podkladu je typický pro určité období venkovského interiéru. Oblibu si uchoval dosud, dnes si můžeme pořídit i velmi zdařilé repliky tohoto lidového nábytku a oživit jím světnici v roubeném domě nebo v novější dřevostavbě.

 

Barev se nebojte, naopak

Přírodní barevnost a kresba dřeva jsou u nábytku oblíbené, ale v místnosti s dřevěnými stěnami a často i podlahou a stropem může být problémem všechny tyto povrchy sladit, nábytek tu navíc zaniká. Někdy pro oživení stačí doplnit jedním dvěma kousky drobnějšího nábytku ve výraznější barevnosti, ale také jím zařídit celou místnost. Vděčná je kombinace přírodního dřeva a bílé.

Před bíle natřenou prkennou stěnou víkendového domku vynikne jednoduchý barevný nábytek (IKEA)

Originalita či průmyslový styl

Při zařizování dřevostaveb můžeme sáhnout i po originálně ztvárněném nábytku – může být z recyklovaného starého dřeva, neobvyklých tvarů a zdobení, kombinovaný s jinými materiály a podobně. Jinou možností je vybavení v dnes oblíbeném průmyslovém stylu, který se vyznačuje technickými prvky, použitím neupraveného kovu, plechu, starého dřeva, kůže.

 

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, František Vaňásek, Pavel Veselý a archiv firem

Jak zařídit dřevěný dům