Solární světla v zahradě


Zahradní osvětlení na „solární pohon“ je trendem posledních let. Můžeme však od něho očekávat totéž co od klasických luceren na elektřinu?

Solární světla v zahradě

Není sporu o tom, že solární lampy jsou výrobkem ekologickým. Po celý svůj provoz nespotřebovávají žádnou jinou energii než tu, kterou jim dodá sluníčko. Pomocí malého solárního panelu zachytávají celý den světelnou energii a shromažďují ji v akumulátoru. Za tmy ji pak začnou vydávat ve formě světla.
Výhody jsou zřejmé – solární osvětlení nepoužívá rozvody elektřiny, instalace je jednoduchá a zvládne ji i nešika, neboť stačí zapíchnout bodec lampy do země. Proč tedy nejsou solární lampičky v každé zahradě?

Menší svítivost

Solární lampy se osazují většinou LED diodami. Ty se vyznačují malým příkonem, proto nedosahují takového světelného výkonu jako lampy halogenové nebo klasické žárovky, ve výsledku tedy vydávají méně světla. Z tohoto důvodu se používají více jako lampy orientační a dekorační.

Solární světla v zahradě

Nabízí se samozřejmě další otázka, proč se dávají do solárních lamp LED diody s nízkým příkonem? Odpověď je nasnadě: pro svítidlo většího výkonu bychom potřebovali akumulátor odpovídající kapacity a k tomu dostatečně velký solární panel. Takže pokud bychom chtěli docílit světelného toku srovnatelného s běžnými venkovními lampami na elektriku, musela by být u každého sloupku s lampičkou „malá solární elektrárna“. Solární lampy jsou ale vybaveny jen docela nenápadným panýlkem.

Krásná dekorace potěší

Solární světla v zahradě

Smiřme se proto s tím, že na terase při noční chvilce u čaje, kdy si budeme chtít ještě číst knížku, je lepší zapálit si svíčku nebo přinést si lampičku s prodlužovačkou. Solární žába moc neposvítí. Ta zůstane opravdu jen ozdobným orientačním světýlkem někde v záhonu.
Výběr mezi solárními zahradními lampami je však tak široký a lampy mají tak nápadité tvary, že by vlastně i přes to, že svítí méně, byla škoda nějakou z nich si nepořídit. Jen tak pro parádu a pro radost!

Text Martina Lžičařová, foto Eglo, OBI


Komentáře

Napsat komentář


Proč solární světlo?

  •   Je řešením pro ty, kteří nechtějí rozkopat vzrostlé záhony, ale přitom touží mít v zahradě světelný efekt.
  •   Poslouží jako orientační světlo.
  •   Široká nabídka umožňuje najít lampu ve tvaru veselé figurky, která ve dne zahradu ozdobí.