Snadné malování


Vymalovat rohy místností, stěny okolo radiátorů a další těžko přístupná místa nám pomůže speciální malířské náčiní.

Pro malování úzkých ploch okolo oken a v rozích místností je vhodný miniváleček

Zatímco ploché a kulaté štětce mají v zásadě velmi univerzální možné použití, speciální štětce jsou určeny pro méně běžné případy aplikace nátěrových hmot. Do této skupiny zařazujeme například stětce zároháky, lyonské kulaté i ploché, štětce zapanty a linkovací štětce.

Speciální štětce

Štětec zárohák, kterým se snadněji dostanete například za radiátory ústředního topení

Speciální variantou plochých štětců jsou tzv. zároháky s dlouhou a zahnutou rukojetí. Tyto štětce se volí při nátěrech méně přístupných ploch, např. radiátorů a potrubí ústředního topení, nebo spodních částí automobilů. Zároháky jsou zahnuté v úhlu přibližně 45°. Nejčastěji se prodávají v šířce 25mm až 76mm.

Štětec Zapanty slouží pro opravy a dokončovací práce v těžko přístupných místech

Štětce lyonské mohou být kulaté nebo ploché. Toto náčiní s delším držadlem a malou hlavou s vlákny z přírodních štětin slouží pro drobné lakýrnické a dokončovací práce nebo opravy nátěrů. Protože mají dlouhé držadlo jsou vhodné i do těžko dostupných míst.

Štětce zapanty mají obdobný charakter jako štětce lyonské, držadlo je kratší. Poslouží opět především pro opravy a dokončovací práce. Linkovací štětce jsou tenké a použijeme je pro malování linek a obrysů.

Miniválečky a tyče

Rohovým válečkem pohodlně a rychle natřete kouty místností

Pro místa, kam se při malování těžko běžným náčiním dostaneme, existují také speciální válečky. Většinou jsou to miniválečky, s nimiž lze natírat i velmi členité plochy. Vyrábějí se s různou výškou plyše z přírodních materiálů, z polyamidu, polyakrylu, polyesteru apod. Například miniváleček Mikroplyš je z polyesteru, jiný se značkou Perfecta z polyamidu a další mikrováleček Velur je ze 100% vlny.

Kouty místností se lépe a rychleji než štětcem vymalují speciálním rohovým válečkem. Nazývá se sice válečkem, ale jde spíše o plyšové kolečko na držáku, se kterým se do koutů velmi dobře dostanete. Natírat s ním lze i velmi úzké plochy členitého povrchu.

Krátké miniválečky Mikroplyš se dostanou i do míst, kam by se běžně velké malířské válečky nevešly

Dobrými pomocníky při malování a natírání problematických míst, zvláště ve výškách nebo vysokých stropů jsou teleskopické tyče. Je možné na ně nasadit držáky malířských válečků a pohodlně bez použití schůdků s nimi pracovat. Vyrábějí se v délkách jeden až tři metry.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC, ZDENĚK VALA, SPOKAR


Komentáře

Napsat komentář


TIP!

VÁLEČEK NA TRUBKY
Dobrým pomocníkem při natírání trubek, například ústředního topení nebo jiného potrubí, ať již v bytě nebo venku, je speciální váleček. Od běžného malířského válečku se liší tím, že místo souvislého válce má tři samostatná plyšová kolečka, mezi nimiž jsou mezery. Při natírání se trubka dostane mezi kolečka, kterými ji pak natřete z obou stran. Váleček na trubky stojí necelých 100 Kč.