Slunce a naše oči

Rubrika: Zdraví

Příroda vybavila lidské oko před přílišným svitem přirozenými ochrannými mechanizmy: na sluníčko reagujeme mrkáním, zúžením zornic, slzením a přivřením víček. Ale na UV záření tato ochrana nestačí. Nejnebezpečnější je UVA a UVB záření, kvůli kterým používáme krémy na pokožku proti slunci a nosíme sluneční brýle.

Polarizační brýle oceníte zejména při sportu a relaxaci

Již samotné sklo brýlí odfiltruje UV záření až do vlnové délky 320 nm. Ochrana vzroste, pokud je na čočky nanesen UV filtr. Brýlová skla se časem mohou „vykoukat“. Znamená to, že po pěti letech je UV filtr podstatně slabší a je tedy vhodné vyměnit skla (u dražších modelů), nebo zakoupit nové brýle.

Oko a světlo

Spektrální složení a intenzita slunečního záření, které dopadá na Zemi, značně kolísá. Závisí na ročním období a denní době, na znečištění atmosféry, tloušťce ozónové vrstvy, zeměpisné šířce a nadmořské výšce.

„Při průměrných hodnotách slunečního záření k velkým škodám a poškození zraku nedochází,“ vysvětluje oční lékař Karel Kuběna. „U intenzivního záření, například při pobytu na osluněných zasněžených pláních či na vodě, však může dojít až k tzv. sněžné slepotě. Postižení oka se projevuje bolestí očí následkem obnažení nervových zakončení v rohovce. Oči slzí a bolest je někdy tak krutá, že znemožňuje otevření víček. Během 24 hodin jsou však poškozené buňky rohovky znovu vytvořeny, a pokud nedojde k infekci, oko se zahojí.“

Nebezpečí tkví v tom, že poškození sítnice se může při mírných, ale opakovaných expozicích UV záření projevit až po letech, kdy dojde k tzv. cystické degeneraci nejcitlivějšího místa na sítnici – žluté skvrny. Krátkovlnné záření také může urychlit normální proces stárnutí oka, poněvadž v průběhu stárnutí se snižuje obsah melaninu v pigmentových buňkách sítnice. Nadměrné působení UV záření tak může vést k vyvolání změn rohovky a spojivky, což znají např. pomocníci svářečů, pokud si dobře nechrání oči speciálními skly.

„Sluneční brýle samozřejmě nechrání zrak jen před UV zářením, ale ve dnech intenzivního slunečního svitu i před nadměrným oslněním,“ upřesňuje lékař. „Zrakovou pohodu velké kontrasty narušují, zhoršuje se vidění, dochází k únavě oka a nakonec i k poruchám vidění. Ochrana je nejpotřebnější tam, kde dochází k velkému odrazu a jasovému kontrastu, tedy na horách a u moře.“

Síla slunečního filtru

Laicky sluneční fitr vnímáme jako sílu zatmavení brýlové čočky, přesně však jde o procento propustnosti čoček brýlí pro sluneční světlo. Celkem existuje 5 stupňů slunečního filtru, a to od 0 do 4. Čím je kategorie filtru vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší. Kategorie 4 již není vhodná pro používání při řízení motorových vozidel. Jednička chrání oko před svitem jen minimálně, dvojka je určena k běžnému nošení, například ve městě, trojka ochrání oko při pobytu v přírodě a při řízení auta, čtyřka se hodí k moři nebo na hory, kde je UV záření nejvyšší.

Ochrana je nejpotřebnější tam, kde dochází k velkému odrazu a jasovému kontrastu, tedy na horách a u moře

Připomínáme, že nosit jako ochranu tmavé brýle neznámého původu je mnohdy ještě horší, než nenosit žádné. Zornička oka se v příjemném tmavém prostředí rozšíří a na sítnici tak proniká veškeré nebezpečné UV záření, které tyto brýle mohou eventuálně propouštět. Pokud nejsou brýle na nose, měly by být uloženy v pouzdře nebo sáčku z mikrofázového materiálu, aby se skla nepoškrábala a nesnížila se tak ochrana proti UV paprskům a také kvalita vidění.

Vybíráme sluneční brýle

Při jejich nákupu se orientujte na ty, které poskytují maximální ochranu očí a pohlcují minimálně 98 % záření UVA a UVB. Pokud budete nové brýle vybírat v prodejně optiky, můžete si případně nechat ověřit, zda skutečně mají UV filtr. Teprve pak se soustřeďte na materiál a tvar brýlí.

Brýle s polarizací

Polarizační brýle oceníte zejména při sportu a relaxaci. Hází vám časopis při četbě u vody do očí nepříjemné odlesky? Bolí vás při jízdě autem zrak od záře odrážející se od mokré vozovky? Právě tyto potíže odstraní polarizační brýle.

Denní světlo se totiž šíří prostorem ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy – skla, vodní hladiny, stane se světlem polarizovaným, tedy světlem, jehož vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné – umožňuje vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. K potlačení horizontální polarizace slouží polarizační filtr.

Víte, jak se přesvědčit, že vyhlédnuté brýle mají polarizační filtr? Dáte-li dvoje polarizační brýle za sebe, je přes ně normálně vidět, pokud však jedny pootočíte o 90°, stanou se neprůhlednými. Zkřížením dvou polarizačních filtrů odfiltrujete vertikální i horizontální vlnění, takže neprojde vůbec žádné světlo.

Věda a brýle

Podle výzkumu amerického badatele Johna Otta se ukazuje, že jednotlivé barvy spektra významně ovlivňují lidské zdraví. Dlouhodobé, či dokonce stálé nošení slunečních brýlí, které spektrum pozměňují, tak podle jeho výzkumu může způsobit zdravotní obtíže. Pro naše oči i celý organizmus je dokonce důležitá i určitá dávka UV záření. Britský vědec John Marsal prokázal, že je nezbytné pro správné dělení buněk očních receptorů a jeho nedostatek může vést ke vzniku řady degenerativních onemocnění.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER A PROFIMEDIA. CZ

Slunce a naše oči