Šavlové pily či ocasky

Rubrika: Dílna

Výkonné pily s dlouhým štíhlým pilovým listem využijete především pro rychlé řezání dřeva, kovů a plastů. Nejsou ideální pro přesné rovné řezy, ale pracují rychle a efektivně.

Zmíněný typ elektrické pily označují různí prodejci jako elektrické ocasky i šavlové pily, případně mečouny. Můžete se však setkat i s rozdělením podle výkonu, kdy se výkonnější stroje označují jako šavlové pily, zatímco pily s nižším výkonem a schopností přesnějšího řezu i jednou rukou jako ocasky. Ale není to pravidlo.

Při výběru pily tedy vycházejte z toho, k čemu ji chcete především využívat, a zaměřte se na výkon. Robustní výkonné stroje se skvěle hodí k rychlým přířezům trámů, latí či prken, například při stavbě krovů, pergol nebo teras. Nutnost obouručního držení a vyšší vibrace předurčují tuto pilu spíše k hrubé práci, která však jde velmi rychle od ruky.

Bez problémů vyříznete i otvory ve stropním záklopu nebo v podbití střechy a s příslušným pilovým nástavcem můžete zkrátit třeba závitové tyče po zapuštění do zdi nebo přečnívající roxorové tyče či šrouby různých zabetonovaných patek. A protože je pilový list pružný, můžete takový materiál krátit s opravdu minimálním přesahem.

Do dílny i do zahrady

Šavlové pily používá spousta zahrádkářů i na prořez ovocných stromů a podle ohlasů na internetových diskusních fórech s nimi lze bez potíží zvládnout i větve o průměru patnáct centimetrů. Nevýhodou je nutnost přívodního elektrického kabelu, pokud ovšem nepoužíváte akumulátorový přístroj. Výhodou například oproti řetězové pile je snazší a bezpečnější manipulace, v případě některých typů ocasek i možnost uchopení jednou rukou.

Šavlová pila či ocaska se tedy v dílně bezpochyby uplatní, jen je třeba správně vyřešit dilema mezi možnostmi, které nabízí vyšší výkon, a přesnějším řezem a snazším ovládáním u lehčích a méně výkonných ocasek. Ty se přece jen víc blíží možnostem ocasky ruční a najdou lepší využití spíše pod střechou dílny, například při výrobě či opravách nábytku, ale i při rychlém krácení obkladových palubek nebo při pokládání podlahy.

Jak to funguje

Podívejme se podrobněji na obvyklé technické a konstrukční standardy šavlových pil. K řezání jsou tyto pily vybaveny listy o délce 140 až 400 mm a se zdvihem 22 až 32 mm. Ozubení upínaných výměnných listů směřuje proti upínací stopce, takže pila řeže jen při zpětném pohybu listu. Počet kmitů lze regulovat (obvykle od 500 do 2 700 kmitů/min). To vám umožní přizpůsobit rychlost řezu druhu řezaného materiálu.

Pilu pohání elektromotor s příkonem od 400 do 1 200 W. Hmotnost přístrojů od různých výrobců se pohybuje od 3 do 4,5 kilogramu. Většina renomovaných výrobců šavlových pil (AEG, Black & Decker, Bosch, DeWalt, Flex, Hilti, Makita, Metabo, Milwaukee, Skil, Works) shodně používá pilové listy s půlpalcovou stopkou. Jednotliví výrobci však používají odlišné rychloupínací systémy. Nejrozšířenějším je systém SDS.

Většina ocasek umožňuje nastavit tři až čtyři stupně předkmitu. Předkmit znamená, že při pohybu vpřed se list nadzvedává od materiálu, při vratném pohybu ovšem tlačí do zářezu, takže lépe vyhazuje piliny a méně se zahřívá. Pila se zapnutým předkmitem řeže při stejném příkonu až o třetinu rychleji.

Dražší typy pil pro profesionální řemeslníky mají konstantní elektroniku. To znamená, že pily dodržují počet kmitů bez ohledu na zatížení. Bývají vybaveny rovněž ochranou proti náhodnému zapnutí a rychlobrzdou, která zastaví chod listu jednu až dvě sekundy po vypnutí spínačem. U profesionální kategorie pil se můžete spolehnout i na ergonomicky tvarovaná držadla s neklouzavým povrchem a antivibrační systém, který dokáže poměrně značné vibrace přístroje alespoň částečně utlumit.

Co můžeme řezat

Šavlové pily (ocasky) zpravidla zvládají řezat dřevo až do tloušťky 280 mm. A pořežou i ocelové profily a trubky do průměru 120 mm nebo tvárnice na plnou délku použitého listu. Řezat ovšem můžete nejen podélně, ale i příčně nebo na pokos. Kromě toho lze s těmito pilami snadno vyřezávat jakékoli oblouky, křivky či kruhové nebo hranaté otvory. Například při rekonstrukci můžete s ocaskou prořezávat příčky, odříznout latě i trámy, ale i potrubí.

Některé ocasky mají v příslušenství adaptér pro řezání trubek, který usnadní práci jednou rukou a vytvoření přesného kolmého příčného řezu. Mezi další příslušenství patří speciální listy na kartón, vlnitou lepenku či na měkké izolační materiály. Upínat můžete na pilu i pilníky a rašple či různé typy kartáčů.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem

Uložit

Šavlové pily či ocasky