Přenosná pracovní světla

Rubrika: Dílna

Přenosná pracovní světla vám prodlouží den při práci na stavbě i na zahradě. Ale využijete je třeba i pro přisvícení pod pergolou nebo jako pomocné světlo u ohniště.

Přenášet a různým způsobem nasměrovat lze samozřejmě i celou řadu běžných pokojových lamp. Konstrukce pracovních světel je však přizpůsobena drsnějším podmínkám v dílně, na stavbě i v terénu. Od pracovních lamp lze očekávat rovněž vyšší svítivost a vyšší stabilitu. K tomu, aby pracovní světlo zůstalo stát i v situacích, kdy by se běžná stojací lampa poroučela k zemi, obvykle slouží různé rozkládací stojany nebo trubkové konstrukce, do nichž se halogenové či LED lampy upevňují. Některé pracovní lampy a reflektory jsou odolné i proti prachu a vodě, takže je využijete především na stavbě a v terénu i za nepříznivého počasí nebo například při prašném řezání.

Na trhu jsou k dostání standardní dílenská či montážní svítidla s kabelem na připojení do sítě, ale stále častěji se v nabídce prodejců objevují i akumulátorové lampy s dobíjecími bateriemi. Vybírat si můžete mezi pracovními lampami do ruky či k jednoduchému zavěšení na hák, reflektory i lampami buď na polohovatelných stativech s možností úpravy výšky stojanu, nebo na pevném stojanu, na kterém můžete nastavit úhel svícení. U některých pracovních světel lze v několika stupních přepínače nebo posuvným ovladačem nastavovat i intenzitu svícení.

Jaká žárovka je nejvhodnější?

Zdrojem světla bývají u těchto svítidel lineární halogenové žárovky (150, 500 či 1 000 W) či LED, ale i výkonné úsporné žárovky se závitem E27. Každý ze zdrojů světla má své přednosti i nevýhody. Halogenové žárovky vydrží svítit asi 2 000 hodin a při svícení vyvíjejí poměrně vysokou teplotu, což většinou není příliš žádoucí, ale někdy naopak přijde halogenový reflektor vhod i jako doplňkový zdroj tepla. Vyšší teplota je i důvodem toho, že halogeny vyvíjejí pocitově intenzivnější, jasnější světlo.

Svítidla s LED diodami mají oproti halogenům výdrž výrazně vyšší (asi 20-30 tisíc hodin) a spotřebují méně energie. Ve srovnání s halogenovými svítidly vyzařují i pocitově studenější světlo.

Světla na stojanu

U pracovních reflektorů je důležitá volba typu a výšky stojanu. Reflektory na stativech mají univerzálnější použití, lze nastavit jejich výšku i regulovat úhel nasměrování světla, což se obvykle dělá pomocí matic s úchyty, které chrání ruce proti vysoké teplotě svítidla.

Některé stativy nebývají příliš stabilní a jejich vratkost se zvyšuje s nastavenou výškou. Je tedy třeba dávat pozor na vítr a umístit reflektor pokud možno tak, aby ho nikdo nesrazil třeba při couvání s břemenem.

Stabilnější jsou přenosné reflektory na pevno umístěné v nízkých podstavcích. Základem jejich konstrukce je vytvarovaná trubka, opatřená plastovou či gumovou rukojetí a také protiskluzovými návleky na podstavci stojanu. Nevýhodou těchto refl ektorů je malá výška stojanu, světlo může od země nepříjemně oslňovat. Řešit to lze postavením celé soupravy na podstavec. Výrobci uvádějí, že tyto reflektory jsou odolné proti stříknutí vodou, ale pro delší stání na dešti je rovněž nelze použít.

Montážní lampy

Nejjednodušší typy přenosných montážních lamp nemívají vypínač a rozsvěcují se zapojením kabelu do zásuvky. Lze však koupit i lampy s vypínačem, nejčastěji na žárovky se závitem E27, který umožňuje použít různé druhy žárovek včetně halogenových či kompaktních zářivkových. Většina lamp je konstruována tak, že žárovku chrání před nárazem, obvykle skleněným nástavcem s plastovou nebo drátěnou mřížkou a u některých i plechovým štítkem, který částečně usměrňuje světlo.

Vedle klasických žárovkových existují i zářivkové montážní lampy válcovitého (trubkovitého) tvaru, z jichž některé lze připojit i na autozásuvku 12 V. Ty poslouží zvláště na hůře přístupných temných místech a při práci je můžete zavěsit nebo položit. Existují i dobíjecí přenosné montážní LED lampy, které kombinují světlo LED ve válcové trubici a v čele lampy, kterou tak lze použít podobně jako běžnou baterku. Po nabití by podle zvoleného stupně intenzity měla lampa svítit tři až deset hodin.

Akumulátorové svítilny

Jinou variantou pracovního osvětlení jsou akumulátorové závěsné montážní lampy, které mohou být buď dobíjecí, nebo konstruovány pro použití s různými typy výměnných baterií. Výhodou těchto svítidel je, že se obejdete bez připojení k síti. Obvykle je možné je i zavěsit. Posvítit si samozřejmě můžete i univerzální dobíjecí svítilnou pro domácnost, obzvláště má-li vysoký světelný výkon a dlouhou výdrž. Některé z těchto svítilen lze také zavěsit nebo umístit na stojan, který bývá součástí jejich příslušenství.

Za cenu od 600 korun pořídíte například svítilnu Varta Indestructible 3 Watt LED Lantern 4C. Konstrukce optiky dává této svítilně možnost dosvitu až 350 metrů při nejvyšším výkonu a 195 metrů při nastavení ekonomického módu. Svítilna vydrží až 79 hodin svitu při úsporném režimu a 20 hodin při maximálním výkonu. Odolnost proti následkům pádu až ze čtyř metrů a také proti stříkající vodě posiluje pogumovaná přední část.

Univerzální pracovní světlo, které využijete nejen na stavbě a při práci, ale také například při poruše vašeho auta na cestě, je LED akumulátorový reflektor EMOS. U různých prodejců stojí kolem 1 200 korun. Reflektor svítí buď s bílým, nebo výstražným červeně blikajícím světlem, které využijete v nouzových případech jako výstražné osvětlení. Reflektor lze dobít z elektrické sítě či v autě, adaptér pro nabíjení je součástí balení.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Přenosná pracovní světla

Uložit

Přenosná pracovní světla