Aby ptačí budka byla funkční

Rubrika: Zahrada

Návod na výrobu ptačí budky jsme přinesli již několikrát. Tentokrát si zopakujeme jen některé zásady její konstrukce. A také si ukážeme nápady, jak může budka zkrášlit zahradu, i kdyby se v  ní pěvci nezabydlili. Upřímně řečeno, i to se může stát.


Bydlení pro kvartet dobrých sousedů

I ta nejkrásnější budka musí splňovat základní předpoklady k tomu, aby si do ní ptáčci zpěváčci našli cestu, jinak se opravdu stane jen výtvarným dílkem, kterým zkrášlíme stěnu stodoly.


Každý z nájemníků může při výběru bytu projevit svůj vkus

Tak především budku vyvěsíme na klidné místo, chráněné před přímým sluncem a před větrem. Musí být snadno přístupná ptáčkům, ale špatně dostupná kočkám. Vletový otvor má mít správnou velikost, takovou, aby do ní proklouzl právě jen pan domácí (a jeho družka) a nikdo jiný. Budka má být dost prostorná a hluboká, aby se do ní hnízdo pohodlně vešlo a aby na něj kočka tlapkou nedosáhla, kdyby se přece jen dostala až k vletovému otvoru. Nezapomeneme ani na bytelnou střechu. Nikomu z nás by se přece nelíbilo bydlet v domečku, do něhož při dešti zatéká.

Zopakujme si ještě, že nejlepším obdobím na pověšení budky je podzim, aby ptáci měli dost času budku najít a na jaře zahnízdit. A nakonec připomeňme, že budky by měly být vzdáleny od sebe minimálně 20 metrů, aby nedocházelo ke sporům při hledání potravy.

Když se teď, po přečtení tohoto textu, podíváte na obrázky, hned uvidíte, co je diskutabilní. Někde je budka příliš nízká, jindy má tenkou stříšku, nebo je ptačích domečků moc pohromadě. Ale kdo ví? Třeba se najdou ptáci se smyslem pro výtvarné umění, kteří zabydlí i tyto originální domky!

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Aby ptačí budka byla funkční