Bazény pro osvěžení

Rubrika: Zahrada

V horkých letních dnech většina lidí zatouží po chladivém osvěžení. To na zahradě nabídne bazén, případně koupací jezírko, a zahradní sprcha.

V bazénech je velmi široký výběr, jak ve velikostech, tvarech, materiálech, doplňkovém vybavení, tak i cenách. Vybírat můžeme od těch nejjednodušších, s pevnou nadzemní konstrukcí, až po bazény, které lze částečně nebo úplně zapustit do země. 

Jaký bazén vybrat

Rozloha a dispozice zahrady budou vodítkem při výběru velikosti a tvaru bazénu – může být kruhový, oválný, čtvercový, obdélníkový, víceúhelníkový, ve tvaru osmičky, ledviny a podobně.

Při rozhodování o materiálu bazénu budou roli hrát jeho trvanlivost, snadnost údržby, ale i náš dojem. Volit můžeme monolitní polyesterovou skořepinu, nebo bazén vytvarovaný v zemi podle vlastního přání s pomocí speciálních panelů a vyložený pevnou fólií, u jiných je koupací vana sestavena z dílů ze silnostěnného plechu se speciální plastovou vrstvou, další bazény jsou keramické.

Bazén jako jezírko

Pokud někomu vadí příliš „umělý“ vzhled těchto bazénů, ale do stavby přírodního koupacího jezírka se nechce pouštět, najde řešení v bazénu-koupacím jezírku Biodesign. Má přirozený tvar, navržený podle přání zákazníka, a díky použitému krycímu materiálu – mramoru, působí jezírko v zahradě velmi přirozeně. Má postupně se svažující okraje, které poskytují větší bezpečnost při koupání, hlavně dětí, a umožňují také vytvořit navazující „pláž“. Údržba je přitom stejně snadná jako u klasického bazénu, navíc díky přirozenému ohřevu produkovanému mramorovým obkladem je voda teplejší.

Další vybavení

Koupání zpříjemňují například pohodlné schody, na kterých se dá ve vodě i sedět, protiproud či zastřešení, které koupací sezónu prodlouží až o několik měsíců. Volíme nejlépe takové, které lze při hezkém počasí úplně nebo alespoň částečně otevřít.

Osvěžení pod sprchou

Zahradní sprcha poskytne osvěžení i na malé zahradě. Většinou je stabilně umístěna na zahradě nebo na terase, má podlážku, někdy i zástěnu. Existují ale i jednodušší přenosné sprchy, které postavíme nebo zapíchneme kdekoliv do trávníku. K provozu sprchy po stačí jen hadice s přívodem vody.

Tip

Nová revoluční filtrace MagnaPool™ (Heissner) je založena na bázi léčebných minerálů hořčíku a draslíku z Mrtvého moře. Přirozeně čistí vodu bazénu: má antiseptické účinky, odstraňuje organické nečistoty a fosfáty dříve, než je bakterie a řasy využijí jako potravu, produkuje nesyntetický chlór. Koupání detoxikuje i tělo, zmírňuje bolest, uvolňuje stres a úzkost a podporuje zdravý spánkový cyklus. Vodu z bazénu lze po naředění použít jako zálivku a hnojivo pro rostliny a trávu.

Text: Iva Tvrzová, Foto: Jaroslav Hejzlar a archiv firem

www.bazenyjezirka.cz, www.heissner.com, www.mountfield.cz, www.magnapool.com

 

Bazény pro osvěžení