Porcelán s modrými cibulkami

Rubrika: Interiér

Když se řekne „cibulák“, víme, o co jde. Porcelán s cibulovým dekorem je vlajkovou lodí továrny v Dubí v Krušných horách, kde se začal vyrábět v 80. letech 19. století. Tehdy továrnu od dubského průmyslníka Antona Tschinkela koupila německá firma O. C. Teuchert z nedaleké Míšně.

Obyvatelé Saska, kam směřovala většina produkce, preferovali na talířích a čajových a kávových soupravách orientální vzory. Ten modrý vytvořil už v roce 1729 Johan Kretschmar, který byl v té době jedním ze skupiny výtvarníků evropské porcelánky v Míšni. Spojil v něm rostlinné motivy vycházející z východoasijské filozofie, které přizpůsobil evropskému stylu.

Nacházíme na něm větvičku se stylizovanými květy chryzantém (symbol času), bambusovou větev ovinutou kvetoucím svlačcem (družnost), plod broskve (nesmrtelnost, dlouhý život), pivoňkový květ nad zoubkovanými listy ((bohatství, vznešenost, vzrůst) a granátové jablko (symbol plodnosti a hojnosti zdravých dětí). Právě motiv granátového jablíčka však Sasové mylně považovali za cibulku. Odtud tedy pochází název „Zweibelmuster“ – cibulový vzor.

U nás je sláva tohoto porcelánu na ústupu, ale na východních trzích je o něj stále zájem. V tradiční modré barvě je oblíbený v Japonsku a Jižní Koreji, v Rusku jdou na odbyt výrobky dekorované zlatem.

Porcelán s modrými cibulkami