Džbány a sklenice pro letní nápoje

Rubrika: Interiér

Sluníčko láká na zahradu… K chuti přijde doušek vychlazené domácí limonády. V čem je venku servírovat?

Parádní tenkostěnné sklo nechme raději doma, na zahradní stůl bude vhodnější to silnostěnné. Nejen proto, že není tak náchylné k poškození, ale vychlazený nápoj si v něm déle udrží svou teplotu. V horkém počasí vypijeme sklenici nápoje jedna dvě, vyplatí se proto přinést limonádu ve větším džbánu a podle chuti si z něj dolévat.

Osmilitrový „nápojový automat“
s nerezovým kohoutkem a půllitrové džbánky na pití zn. Kilner. 1 225 a 125 Kč (Luxury
Table)

Lahve i džbány s ledem

Pořídit si můžeme soupravu džbánu a sklenic nebo džbán a sklenice samostatně. Výhodou v prvním případě je, že vše bude ve stejném designu. Předností odděleného nákupu je libovolný počet pořízených sklenic a výběr džbánu v potřebné velikosti, tvaru nebo s určitou funkcí. Kromě klasického džbánu si můžeme koupit i objemné lahve se zátkou nebo s patentním uzávěrem, chránícími nápoj nejen před vylitím a do jisté míry i ztepláním, ale i před hmyzem.
Do horkého počasí se výborně hodí nádoby, které déle udrží nápoj chladný. Jsou to například džbány s vložkou na led a se sítkem – rozpouštějící se led nápoj stále ochlazuje, aniž by se dostal při nalévání do naší skleničky, sítko zadrží vložené plátky citrónu nebo bylinky. Jinou možností je dvoustěnná konvice a sklenky z odolného slabého skla, které mají výborné izolační vlastnosti.
A čekáme-li při zahradním občerstvení větší účast, vyplatí se vícelitrový „nápojový automat“ s kohoutkem o objemu od 3,5 do 8 litrů (ceny od 170 do 1 200 Kč). Určitě nadchne i děti a ty už problém s dodržováním pitného režimu mít nebudou.

Zavařovací sklenice se s pomocí
barevného brčka promění v nápojové sklo
(Luxury Table)

Lahev s klipovým uzávěrem o objemu 0,85 l a skleněný džbánek zn.
Kilner. 215 a 125 Kč (Luxury Table)

Sklenice, nebo džbánky?

Nápojové sklenice mívají objem okolo 0,3 l. Sklo může být hladké, zdobené malovaným dekorem, lisované s jemně i výrazněji plastickým povrchem. Vedle čirého získává na oblibě i lehce zabarvené do růžova, zelena nebo modra.
Populárními se staly sklenice připomínající zavařovací, se šroubovitým uzávěrem pod spodním okrajem. Pít z nich je ale lepší pomocí brčka. Praktickou věcí jsou sklenice s uchem, s plechovým víčkem a brčkem. Víčko brání přístupu vosám i rozlití nápoje.

Sklenice s plastickým
dekorem a uchem, s víčkem a brčkem, objem 0,45 l. Sada 4 ks 129 Kč (decoDoma)

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Džbány a sklenice pro letní nápoje

 

Džbány a sklenice pro letní nápoje