Pásové pily

Pásovou pilu využijete především pro přesné a rychlé řezání dřeva. Pila však umí řezat i kovy, plasty nebo textil. V domácí dílně si vystačíte i s levnějšími typy.

Mezi pásové pily patří i katry a další výkonné stroje pro dřevařskou výrobu nebo kovovýrobu. Obecně jde o pily s pilovým listem v podobě nekonečného kovového pásu. Ten obíhá mezi hnacím a vodicím kotoučem. Aby se při řezu pás nesesmekl z kotoučů, je zajištěn vodicími kladkami nebo vodicími kameny. Na tomto principu je založena řada typů pil, které se používají k řezání dřeva, kůže, plastů, kovů, stavebních hmot, vrstvených desek a mnoha jiných materiálů.

Ve srovnání s jinými pilami má pásová pila díky tenkému pilovému listu minimální prořez, a proto vytváří méně pilin. K jejím výhodám patří velmi kvalitní a rovný řez, možnost řezání „do rohu“ i zaoblených tvarů a rovněž poměrně tichý chod například ve srovnání s kotoučovými pilami. Pilový pás se u pásové pily pohybuje jedním směrem a rovnoměrnou rychlostí. Materiál se podle typu pily vede do řezu ručně nebo za pomoci podávacího zařízení.

Existují velké vodorovné i svislé pásové pily s posuvným zařízením, které se používají především k řezání hranolů, fošen a prken v dřevozpracujícím průmyslu. V podmínkách domácí dílny však využijete spíše truhlářské univerzální pásové pily, které jsou k dostání ve stolové i stojanové variantě.

Pro občasné a ne příliš pravidelné řezání kovových součástek lze použít i univerzální pásovou pilu s řezným listem na kov, ale pro pravidelné používání například v zámečnické dílně je vhodné koupit speciální pilu na kov, která má nižší otáčky a o něco pomalejší chod než pila na dřevo.

Výběr pilového pásu

V domácích kutilských dílnách nejčastěji používané vertikální pásové pily jsou vhodné také pro vyřezávání nejrůznějších tvarů do dřeva, což se hodí třeba při výrobě nábytku, hraček nebo dekorací. Úhel prořezávání tvarů v takovém případě určuje šířka pilových pásů.

Při koupi pily obvykle zároveň získáte jeden pás na řezání dřeva. Na každý materiál je ale nutné mít k dispozici k tomu určený pilový pás, tak aby byla zaručena dobrá kvalita řezu. Pilové pásy se odlišují počtem zubů. Počet zubů se pohybuje od 4/6 do 10/12. U bimetalových pásů jsou zuby vyrobeny ze dvou kovů s rozdílnou tepelnou roztažností. Bimetalové pilové pásy jsou velmi kvalitní, odolné, mají dlouhou životnost a dobře se s nimi pracuje.

Po nákupu pilového pásu na dřevo nebo kov je důležité i jeho správné zaběhnutí. Postupujte podle návodu výrobce pily nebo pásu a dbejte o správné vypnutí a počet řezů při záběhu. To vše prodlouží životnost pásu a zvýší ostrost a přesnost řezu.

Pásová pila na kov

Při řezání kovů je zapotřebí, aby pásová pila byla vybavena chladicím systémem, který zaručuje konstantní proud chladicí kapaliny přes pilový pás. Takto vybavené pásové pily najdete mezi speciálním nářadím na řezání kovů, a pokud potřebujete pracovat s kovy pravidelně, nákup pásové pily na kov se vyplatí. Chladicí kapalina udržuje pás chladný, což zvyšuje životnost pilového pásu.

Pásová pila na kov bývá vybavena také poháněným nebo nepoháněným kartáčem pro odstraňování třísek. To zabraňuje nahromadění třísek v pilovém pásu a také v pile.
Pásová pila na kov může být horizontální nebo vertikální. Horizontální pásové pily se používají na řezání plných materiálů, profilů a trubek od malých až po velmi velké rozměry. Vertikální pásová pila se používá především na vyřezávání tvarů. V zámečnictvích, kovovýrobách a jiných strojních provozech se používají pásové pily především horizontální.

U malé manuální pásové pily je nutné stát po celou dobu dělání řezu. U gravitační pásové pily již obsluha nemusí být po celou dobu. Po ručním zvednutí ramene a upnutí materiálu se pásová pila zapne a posuv do řezu je uskutečněn vlastní vahou ramene pásové pily. Rychlost posuvu se nastavuje škrticím ventilem na olejovém válci. V současné době se také vyrábějí stroje s poloautomatickým zvedáním ramene a ručním svěrákem.

Jakou pilu koupit

Pásová pila Rojek PP 600 patří mezi dražší pily s robustnější konstrukcí, která podle výrobce vydrží i pravidelné nasazení v zakázkové výrobě. Spodní i horní vedení pásu se skládá ze tří ložisek, horní vedení pásu lze výškově nastavovat a seřídit podle výšky obrobku. Litinový stůl je uchycen na tzv. půlměsíci a umožňuje snadné a přesné nastavení. Ve výbavě najdete posuvné pravítko šíře řezu a ukazatel napětí pilového pásu. Motor pily má výkon 3,2 kW. Pila je na trhu za cenu kolem 60 tisíc korun.

Kolem 17 tisíc korun zaplatíte u různých prodejců za pilu Rojek KDR 201, která je určena především pro řemeslníky a kutily, ale obstojí i v truhlářských provozech. Pila má velké vyložení rámu a značnou výšku řezu. Pracovní litinový stůl je naklápěcí pod úhlem 0° až 45°. Standardním příslušenstvím je podélné pravítko. Maximální výška řezu je 200 mm, výkon motoru 0,6 kW. Stroj má hmotnost 72 kg včetně podstavce s pojezdovými koly.

Za ceny od 13 tisíc korun je na trhu pila Metabo BAS 317 Precision W, podle výrobce vhodná i pro profesionální práci. Dvě rychlosti řezu ji předurčují pro různé druhy použití a různé materiály. Tichý indukční motor je bezúdržbový a robustní. Pila je chráněna proti opětovnému rozběhnutí, zamezuje neúmyslnému rozběhu po přerušení proudu. Rychloupínací páka a otevírání dveří bez použití nářadí umožňuje jednoduchou výměnu pilového listu. V příslušenství je kružítko pro řezání poloměrů i odsávací adaptér pro bezprašnou práci. Sklon stolu je možné nastavit pro přesné řezy.

Za méně než čtyři tisíce koupíte pilu Scheppach HBS 20 určenou pro méně náročné hobby použití nebo doplňkové řezání dřeva i plastů v profesionální dílně. Základem stroje je výkonný indukční motor, rám z oceli a pevný litinový stůl, který se dá naklápět v rozmezí 0° až 45°. Pro přesné rovné řezy je stůl vybaven posuvným pravítkem s rychloupínací pákou. Vodicí kladky pilového pásu nedovolují odchýlení pilového listu, čímž se i na tomto základním modelu dosáhne velmi přesných řezů. Díky konstrukci rámu je dostačující i řezná kapacita 80 mm. Výměna pilového pásu je také velmi snadná díky systému vyklopení celé boční stěny. Kompaktní rozměry stroje jsou výhodou hlavně pro menší dílny, ale díky nim se se strojem zase dobře manipuluje a pila jde i lehce převážet. V základně jsou připraveny otvory pro pevné přichycení pásové pily k pracovní desce.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem a Shutterstock

Uložit

Pásové pily