Nejmenší místnost

Rubrika: Inspirace

Nejmenším prostorem v domě je záchod. Skoro by se chtělo říct, že se na něm nedá nic zajímavého vymyslet ani ukázat. I tady se však otevírá brána různým nápadům.

Podkrovní koupelna se záchodem a bidetem

Někteří majitelé víkendových obydlí si vůbec nepřipouštějí možnost mít splachovací záchod. Říkají, že do chaty v lese nebo do chalupy na venkově patří pouze tradiční kadibudka někde za domem. Ti ostatní – a je jich většina – však mají přímo v domě nejméně jednu čisťounkou voňavou místnůstku s příjemnou pokojovou teplotou. Vždycky se sem musí vejít alespoň klozetová mísa (čímž se myslí ta se splachováním), držák na papír a stojan s čisticí štětkou.

Efektní kombinace černé, červené a bílé

Je-li však k dispozici pár centimetrů navíc, majitelé neváhají učinit tuhle malou místnost ještě komfortnější a přizpůsobují ji svým potřebám. Především sem instalují malé umývátko na ruce. Pokud se sem vejde polička, můžou se tu objevit i drobné dekorace: mističky se sušenou levandulí, vonné tyčinky, malované oblázky, figurky zvířat, zkrátka cokoliv, co potěší oko. Širší polici může zdobit aranžmá ze sušených rostlin nebo tu může stát kytka v květináči. Pro toho, kdo tráví na toaletě delší čas, se bude hodit i úzký stojan s časopisy – každý má jiné zvyklosti…

Se záchodem v domě se nepočítalo

Vzhledem k tomu, že se při původním členění prostoru lidových stavení se záchodem pod střechou nepočítalo, museli pozdější chalupáři záchod a koupelnu do dispozice domu včlenit dodatečně. Většinou na úkor komory, černé kuchyně nebo pokojíku pro výměnkáře.

Neobvyklá dispozice prozrazuje dodatečné vybudování záchodu v rohu chodby

Záleželo jen na preferencích majitele, zda se rozhodl vybudovat záchod jen s minimálními rozměry (š. 80 cm x hl. 110 cm při dveřích otevíraných ven respektive 140 cm při dveřích otevíraných dovnitř), nebo si dopřál prostornější toaletu.

Koupelna u ložnic

V poslední době se stalo módou mít záchod v koupelně. Pokud je v domě ještě další samostatný záchod, proč ne? Pro provoz domácnosti s více lidmi ale jediný záchod v jediné koupelně doporučit nelze a dokonce to ani nepovolují hygienické normy.

Dřevěná předstěna vyřešená jako police na pokojové rostliny

V podkrovních koupelnách u ložnic je to ale řešení příjemné. Do větších koupelnových prostor se vedle WC dá zavěsit i bidet pro intimní hygienu. Tam, kde není dost místa pro oddělený záchod a bidet, lze pořídit klozetovou mísu se zabudovanou bidetovou tryskou.

Bílá nebo pestré barvy?

I když se o chatách a chalupách mluví jako o „druhém“ bydlení, už dávno neplatí, že by ve vybavení měly za „hlavním“ domem zaostávat. To platí i o koupelnách a záchodech.

Záchod a bidet odděluje od ostatního prostoru koupelny malá příčka. Obraz je poněkud překvapivým doplňkem, ale tady mu to mimořádně sluší

Zatímco první vybudované záchody v chalupách byly opravdu jen čtyři bílé stěny s klozetovou mísou, dnes se ve výtvarném provedení oné místnůstky meze nekladou. Obkládačky tu hýří všemi barvami, na stěnách se objevují i náročně zpracované originální mozaiky z různobarevných střípků. Kromě tradiční bílé se čím dál častěji prostor toalet zútulňuje barevným nátěrem stěn, někde dokonce visí obrázky.

Tady se našlo místo nejen pro polici s mramorovaným umývátkem, ale i pro vázu s květinami ze zahrady

I když lidé upřednostňují bílé klozety (barevná keramika se na trhu příliš neujala), právě v chatách a chalupách je s oblibou doplňují prkénky z MDF desek s dekorem dřeva nebo barevnými průhlednými sedátky či sedátky se zajímavým potiskem.

Tím to ale nekončí. Pohrát si lze s úložnými prostory na toaletní papír, místo plných stěn zvolit ke stavbě skleněné luxfery, které můžou při rozsvícení měnit barvu, na záchodě můžete mít zabudované rádio, vyhřívané prkénko, tlačítko na splachování z kůže… Nápadům se meze nekladou.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, ZDENĚK ROLLER, MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK

Nejmenší místnost

Nejmenší místnost