Kousek přírody doma

Rubrika: Inspirace

Přírodně rostlé dřevo je dnes v interiéru velmi oblíbené. Může to být slabší kmínek stromku, křivolaká větev i vyplavené kusy dřeva s vyběleným povrchem bez kůry.

Silná větev nebo kmínek stromku může tvořit podstavec stojací lampy

Větve a slabší kmínky se dají využít k dekorativním i praktickým účelům. Zavěšené vodorovně nad stolem nebo nad postelí i jen tak opřené o stěnu lákají ke zdobení sezónními i jinými dekoracemi, můžeme kolem nich ovinout i šňůry se světýlky. Na větev fixovanou na stěnu se dají věšet menší obrázky, vodorovná pevná větev v předsíni poslouží pro ramínka, svislý kmínek s kousky větví nahradí klasický věšák.
Hezky tvarované dřevo se bude vyjímat jako podstavec stolní či stojací lampy. Z delších kmínků a větví lze udělat částečný předěl místnosti. Naopak kratší kusy se hodí k aranžování do keramických váz nebo květináčů. Vypadají zajímavě samotné, ale lze je i zdobit.

Střízlivá keramická váza, kusy vybělených větví bez kůry a jednoduché dřevěné dekorace spolu hezky ladí


Naše rada

Vybíráme si dřevo aspoň částečně vyschlé, pevné. Má-li dřevo kůru, neměla by se loupat. Drobné nesoudržné části a nečistoty odstraníme vlhkým hadříkem. Případně můžeme dřevo ještě lehce přestříkat matným bezbarvým lakem. Zvláště tam, kde přijde do kontaktu s oblečením, musí mít hladký povrch.

Z větví a kmínků upevněných na zemi a stropu lze vytvořit vzdušný předěl místnosti


Náš tip

Kdo chce dřevo oživit, může jeho část nastříkat jemnou matovou barvou.

Uschnul vám malý stromeček? Ořežte ho a ozdobte třeba keramickými zvonečky

 

V předsíni se dá část stromku použít místo klasického věšáku

 

Větev zavěšená nad postelí slouží jako nosič dekorativního osvětlení

 

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Shutterstock a archiv firem Luxol a Primalex

Kousek přírody doma