Motýlí pastva

Rubrika: Zahrada

Nápadné klasnaté voňavé květy komule davidovy, které se česky říká komule, budleja, letní šeřík anebo nejčastěji motýlí keř, jsou pro motýly i další křídlatý hmyz naprosto neodolatelné.

Pokud tedy toužíte studovat motýlí druhy u nás, nebo se aspoň těšit jejich krásou, vysaďte si do zahrady komuli. Na pěstování není náročná, potřebuje pouze stanoviště na plném slunci a humózní, propustnou, dobře odvodněnou půdu, protože v mokru by mohla v zimě shnít. Keř je mrazuvzdorný, ale v teplejších oblastech prospívá lépe. V chladnějších regionech se doporučuje vysazovat již starší rostliny s vyzrálým dřevem.

Keř dorůstá do výšky 2,5 až 3 metrů a je poměrně rozložitý, na což je dobré myslet již při výsadbě, aby rostlina měla kolem sebe dost místa a aby v budoucnu nebyla stíněna. Jen na sluníčku se větve komule obsypou velkými klasy s drobnými květy ve fialové, modrofialové, bílé nebo i růžové barvě. Nápadné květenství se objevuje v červenci a setrvává až do podzimu,

Opadavé listy jsou vstřícné, kopinaté, matné, jemně chloupkaté, tmavě zelené. Keř roste vzpřímeně, je vzdušný a bujný, roste poměrně rychle a s věkem získává čím dál hezčí tvar s přepadavými postranními větvemi. Pro hustý růst je dobré jej zjara zastříhnout na pevnou kostru, a to v době, kdy se začnou nalévat pupeny. Lze jej ostříhat i po odkvětu, kdy na konci větví zůstávají uschlá květenství. Ostříhají se jen uschlé květy, mladé výhony je nutné ponechat, protože na těch komule vykvete v příštím roce.

Text Martina Lžičařová, foto mlž a Shutterstock

Motýlí pastva