Koupací biojezírko

U chalupy se daleko lépe vyjímá přírodně působící koupací jezírko než moderní bazén. Jak ho vybudovat? Benešovi na to mají svůj recept.

Koupací jezírko, obklopené stromy i nižší zelení, hezky zapadá do prostředí chalupářské zahrady

Na místě dnešního jezírka stávala kdysi budova se sklepem. Předchozí majitelé chalupy a zahrady její ruiny odstranili a ze sklepa udělali požární nádrž. Když to tu koupili manželé Lenka a Tomáš Benešovi, beton nádrže se už rozpadal, čerpadlo bylo špatné, proto se rozhodli nefunkční nádrž proměnit na bazén. „Rádi se koupeme, nechtěli jsme ale moderní bazén, ten by se na zahradu s roubeným domem nehodil,“ říká Lenka. Na internetu objevila biojezírka – to bylo to pravé! Biojezírka nepotřebují žádnou chemii, vodu čistí písek a kořenový systém vodních rostlin.

Co potřebuje biojezírko

„Neměli jsme k dispozici takový prostor, abychom mohli vybudovat čisté biojezírko, proto jsme ho zkombinovali smoderní technikou,“ vysvětluje Lenka, která nám dělá průvodkyni. Voda putuje přes pískovou filtraci, která je zapuštěna v nenápadně skryté strojovně pod zemí spolu s čerpadlem a UV lampou. Ta likviduje bakterie a řasy a přes ni jde veškerá voda z jezírka. A následuje přírodní čistírna odpadní vody na okraji zahrady: voda, která se z jezírka vypouští při praní pískové filtrace, vytéká do kořenové čističky. Tady funguje jako filtr štěrk a kořeny vysazených vrb, orobince a ostřice.

Tento systém filtrace vody si Benešovi vymysleli sami, hlavně Tomáš, který je autorem celé řady nápaditých technických řešení v domě i na zahradě.

Fontánka z mlýnských kamenů

Čistotě vody napomáhá i fontánka, vytvořená ze starých mlýnských kamenů. Okysličuje vodu a omezuje tak růst řas. „Už si bez ní nedovedeme zahradu představit,“ říká naše průvodkyně. Zurčení fontánky je slyšet i v altánu vedle jezírka, kde se v létě za velkého horka příjemně odpočívá pod rákosovou střechou.

V původně dětském brouzdališti vedle jezírka dnes rostou mokřadní rostliny – stav na jaře, kdy je vegetace ještě nízká

Dříve bývalo vedle jezírka nízké brouzdaliště pro dcery Terku a Veroniku. „Dcery ho využívaly jen chvíli, když byly menší, pak jsme sem rozšířili biotop mokřadních rostlin,“ ukazuje Lenka vedle schodů do vody. Na místě ohraničeném starými pískovcovými deskami tak vzniklo příjemné zelené zátiší – rostou tu vachta třílistá, zakrslý orobinec, hosty. V nádobách a kamenných korytech umístěných kolem vidíme rozchodníky, barevné macešky, růže. Scenérii pod vysokým stromem doplňuje veliký balvan.

Bez rostlin to nejde

Důležitou roli při čištění vody v biojezírku hrají vodní rostliny, přesněji jejich kořenové systémy. Rostliny jsou vysazené v mělčích zónách při břehu, kde jsou narovnány pytle s kačírkem a mezi nimi je nasypán volný kačírek. „Rostliny čistí vodu nejlépe, když jsou hladové,“ vysvětluje Lenka, „proto není dobré je vysazovat do zeminy. Takhle si musí brát živiny z vody – a tím ji čistí. Odebírají z vody dusičnany, které jsou jinak živnou půdou pro řasy. Jen lekníny jsme sázeli do košů se zeminou.“

Okrajová partie z oblázků

S výběrem rostlin a jejich správným vysazením poradili Benešovým odborníci – pánové Jiří Sedlák aDr. Vladimír Hříbal. Nejvíc tu roste rákosu a žlutých kosatců, je tu puškvorec, zakrslý orobinec, vodní máta, na vodní hladině rozprostřely své okrouhlé listy lekníny. Na břehu vidíme bambus, před schody se červená nízký stříhanolistý japonský javor, světlými kvítky zrovna kvete kolkvície.

Jednoduchá údržba

„Jezírko už máme sedm let a systém fungování se nám výborně osvědčil. Loni poprvé jsme ho vypustili, vyčistili, přesadili některé rostliny,“ vypočítává Lenka. Za celou dobu se musely vyměnit jen dřevěné rošty na okraji jezírka, na nichž se v létě sedá nebo leží. Původní obložení bylo z dubu, ale to po pěti šesti letech shnilo.

„Pan Václav Eliáš, truhlář z Rumburka, nám poradil, abychom použili odolné tropické dřevo massarandubu. Teprve když vyšisuje do své typické barvy, po čtvrt až půl roce, se napustí olejem,“ vysvětluje majitelka.

Vodní ráj

Koupajícím slouží pohodlné schodiště, po jehož obou stranách jsou mělké zóny s vodní vegetací

Díky jezírku se na zahradě objevila i řada živočichů. „V červenci a srpnu tu poletuje spousta barevných motýlů a vážky, zjara se objevují žáby, které zlikvidují larvy komárů a much, takže nás v létě neobtěžuje nepříjemný hmyz,“ pochvaluje si Lenka. A v jezírku jsme viděli červeně svítit těla karasů. Na rozdíl od okrasných kaprů neznečišťují tolik vodu, naopak jsou úspěšnými lovci všech larev a drobného hmyzu.

Jezírko o velikosti 12 x 6 metrů nabízí majitelům nejen příležitost k plavání – jedna jeho strana je hluboká téměř dva metry a umožňuje dcerám i dostatek letních radovánek, ale i příjemné místo pro relaxaci. Večer umocňuje dojem z jezírka podvodní osvětlení. Takový malý zahradní ráj.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: PAVEL VESELÝ

Koupací biojezírko