Klempířské prvky

Nejrůznější typy prefabrikovaných klempířských prvků a nové materiály včetně plastů usnadní především drobné práce. Špičkovou klempířinu svépomocí patrně nezvládnete, menší opravy však ano.

Sehnat klempíře je stále těžší. Zjišťují to především chataři a chalupáři, kteří poptávají v souvislosti s nejrůznějšími opravami spíše menší klempířské práce. Není divu. Větší klempířské dílny obvykle pracují pro stavební firmy a nejsou příliš ochotné vycházet vstříc individuálním požadavkům, protože se jim to nevyplatí. A tradičních klempířů vybavených speciálním nářadím i příslušnými řemeslnými znalostmi ubývá.

Jak to řešit? Možností je několik. Potřebujeteli někoho, kdo je schopen pracovat původními postupy, například při rekonstrukci památkově chráněného objektu, musíte hledat. Udělat či opravit parapety, oplechování komínů, vikýřů či nadezdívek tradičním způsobem a s použitím nýtů, ruční ohýbačky či letování a s milimetrovou přesností vyžaduje zkušeného mistra. Využít ovšem můžete i rozmanité nabídky prefabrikovaných klempířských prvků, které lze instalovat svépomocí.

Plech, měď, hliník

Klempířské prvky jsou především důležitou součástí systému odvedení dešťové vody ze střech a slouží také k ochraně fasády a dalších částí domu před dešťovou vodou. Patří mezi ně střešní žlaby, svody, úžlabí, lemování komínů, zdí a nadezdívek či parapety vikýřů apod. Výměny těchto prvků znamenají mnohdy kromě jiného i částečné rozebrání střechy. Vyplatí se tedy „sladit“ životnost klempířských prvků s předpokládanou životností střešní krytiny.

Pro výrobu klempířských prvků se používá několik typů materiálů. Oblíbený je stále pozinkovaný plech, jehož výhodou je nízká pořizovací cena, která ovšem odpovídá nižší životnosti tohoto materiálu. Korozi pozinkovaného plechu je možné oddálit ochranným nátěrem.

Vyšší životnost, bezúdržbovost a ještě stále poměrně nízké pořizovací náklady kombinuje titanzinkový plech (zinek s přísadou titanu a mědi).

Stále více se rozšiřuje i používání poplastovaných ocelových plechů, které mají vysokou životnost a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Při jejich použití si můžete vybrat z několika barevných odstínů a nenáročná je i jejich montáž. Určitou nevýhodou je možnost koroze při poškození plastového (případně polyuretanového) ochranného nástřiku. Klempířské prvky z poplastovaných plechů nelze letovat, což se pokládá za nevýhodu i hliníkových plechů, oblíbených pro jejich vysokou životnost.

Nejdražším materiálem je měď. Vyznačuje se v podstatě neomezenou životností a specifickou krásou. Mezi její nevýhody patří kromě vysoké ceny i to, že bývá vyhledávanou kořistí zlodějů.

Jak na parapety

Bez klempíře jste se v minulosti neobešli ani při rekonstrukci fasády či výměně oken, při které bylo nutné vyměnit i parapety. Současná nabídka na trhu však umožňuje poměrně snadný výběr a instalaci prefabrikovaných parapetů a navíc si můžete vybírat z různých materiálů a více typů povrchových úprav a barevných odstínů.

Jak to funguje? Obchodníci vám zpravidla nenabídnou možnost výběru parapetu na míru. Základní šířka tedy začíná například na 90 milimetrech a pak „naskakuje“ v dvacetimilimetrových intervalech. Délka je ohraničena nějakou maximální hranicí, například šesti metrů. Takto si můžete parapety objednat i na internetu a nechat si je doručit poštou nebo některou z kurýrních služeb. Při objednávce zadáte délku, šířku, typ materiálu a povrchovou úpravu či barevný odstín. Objednat si můžete i příslušenství, například plastové krytky na konce parapetů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Klempířské prvky

Klempířské prvky