K čemu je úhlová bruska

Rubrika: Dílna

Úhlová bruska je nástroj s tak rozmanitými možnostmi využití, že může nahradit hned několik speciálních a často i drahých typů nářadí. Brousí, leští, čistí a řeže a opravdu hodně vydrží.

Profesionálové vždy používají brýle nebo štít, rukavice a další ochranné pomůcky, používejte je i v domácí dílně

S úhlovou bruskou (rozbrušovačkou, flexou) a správným typem řezného či brusného kotouče a dalším příslušenstvím získáte výkonného a vzhledem k mnoha možnostem využití i poměrně levného pomocníka do dílny i na stavbu. Zdánlivě sice umí „jen“ brousit a řezat, ale ve skutečnosti zvládá i dvě zmíněné základní činnosti hned několika způsoby a dokáže toho ještě mnohem víc.

Menší brusky lze při práci udržet i v jedné ruce, vždy však bývá k dispozici madlo pro přidržování druhou rukou (Ryobi)

Úhlovou brusku využijete k povrchovému broušení a čištění různých materiálů včetně dřeva, zdiva nebo betonu, plastů i kovů. S příslušnými kotouči můžete s flexou dělit na potřebné rozměry obkládačky a dlaždice z keramiky i betonu nebo vyřezávat do zdiva drážky pro elektroinstalaci. Snadno s ní nařežete plastové i kovové trubky, ale s pilovým kotoučem také dřevo či různé další materiály na bázi dřeva včetně dřevovláknitých nebo dřevocementových desek. Použít ji lze při odstraňování rzi z kovových konstrukcí či starých nátěrů z dřevěných rámů před natíráním, ale také na začištění svárů nebo třeba vyleštění nerezových částí zábradlí či starého mosazného kotlíku. Úhlová bruska je zkrátka jednoduché a velmi praktické nářadí, které je v domácí dílně rozhodně dobré mít.

Raději do jedné ruky

Základním kritériem při výběru flexy je průměr brusného kotouče. Nejmenší a zpravidla i nejlevnější brusky začínají na průměru 115 milimetrů. Podle zkušeností kutilů je však lepší zvolit průměr alespoň 125 milimetrů a s výkonem kolem 700 W. Rozšíří to škálu možných použití brusky a umožní hlubší zářez, takže například tlustší dlaždice nebo větší průměry trubek půjdou řezat o něco jednodušeji.

I menší flexa vám výrazně usnadní práci při obkládání a dláždění keramickou dlažbou (Metabo)

U nižších průměrů kotoučů se při koupi neznačkové úhlové brusky lze dostat i pod tisíc korun. I taková bruska vám může dobře posloužit, ale při nákupu kvalitnějšího výrobku se můžete přece jen o něco víc spolehnout na kvalitní zpracování jednotlivých komponentů a často i na nižší vibrace, což oceníte zvláště při delší a pravidelné práci.

Flexy s menšími průměry kotoučů lze při práci držet jednou rukou, zatímco robustnější nástroje například s kotoučem o průměru 180 a 230 milimetrů jsou už určeny pro obouruční držení. Největší profesionální úhlové brusky bez potíží nařežou betonové dlaždice zámkové dlažby, zkrátí i nejsilnější roxorové tyče při betonování na stavbách nebo za pár minut naporcují karoserii, ale pro domácí dílnu se příliš nehodí. V případě potřeby si takové nářadí raději půjčte v půjčovně nářadí.

Důležité je příslušenství

Na výběr máte řadu řezných i brusných kotoučů například na dlaždice, pórobeton nebo dřevo

Stěžejním příslušenstvím úhlových brusek jsou brusné a řezné kotouče. Případně kotouče univerzální (hybridní), které lze použít k broušení i řezání. Ty použijte při práci, u níž potřebujete zároveň brousit a řezat a nechcete se zdržovat neustálým měněním kotoučů.

Řezné kotouče jsou tenké a jsou určeny pro řezání, při broušení by se mohly zlomit. A to je při vysokých otáčkách přístroje nebezpečné, takže se nedoporučuje příliš experimentovat s používáním kotoučů a dalších nástavců pro jiné účely, než pro které byly vyrobeny.

Správné kotouče bez problému rozpoznáte i v regálu hobbymarketu podle grafických symbolů pro příslušné použití. Bývají popsány i podle určení pro jednotlivé materiály (kámen, ocel). Je však dobré vědět například to, čím povrchy různých materiálů brousit, aby to šlo snadno a abychom je nepoškodili. Například na hrubé obrušování kovů, svarů i kamene slouží 4 až 6 milimetrů tlusté hrubovací kotouče vyztužené tkaninou ze skleněných vláken.

Speciální lamelové kotouče pro studené broušení a leštění kovů ocení zvláště majitelé svářeček

K řezání kovů použijte řezací kotouče s tloušťkou od jednoho do tří milimetrů. Beton, keramiku i další materiály nejlépe nařežete hladkým diamantovým kotoučem. Pro řezání omítek, pórobetonu či vápenopískových cihel však lépe poslouží řezné kotouče s navařenými segmenty. Používejte kotouče určené na odpovídající materiály.

Staré nátěry lze dobře obrousit hrncovými kotouči se zrny ze slinutých karbidů. K odstranění rzi z ocelových konstrukcí nebo odstraňování starých nátěrů slouží hrncové, kuželové nebo kotoučové drátěné kartáče. Ty můžete použít třeba i k povrchovým úpravám dřeva včetně drásání. Pro práci se dřevem využijete rašplové nebo pilové kotouče.

Na úhlové brusky existují i gumové talíře pro upevnění různých kotoučů na suchý zip. I tady se nabízí široké možnosti využití pro broušení a leštění.

Mezi další příslušenství úhlové brusky patří i lamelové kotouče pro chladné broušení a leštění kovových povrchů nebo například odsávací zařízení, vhodné pro vyřezávání drážek na instalační rozvody.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

K čemu je úhlová bruska

K čemu je úhlová bruska