Nátěry kovů a plechu

Díky velké nabídce speciálních barev je natírání kovů a plechů alespoň na první pohled snadné. Opatřit kovové povrchy vrstvou barvy, která vydrží, však vyžaduje správný postup.

Při natírání kovových ploch je důležité vybrat nejvhodnější barvu pro zvolený povrch a dodržet všechny náležitosti, které postup natírání s tou či onou nátěrovou hmotou vyžaduje. Jen tak docílíte kvalitního a trvanlivého nátěru, který se nebude loupat, nezpuchýřuje a odolá působení otěru i vlivům povětrnostních podmínek.

Štětce, válečky, pistole

Barvy lze na kovy nanášet štětcem, válečkem či nástřikem a způsob natírání volte vždy podle toho, jak je podklad členitý a jak snadné nebo naopak složité je dostat se při natírání do nejrůznějších záhybů a skulin. Třeba větší plochy plechových střech tak můžete snadno a poměrně hospodárně natírat válečkem, okapy či žlabové háky vyžadují spíše štětec a například pro zahradní stolky či židle z kovu může být kvůli spoustě otvorů a ohybů nejvhodnější nástřik barvy pomocí pistole. Nepodceňujte v této souvislosti ani možnosti barev ve spreji, které jsou sice dražší, ale na menší opravy či nástřik drobnějších předmětů jsou ideální kvůli snadné a rychlé práci.

Univerzály nebo speciály?

Pokud jde o typ barvy, jsou na výběr buď vodou ředitelné, nebo syntetické nátěrové hmoty. V obou kategoriích najdete speciální barvy na kov nebo univerzální barvy, s nimiž lze natírat třeba i dřevo, beton nebo plasty. Chataři a chalupáři logicky často zvolí vodou ředitelné univerzály, protože z jedné plechovky je možné natírat kovovou branku i dřevěný plot. Profesionálové však často sahají spíše po syntetice, která je obecně považována za trvanlivější a zároveň s ní lze i se štětcem docílit hladšího povrchu bez viditelných stop po tazích. Chce to však určitou zkušenost a praxi.

Příprava podkladu

Základním pilířem kvalitního nátěru kovu či plechu je vytvoření co nejlepší soudržnosti podkladu s barvou. Té docílíte důkladným očištěním a odmaštěním, případně i odrezováním a přebroušením natíraných ploch. Sázkou na jistotu a v některých případech i nezbytností je i nanesení jedné či více vrstev základové barvy, která soudržnost podkladu s povrchem výrazně podpoří. Kdy ji použít a kdy ne vždy záleží na vámi zvoleném typu produktu. Ideální je kupovat základovku stejné značky jako povrchový nátěr. U syntetických barev nezapomeňte rovněž na ředidlo.

Ploty, branky, konstrukce

Dosud nenatíraný kovový povrch je nutné očistit, odmastit a odstranit korozi až na kov. Sváry, hrany, nýty či spoje opatřete antikorozním nátěrem. U přetírání původních vrstev nátěru podklad očistěte saponátem či tlakovou vodou a odmastěte, doporučuje se i přebroušení a opětovné očištění. Odlupující se nátěr či zkorodovaná místa je nutné přebrousit až na čistý kov. Použijte kombinaci antikorozního základu a povrchové barvy a volte stejný druh (tzn. syntetickou nebo vodou ředitelnou), jako byl původní nátěr. Na ocel a pozink jsou vhodné i polyuretanové barvy v kombinaci základ + povrchový nátěr.

Před nanesením barvy na starší nátěr je nutné původní vrstvu zbrousit a nesoudržná místa či rez odstranit až na kov

Radiátory

Obnovujete-li nátěr radiátorů, vyberte si některou ze speciálních nežloutnoucích barev na topná tělesa. Stejně jako u jiných kovových povrchů je i u radiátorů důležité očistit a přebrousit starý nátěr a nepřilnavá místa či korozi odstranit až na kov. Doporučuje se použití syntetických barev. Radiátory natírejte vždy vychladlé, pro snadnější nanášení se bude hodit štětec „zárohák“, případně malé válečky nebo stříkací pistole. Na syntetiku se hodí velurové válečky, na vodou ředitelné lze použít i molitanové. Soudržnost nové barvy s povrchem posílí antikorozní základní nátěr.

Dobré rady

  • Na kovářské či zámečnické výrobky, jako jsou například různé mříže, zábradlí, kliky či zahradní nábytek, jsou vhodné i syntetické „kovářské“ barvy s efektem kovových odlesků, které lze používat jako základní i povrchovou vrstvu.
  • Existují i barvy, odolávající vysokým teplotám, které se hodí pro nátěry rour pro odvod kouře, kamen, dvířek krbů či konstrukcí grilů. Jsou dostupné i ve sprejích.

Střechy, okapy, parapety

Pro jakékoli plechové povrchy (pozink, hliník, měď, titanzinek) včetně střešních krytin či klempířských prvků je nejvhodnější kombinace antikorozního základového nátěru a některé s vodou ředitelných barev na kov či univerzálních barev s možností natírání kovů. Příprava podkladu spočívá v očištění a odmaštění, většinu barev je možné nanášet i na původní vrstvu nátěru, kterou zbavíme veškerých nesoudržných míst a přebrousíme.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nátěry kovů a plechu