Opravy vody, odpadu a WC svépomocí

Kapající kohoutek, protékající záchod nebo ucpané odpady zvládnete opravit sami. Pro začátek to nemusí být úplně jednoduché, ale postačí jen trocha zkušeností a základní nářadí. Co nejrychlejší oprava totiž často zabrání větším a dražším škodám.

Pokud odkapává voda ze špatně utěsněného kohoutku rychlostí jedné kapky za sekundu, může takto zbytečně zmizet v odpadu až jeden krychlový metr vody za měsíc. Protékající záchod způsobí za měsíc ztrátu kolem čtyřiceti až šedesáti kubíků, což může stát i několik tisíc korun na vodném navíc. Taková čísla už jsou dostatečným důvodem k tomu, aby se oprava zbytečně neodkládala. K odstranění závad na netěsnících bateriích či ventilech přitom obvykle není nutné volat instalatéra.

Na instalatéra je často nutné počkat několik dnů, ale protékající vodu je třeba řešit rychle, takže se vyplatí naučit se udělat opravy tohoto typu svépomocí

Kapající kohoutek

Kapající vodovodní kohoutek je obvykle možné opravit výměnou těsnění, ale někdy je třeba měnit i celou baterii. V každém případě je třeba před zahájením opravy zastavit vodu. Nejen proto, že by v opačném případě nastala pořádná potopa. Tlakem vody vymrštěné součásti baterie mohou navíc způsobit zranění.

K rozšroubování baterie použijeme klíč s nastavitelnými čelistmi. Pokud jsou závity matic „zakouslé“ a zanesené rzí nebo vodním kamenem, pomůže podložit čelisti klíče hadrem a polít baterii vařicí vodou. Je třeba pracovat trpělivě, pozvolna přidávat na síle a vyhnout se příliš velkému náporu trhavých pohybů.

Pak následuje vyčištění ventilů, s nimiž je nutné pracovat opatrně, protože jsou vyrobeny z poměrně měkké mosazi. K vydloubnutí gumových těsnicích kroužků je dobré použít šroubovák. Nahrazujeme je těsnicími kroužky, jejichž rozměr musí závitu odpovídat zcela přesně. Výměna těsnicího kroužku problém s odkapáváním většinou vyřeší, ale někdy je nutné vyměnit i takzvané sedlo, na němž je těsnicí kroužek nasazen. Stojí zhruba dvacet až padesát korun, ale u starších typů vodovodních baterií sedlo vyměnit nelze a musí se vyměnit celá baterie.

Instalatéři promazávají kroužky i závity silikonovou vazelínou a udělat totéž se vyplatí i při kutilské opravě.

Hasák a siko kleště patří mezi základní nářadí, nutné k povolení spojek odpadů či matic vodovodních baterií, ale pracujte s nimi opatrně

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Toalety:

Jak na výměnu toalety

Kompostovací a venkovní záchody

Toalety

Bidet ke koupelnovému vybavení patří

________________________________________________________________________

Protékající záchod

Nejprve jeden dobrý tip k odhalení netěsnícího záchodu, který protéká jen velmi mírně. Takové ztráty vody není snadné odhalit na první pohled, ale právě proto mohou dlouhodobě působit nemalé škody. Zjistíme to však pomocí trochy potravinářského barviva, rozpuštěného v nádržce. Barevná skvrna na stěnách mísy pak mírné protékání spolehlivě ukáže. Silné protékání, které způsobuje citelné zvýšení spotřeby vody, pak samozřejmě poznáme na první pohled. A mělo by být pobídkou k rychlé opravě.

Příčinou problému je obvykle zanesený plovák, který se zasekává a propouští vodu. Potíže působí i vodní kámen, který poškozuje gumová těsnění.

Při opravě je opět důležité vypnout vodu a vyplatí se mít pod nádržkou připravený kbelík. Do nádržky se dostaneme tak, že nejprve uvolníme matici a odšroubujeme přívod vody. Poté je nutné sundat víko, které drží na knoflíku splachovače. K uvolnění závitu knoflíku někdy postačí síla ruky, ale používá se i plastový klíč. Je třeba šetřit silou a uchycení knoflíku nepoškodit.

Po sundání víka povolte matici na plovákovém ventilu, vyndejte ho, vyklepejte nečistoty a propláchněte ho vodou. Uvnitř ventilu jsou membrány, které je rovněž nutné vyčistit. Jestliže je plovákový ventil příliš zanesený, určitě má smysl vyměnit ho za nový, pokud možno co nejkvalitnější.

Čisté musí být i sedlo, na které doléhá těsnicí guma. Pokud je zpuchřelá či zanesená vodním kamenem, vyměňte ji rovněž.

Před zpětnou montáží vyčištěných nebo nových dílů vypláchněte nádržku vodou. Správné funkci nádržky toalety rovněž prospěje, když se před opětovným uzavřením vypláchne vodou. Proudem vody propláchněte i přívodní hadičku.

Ucpaný odpad

Nepříjemnou závadou je rovněž neodtékající odpad. Použít lze například instalatérské péro. Zasouvá se co nejdál do odpadní trubky. Až narazí na ucpávku, pokuste se ji prudce prorazit. Až se ucpávka uvolní, propláchněte odpad vodou, nejlépe vařící.

Pro vyčištění zaneseného odpadu můžeme použít i speciální nástavec na zahradní hadici, který nasměruje proudy vody na stěny potrubí. Na podobném principu pracuje i tlakový čištič, nazývaný wapka. Použití nejrůznějších chemických přípravků na čištění ucpaných odpadů doporučují odborníci tehdy, pokud odpad ještě protéká. Jestliže je už úplně ucpaný, chemie většinou nepomůže.

 

 

Opravy vody, odpadu a WC svépomocí