Je čas vysadit cibuloviny

Rubrika: Zahrada

Chceme-li mít na jaře krásně kvetoucí zahradu, je čas na výsadbu cibulovin. Od nepaměti jsou velmi oblíbené a staly se inspirací pro obrazy i vyšívané ubrusy.

Z botanického hlediska názvem cibuloviny označujeme skupinu rostlin, které v zemi vytvářejí zásobní orgán cibuli. Jarní cibuloviny se vysazují na podzim. Ty, které kvetou v létě (chocholatice apod.) do země vysazujeme na jaře, tedy v březnu a v dubnu, protože jejich cibule v našich podmínkách na zahradě nepřezimují.

Výjimkou jsou lilie (lilie zlatohlávek, lilie královská a další), jejichž cibule se obvykle vysazují na jaře, ale na rozdíl od dalších letních cibulovin je není nutné na zimu vyrývat ze země. Vysazujeme je dostatečně hluboko (10-15 cm) do vylepšené propustné půdy, která není přemokřená. Rozmnožují se přirůstáním dalších cibulí.

Kdy začít?

V zahradách se pěstuje mnoho druhů a odrůd cibulovin, které mohou růst v trávníku, lemovat záhony, vyplnit místa pod keři, ale dobře se vyjímají také v nádobách: v truhlíku nebo v květináči.

Doba výsadby nejranějších květinových cibulovin začíná od poloviny srpna, kdy vysazujeme řepčíky, kandík, sněženky, a pokračuje až do prosince. Tedy do doby, dokud lze půdu snadno zpracovat. Dříve vysazené odrůdy pokvetou jako první, proto cibuloviny jednoho typu vysazujeme v intervalech několika týdnů. Také krokusy a talovín zimní je nutné zasadit brzy, aby mohly vytvořit silný kořenový systém.

V září a říjnu vysazujeme kosatec, ladoník, ladoničku, ladoňky, okrasný česnek. Tulipány, narcisy, snědky, zahradní odrůdy hyacintů a anemonky vysazujeme během října až začátkem listopadu. Nakonec se vysazují modřence.

Příprava půdy

Většina cibulovin potřebuje slunné stanoviště a dostatečnou závlahu, nikoliv však stabilní vlhkost. Půda pro výsadbu cibulovin musí být propustná a bohatá na živiny. Před výsadbou necháme cibulky oschnout, poté je namoříme, což ochrání cibule před plísňovými chorobami. Hojný přísun vody potřebují cibuloviny pouze po výsadbě, aby mohly do zimy dobře zakořenit, a následně na jaře, kdy intenzivně rostou.

V dlouhodobě vlhké půdě mohou cibulky chytit hnilobu. I proto je dobré je před výsadbou namočit na dvě až čtyři hodiny do mořidla. Použít můžeme klasický fungicid Rovral, přípravek Síra SK 520 (roztok připravíme přesně podle návodu na obalu). To pomáhá jak ke zničení spor a mycelií houbových patogenů, tak k rychlému zakořenění a ke zvýšení odolnosti rostliny. Hodí se také roztok přípravku Lignohumát, který se využívá především jako hnojivo.

Uskladnění cibulovin

Je dobré, aby cibuloviny, které se chystáme vysazovat, byly dodány těsně před plánovanou výsadbou. Pokud je kupujeme nebo si je necháme posílat poštou a výsadbu odložíme na později, musíme je rozbalit a umístit na suché a tmavé místo, které je dostatečně větrané. Ideální je teplota pod 20 °C. Cibuloviny, které rychle vysychají, uskladníme do nádoby s pískem.

text: Helena Štětinová
foto: Shutterstock

Je čas vysadit cibuloviny

Je čas vysadit cibuloviny