Jarní péče o půdu

Rubrika: Zahrada

Trávník a záhony vyžadují na jaře naši péči, aby se nám později odměnily hustým pažitem a dobrou úrodou.

Univerzální hrábě na hrabání trávy, mechu a zpracování půdy (Fiskars)

Vrstva mokrého podzimního listí, těžký sníh, mráz, vlhko – to vše dává půdě na záhonech i trávníku během zimy pořádně zabrat. Proto jakmile roztaje sníh, oteplí se a půda rozmrzne, to je podle místa zhruba kolem poloviny dubna, začneme zahradu kultivovat a připravovat na novou sezónu.

Regenerace trávníku

Když zmizí sníh a zem vyschne, vyhrabeme z trávníku všechny nečistoty a stařinu. K tomu se hodí hrábě s kratšími kovovými hroty. Na odstranění mechu, plevele a zplstnatělé trávy vezmeme provzdušňovací hrábě od Fiskars nebo kypřič trávníku od Gardeny.

Provzdušňovač trávníků, vhodný na menší plochy s horším přístupem (Fiskars)

Na provzdušnění trávníku je nejúčinnější vertikutátor (provzdušňovač) s otáčejícími se noži, které odstraňují mech, zplstnatělou trávu a plevel, ale i prořezávají drny. Po vertikutaci mají voda, slunce a živiny lepší přístup ke kořínkům trávy. A díky snazšímu vsakování dešťové vody se trávník tak nepodmáčí.

Jaké nářadí na trávník

Na menší trávníky vystačíme s ručním provzdušňovačem – lze ho koupit samostatně, nebo jako nástavec multifunkční sady. Na větší travnaté plochy vyjedeme smotorovým vertikutátorem, třeba Vikingem LE 540. Až půda vyschne, zahřeje se alespoň na teplotu +10 °C a začne opět růst tráva, je možné dosít prořídlá místa.

Motyčka a kultivátor z řady combisystem (Gardena)

V březnu nebo v dubnu lze začít s hnojením. Vegetace potřebuje k růstu živiny, především dusík, který podporuje dělení buněk a tvorbu nových částí rostlin. Pokud má trávník nedostatek živin, má zelenožlutou barvu a pomalu roste. Dobrá hnojiva obsahují vyvážené množství dusíku, draslíku, fosfátu a hořčíku.

Někde stačí rýč

Na úpravu menších záhonků nám postačí vedle rýče a vidlí i nářadí jako motyčka, kultivátor, kypřič, hrábě a lopatka, nejlépe na dlouhé násadě. Výhodnější jsou multifunkční sady, u nichž na jednu násadu můžeme nasazovat různé příslušenství. Nabízí je dnes už téměř všichni výrobci – u Fiskars to je QuikFit, Gardena má combisystem, WOLF-Garten multi-star.

Ergonomicky tvarovaný rýč a vidle Terraline (Gardena)

Ergonomicky tvarované násady, měkké rukojeti a odlehčené materiály nářadí znamenají méně unavující práci. Takové jsou například rýče a vidle Terraline od Gardeny nebo ErgoPlus od Fiskars.

Šikovná elektrická motyka

Práci nám usnadní elektrická motyčka, kterou stačí vést a ona kypří půdu za nás. Elektrická motyčka Gardena EH 600/36 snadno prokypří půdu a zároveň ji promíchá s hnojivem. Díky váze pouhých 8 kg je manipulace s motyčkou pohodlná, speciálně tvrzené radličky po zapnutí samy pronikají do půdy. Pracovní šíře je 36 cm, pracovní hloubka je 18 cm. Madla lze navíc složit.

Na větší plochy větší stroje

Na větší záhony a políčka se vyplatí vyrazit s pořádným nářadím – kultivátory a minirotavátory. Například minirotavátor Bertolini B-020 H s pojezdem je lehký, skladný a určený pro rychlé a snadné kypření půdy na menších plochách. Má záběr 30 cm a dostatečný výkon 0,8 HP.

S elektrickou motyčkou EH 600/36 jde kypření půdy na záhonech mnohem snadněji (Gardena)

Kultivátor MS 16 smotorem Briggs&Stratton a výkonem 5,5 HP je ideální pomocník k rodinným domům a zahradám, s celou řadou příslušenství.

Kultivátor Husqvarna TF 324 využijete na rozlehlejších pozemcích. Je vybaven výkonným motorem Subaru OHC s výkonem 3,3 kW, pracovní šíře je 60 cm, pracovní hloubka 30 cm. Snadno se s ním manévruje (má zpětný převod). Při manipulaci a práci oceníte ergonomicky nastavitelnou rukojeť a přední transportní kolečko.

www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.husqvarna.cz, www.stihl.cz, www.wolf-garten.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Jarní péče o půdu