Struny pro trávník

Strunové sekačky, vyžínače i křovinořezy mohou být buď doplňkovým nářadím k sečení trávy, nebo plnohodnotnou náhradou sekaček „na kolečkách“. Jejich hlavní výhodou je mobilita.

Elektrická strunová sekačka Bosch Home and Garden ART 30 je lehká a praktická. Jedním kliknutím si  vyberete mezi zastřiháváním a stříháním okrajů a také výšku střihu změníte jedním kliknutím

I ty nejvýkonnější benzínové křovinořezy a motorové kosy jsou ještě pořád natolik lehké, že se s nimi můžete bez obtíží pohybovat i v náročném svažitém terénu a jejich výkon přitom postačí i na vysokou trávu, keře a šlahouny náletových dřevin. Nejlevnější elektrické strunové sekačky však na takovou zátěž stavěny nejsou.

Výkonný Gardena trimmer PowerCut Plus 650/30 je vhodný i pro sekání těžce dostupných míst (také pod trampolínou nebo zahradními lavičkami). V blízkosti záhonků je možné použít ramínko na ochranu rostlin

Žací hlava na tyči

Podstatou konstrukce strunových sekaček všech typů a výkonů je žací hlava na násadě. Je poháněná elektromotorem nebo benzínovým motorem, rotuje ve vysokých otáčkách a z jejího zásobníku se automaticky nebo mechanicky odvíjí v potřebné délce plastová či drátem vyztužená struna. Někdy je zde umístěn také plastový nebo ocelový kotouč s noži.
S vyšší výkonností motoru dosahuje sekačka vyšších otáček, a tím pádem i hladšího a kvalitnějšího řezu. Výkon motoru je tedy jedním z kritérií kvality strunové sekačky. Hledisek pro správný výběr je ovšem víc a před nákupem je třeba zvážit především to, jak rozlehlý a náročný terén hodláte sekat.

S akumulátorovým vyžínačem stroje Black and Decker STC 1840EPC rychle posečete velké plochy s přerostlým trávníkem. Vodicí kolečko zaručující vytvoření perfektních okrajů trávníku

Levné jen na malé plochy

Pro sečení malé předzahrádky, pásů trávy kolem plotů či kolem záhonů na rovinatém pozemku je dobré zvolit lehké strunové sekačky nebo vyžínače na elektřinu nebo akumulátor. V této kategorii je pořídíte už zhruba od tří set korun a při doplňkovém sekání oceníte především jejich nízkou hmotnost a minimální nároky na údržbu.
Nejlevnější strunové sekačky mají motor většinou umístěný na spodní části a držák strunové hlavy bývá namontován na ose motoru. Strunová hlava se do držáku zacvakne bajonetovým uzávěrem. U nejlevnějších typů bývá nutné mechanicky povytáhnout strunu, která se při sekání automaticky zkrátí na potřebnou délku. Souboj s nekvalitní hlavou, nutnost neustálého povytahování struny a vysoká spotřeba struny bývají častými bolestmi levných sekaček, které má smysl používat skutečně jen na dočištění malých ploch, kam se nedostanete s větší sekačkou.

Alternativou k tomuto využití sekačky jsou například i nůžky na trávník, u nichž nehrozí častá kolize struny s hranou obrubníku nebo spodní částí plotu.

Nejmenší a nejlevnější sekačky mívají šířku záběru struny kolem dvaceti centimetrů a jejich nízký příkon (obvykle kolem 250 W) je třeba brát v úvahu i při délce sekání. Nechcete-li strunovku rychle zničit (nemívají tepelnou pojistku), nepřetěžujte ji a dejte motoru šanci vychladnout. Připlatit si i v této kategorii za značkový výrobek má smysl přinejmenším kvůli spolehlivé záruce a možnosti dokoupit například nové zásobníky strun. To se vám u přístroje koupeného v akci v hypermarketu podařit nemusí.

Akumulátorová strunová sekačka Bosch ART 26-18 LI s vodicími kolečky je vybavena inovativním žacím systémem, který zaručuje skvělý výkon sečení a životnost stroje

Vyšší výkon a automatika

Robustnější a výkonnější typy strunových sekaček od levných plastových typů odlišuje především vyšší příkon motoru (většinou 600 až 1000 W) a širší záběr struny (kolem 30 centimetrů) a další detaily, které zvyšují komfort práce. Je to například nastavitelná délka násady i nastavitelná poloha držadla, v některých případech i nastavitelný úhel sklonu žací hlavy. U některých těžších typů jsou též přídavná pojezdová kolečka.

Dražší strunovky mívají i kvalitnější systém odvíjení struny. Může být poloautomatický, u nějž se struna vysouvá poklepem žací hlavy o zem při spuštění přístroje, nebo plně automatický, který potřebnou část struny vysune při každém zapnutí sekačky.

Kliknutím lehce nastavíte délku vodicí tyče Black and Decker STC 1840EPC

Jaký pohon vyžínače

Strunové sekačky s nejvyšším výkonem řadí někteří prodejci do kategorie vyžínačů. A v této kategorii už narazíte i nabenzínové stroje, které nabízejí dostatečně vysoký výkon pro práci v náročnějším terénu a sekání větších ploch, ale rozsahem příslušenství ještě nespadají do kategorie křovinořezů či motorových kos.

Konstrukce vyžínačů se už od klasických strunových sekaček odlišuje. Elektrický či benzínový motor bývá umístěn v horní části poměrně robustního těla tvořeného hliníkovou trubkou. Tou prochází bowden, který pohání žací hlavu se strunou, nebo u některých typů s řezným kotoučem. Záběr struny u vyžínačů bývá až 40 centimetrů a používají se struny silnější, s průměrem kolem 2,5 až 3 milimetrů tloušťky.

Při rozhodování mezi elektrickým a benzínovým vyžínačem se nemusíte obávat zásadních rozdílů ve výkonu. Elektrické přístroje jsou obecně tišší a méně náročné na údržbu, u benzínových vás zase neomezuje závislost na přívodu elektrického proudu a kabel při práci.

AKU strunová sekačka AL-KO Easy Flex GT 2000 váží pouhých 1,9 kg včetně akumulátoru. Je vhodná pro každou zahradu

Oba typy vyžínačů oceníte především při údržbě členitého a svažitého pozemku, kdy je například třeba sekat zatravněný terén mezi záhony, skalkami, ostrůvky keřů nebo hustší výsadbou stromů. Oproti rotačním sekačkám nebo zahradním traktorům pak samozřejmě není k dispozici sběrný koš na posečenou trávu.

Zajímavým kompromisem může být akumulátorový vyžínač (turbotrimmer), který spojuje výhody obou typů pohonů. Problémem akumulátorových sekaček může být omezená doba práce na jedno dobití. U výkonnějších turbotrimmerů udávají výrobci možnost posekat až tisíc běžných metrů plochy na jedno dobití.

Aku strunová sekačka for_q dobře obsekává záhony a keře a vejde se i do úzkých míst. Nosný popruh umožňuje majiteli snadnou manipulaci a speciální sečná struna zaručuje tichý provoz

Křovinořezy a motorové kosy

Nejvýkonnější přístroje pro sečení strunou označují výrobci jako křovinořezy. Rovná konstrukce těla křovinořezu s přídavnými madly dává možnost pracovat s ním podobně jako s kosou, proto se užívá i název motorová kosa.

U těchto přístrojů je výkonný motor rovněž umístěn v horní části tyče a jeho točivý moment se na žací hlavu přenáší otočnou tyčí. Některé křovinořezy lze kvůli snazší přepravě rozmontovat na dvě části. K lepšímu a bezpečnějšímu ovládání přispívají kromě madel i závěsné popruhy na ramena.

S křovinořezem zvládnete i rozlehlé pozemky a jeho nejlepší vlastnosti využijete především na nepravidelně udržovaných plochách, kde si vysoký výkon motoru poradí i s přerostlou trávou a náletovými křovinami. Na pravidelně sečené rovné plochy zůstává nejvhodnější rotační sekačka či zahradní traktor, ale pro náročný terén už stojí za to volit mezi bubnovou či lištovou sekačkou a výkonným křovinořezem.

Kromě silné a drátem vyztužené plastové struny může křovinořez využívat i několik typů ozubených kotoučů. Kotouč s menším počtem zubů je vhodný pro sečení trávy a drobnějších keřů a náletů, s hustěji ozubeným (pilovým) kotoučem můžete seříznout i slabší kmeny nebo prořezávat větve.

Doporučený průměr struny

Průměr žací struny bychom měli volit podle výkonu křovinořezu a konstrukce strunové hlavy, ve které je navinuta. Ideální je proto použití struny takového průměru, jaký měla originální struna od výrobce. O správnou délku navinuté struny se u moderních strojů nemusíte starat, kryt struny bývá totiž opatřen nožem, který strunu zastřihne na předepsanou délku.

Při rotaci se struna napřímí a vyvine sílu k přeseknutí trávy nebo mladých náletových dřevin. Zároveň však zůstane dostatečně elastická a přizpůsobí se tuhým překážkám, jako jsou ploty, zdi apod., aniž by je poškodila.

Někdy se ovšem stává, že majitel ve snaze zvýšit odolnost struny navine strunu silnější, než doporučuje výrobce. Ta se pak špatně odvíjí a zadrhává se. Otáčky motoru se snižují až pod hranici, kdy je struna schopna stébla podseknout a tráva se často začne namotávat na strunovou hlavu. Rázy, které přitom vznikají, se přenášejí do úhlových převodů, odstředivé spojky i motoru.

Majitel tak výrazně zkracuje životnost celého stroje. Použití silnější struny může tedy u slabších motorů vést až k jejich zničení. Volba slabší struny při silném motoru naopak způsobí „jen“ její rychlé opotřebení a spotřebu.

 


Profil struny
Mezi dostupné patří klasický kruhový, čtvercový či různé hvězdicové profily. Struna s kruhovým profilem je velice odolná a pomaleji se opotřebovává, ovšem seče o trochu hůře než struny s ostrými hranami. Vzhledem k profilování totiž struna při stejném průměru ztrácí nepatrně na své síle. Nejlépe seče struna čtvercová, je však méně odolná a rychleji ubývá. Nejméně odolná je hvězdicová struna, seče ale lépe než kruhová. Jestliže si však uvědomíte, že při vysokých otáčkách se pro sečení využívá jen asi 15 milimetrů na konci struny, má její tvar na seč opravdu malý vliv a záleží jen na preferencích a zkušenostech majitele, jaký profil upřednostní.


Struny se nevyplatí pořizovat do zásoby. Sebekvalitnější plast časem degraduje a v prostředí s měnící se teplotou a vlhkostí může být struna křehčí a při použití rychleji ubývat. Nejhorší variantou je skladování struny na přímém slunečním světle.


www.mountfield.cz, www.bosch.cz, www.hecht.cz

 

 
Text: Richard Guryča, foto: archiv firem

Struny pro trávník