Dřezy na chalupu


Při zařizování kuchyně je potřeba věnovat pozornost výběru dřezu. Důležitá je jeho velikost, hloubka a také fakt, zda je vybaven odkapovou plochou.

Ve dřezu vykonáváme kromě mytí nádobí i všechny špinavé kuchyňské práce – čistíme tu potraviny, likvidujeme kuchyňský odpad. Proto potřebujeme bytelný dřez z kvalitních materiálů, který se jen tak nepoškrábe a nebude nám při mytí nádobí vibrovat pod rukama.

Dřezy se vyrábějí v provedení jednodřez a dvojdřez, ty mohou být samostatné nebo v provedení s vaničkou či s odkapávací plochou nebo s oběma prvky a modely rohové. A kolik za ně zaplatíme? Rozpětí je velké a záleží na kvalitě, materiálu a také na velikosti a typu modelu.

Jaký vybrat materiál?

U dřezu obvykle volíme z nerezu, z granitu a kompozitních materiálů a z keramiky nebo porcelánu. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody; všechny jsou kvalitní a pěkné na pohled, volba je proto pouze na nás. Jestli máme na chalupě pracovní desku z kamene, můžeme si do ní nechat na zakázku vyrobit i vhodný dřez. To však již žádá vyšší investice.

Uvažujeme-li o nerezovém dřezu, ptáme se po nerezavějící chromniklové oceli 18/10 (číslo ukazuje složení materiálu, kde je 18 % chromu a 10 % niklu). Informujeme se rovněž o síle plechu. Tenký se bude při napouštění vody a manipulaci s nádobím prohýbat. Luxusní dřezy jsou vyrobeny z plechu o síle 1,0 až 1,2 milimetru. Kvalitní dřezy jsou z plechů o síle 0,7 a 0,8 milimetru. I levný dřez by měl být z materiálu alespoň 0,5 milimetru silného. Nerez je k dostání v různých provedeních – hladký povrch, mikrostruktura a tkaná struktura.

Co se granitu týká, tady je vždy dobré informovat se na něj u prodejce nebo u výrobce. Na trhu se pod tímto názvem objevují výrobky různé kvality, které mohou mít jen tenký povrchový nástřik nebo poměr křemene mezi 30 a 60 % či kamenivo pojené méně odolnými polyesterovými pojivy. Kvalitní dřezy by měly obsahovat přibližně 80 procent křemenných písků a 20 procent tvrdého polymethylakrylátu. Výrobky mají různé názvy, například společnost Franke má novinku Fragranit DuraKleen Plus, která je nejnovější inovací původního materiálu fragranit. Jedná se o kombinaci 80 % přírodního křemičitého písku (žuly) a 20 % polymerové pryskyřice. Neztrácí barvu a odolá krátkodobým teplotám do 280 °C. Oproti původnímu fragranitu je hladší, příjemnější na dotek, snadněji se čistí, je odolnější vůči skvrnám, ulpívání nečistot a poškrábání. U značky Blanco zase novinky najdeme po názvem Silgranit PuraDur, značka Schock přišla s Nano Granitem Cristadur a takto bychom mohli pokračovat.

Kompozitní SMC (Sheet Molding Compound) dřezy jsou levnější variantou s vlastnostmi a vzhledem granitových výrobků, s nimiž je ale nemůžeme zaměňovat. Rázová houževnatost je u nich ze všech typů kuchyňských dřezů největší. Snesou i teplotní šoky a jsou odolné vůči čisticím prostředkům a potravinářským barvivům.

Jedním z SMC materiálů pro nové generace dřezů je Tectonite, který je lehký, pevný, odolný a flexibilní. Speciální povrch s příměsí skelných vláken zajišťuje jeho odolnost a pevnost při použití v kuchyni. Je 100% recyklovatelný. Odolá krátkodobé vysoké teplotě (až 300 °C), usazování nečistot, poškrábání, chemikáliím a kyselinám z potravin a čisticích prostředků.

Keramika a porcelán jsou velmi tvrdé materiály, takže se snadno nepoškrábou. Jsou masivní a odolávají i silnějšímu úderu. Co je podstatné, nezabarví se barvivy z ovoce, čajů a dalších kuchyňských barviv. Dokonce vydrží i teplotní šoky. Povrch je příjemný na dotyk a snadno se udržuje v čistotě a materiál skvěle zapadá do kuchyní ve venkovském stylu. A nemusí být jen bílý. Keramické dřezy jsou k dispozici v mnoha barvách a tvarech, do všech druhů pracovních desek.

Vedle keramiky výrobci nabízejí také sklo. Tedy kombinaci nerezové vaničky a skleněného odkapu. Značka Franke zavedla na trh sklo jako nový materiál. Jediným zástupcem této kombinace je řada Pure – Line Glass (PUV). Kombinace může být v provedení černé nebo bílé sklo s nerezovou vaničkou.

www.drezysystemceram.cz, www.ikea.cz, www.hotpoint.cz, www.franke.cz, www.schock.cz, www.kuchynsky-drez.cz, www.teka.com, www.astracast.cz, www.duravitcz.cz, www.drezy-blanco.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Dřezy na chalupu


Komentáře

3 reakce na Dřezy na chalupu

 1. RobertK napsal:

  Nedávno jsem si na chatu pořídil kulatý granitový dřez Jsem s ním zatím velmi spokojený, nejdříve jsem si myslel, že se mi nebude do kuchyně hodit, ale rychle jsem si na něj zvykl a myslím, že se mi teď líbí dokonce více, než předešlý nerez. Měl by být odolnější, tak jsem zvědavý, jestli se mi ho podaří poškrábat (doufám, že ne). Jsem zvědavý, jestli to za ty peníze bude stát, ale podle všeho by mělo…

 2. Martina Kynská napsal:

  Podle mě je celkem jasné, jaký dřez vybrat na chalupu. Tedy záleží, jak často tam jezdíte. Já tam trávím zhruba jeden víkend v měsíci a proto pro mě nemá význam nějaký drahý dřez. Mám tam obyčejný, levný nerez a jsem s ním naprosto spokojený.

 3. stanislav.rol napsal:

  Mě se právě granit moc líbí, máte to tu hezky popsané a co je hlavní, tak to je to, že máte obrázky 🙂

  Každopádně, děkuji za článek, snad mi to pomůže, tedy spíše určitě mi to pomůže při výběru :))

Napsat komentář


TYPY DŘEZŮ

 • Co se instalace do pracovní desky týká, můžeme si vybrat z několika typů dřezů.
 • Nástavné dřezy lze montovat do všech druhů pracovních desek. Zapouštějí se shora do výřezu v desce, takže vystupují mírně nad rovinu povrchu a jejich hrana překrývá okraj výřezu v desce. Tím je zajištěna nejlepší ochrana výřezu desky proti pronikání vlhkosti.
 • Dřezy k úrovňovému zabudování jsou ve výsledku v jedné rovině s pracovní deskou. Dřez se zapouští do výřezu v pracovní desce, spára mezi okrajem dřezu a deskou je přiznaná. Montáž je náročná na přesnost a pečlivost práce, ale deska pak vypadá skvěle.
 • Podstavné dřezy se zavěšují (přilepí vhodným lepidlem a zajistí přivrtanými úchyty) pod výřez v desce. Ta musí být z nenasákavého materiálu, například z přírodního nebo technického kamene a podobně. Řezná plocha výřezu je zde pohledová, proto musí být perfektně opracovaná a vyhlazená.
 • A pak jsou tu samostatné dřezy nazývané též mycí centra. Ty nejsou spojeny s pracovní deskou, orientují se zadní částí ke stěně a montují se přímo na spodní instalační skříňku. K bokům musí být po obou stranách vždy přisazena pracovní deska.