Dopřejte pitný režim i pokojovkám

A je to tady. Sluníčko nám začíná pražit do oken a naše květiny a pokojové rostliny jsou vystaveny velkým výkyvům teploty. I když jim běžně stačí zálivka jednou týdně, v extrémních podmínkách nebo během naší nepřítomnosti je potřeba je zabezpečit, aby neuschly.

 

 

Máme pro vás rady jak se o své rostliny postarat i na dlouhou dobu dopředu, aby vaši nepřítomnost, zapomnětlivost nebo vedro rostliny přežily i bez toho, že do péče o ně zapojíte sousedy a příbuzné.

 

Automatické zavlažování Gardena

 

„Pokud nemáte čas pravidelně zalévat květiny, velkou službu vám prokážou samozavlažovací obaly, květináče a truhlíky. Tito šikovní pomocníci jsou k dostání v nejrůznějších velikostech, barvách a tvarech, které lze dokonale sladit s interiérem vašeho domova. Budou se vyjímat i na balkoně či zahradě. Díky jejich samozavlažovacímu systému je zabezpečen přísun vody i vzduchu ke kořenům rostlin, které díky tomu nebudou strádat,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení Zahrady projektových marketů Hornbach.

 

Zavlažovací textilie aquasorb

 

V závislosti na velikosti květináče, rostliny a jejím stanovišti se obaly se zavlažovacím systémem dokážou o květiny postarat až po dobu 12 týdnů. Zalévání proto můžete na nějakou dobu vynechat, ať už jste na dovolené nebo prostě zaneprázdnění. Samozavlažovací květináče a truhlíky jsou určeny jak pro venkovní, tak i pro vnitřní použití a zohledňují potřeby každého druhu rostlin. Tyto nádoby disponují různě velkými zásobníky vody i háky, které slouží k uchycení květináče například na zábradlí.

 

Zavlažovací koule

 

Pomohou také vysoce nasákavé, kapilárně vzlínavé textilie, například hydrofolie Plantex Hydromax. Ta absorbuje až tři a půl litru vody na čtvereční metr. Použít můžete i systém Fibertex Quality Gardening, který využívá zavlažovací textilii AquaSorb. Na trhu jsou zavlažovací systémy kapkové závlahy pro interiér, které rozvádějí vodu do květináčů ze zásobní nádoby systémem hadiček nebo automaticky (například Gardena). Pořídit si můžeme i zavlažovací koule do květináčů.

 

Záchrana květin po návratu z dovolené
Pokud však přeci jen dojde k tomu, že rostliny sice neuvadly, nicméně nepřekypují životem a substrát je vyschlý, můžete je snadno oživit. Květináče stačí bez misky ponořit na několik hodin do větší nádoby s vodou a několikrát pokropit i listy. Pak už stačí rostlinu umístit na stinné, chladnější místo na den nebo dva. Může se však stát, že vaše rostliny budou naopak přelité. Příznakem přelité rostliny jsou pokroucené listy nebo vadnutí, ačkoliv její substrát není vysušený. Řešení je naštěstí také jednoduché – rostliny je třeba přemístit na teplé místo a bez květináče je i s hlínou zabalit do savého papíru. Ten je třeba pravidelně obměňovat, dokud je vlhký. Pak rostlinu stačí přesadit, následující týden zalévat jen velice opatrně a měla by být opět plná života.

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: HORNBACH, LECHUZA, PLASTIA, NÁKUP V AKCI, FIBERTEX, GARDENA

Uložit

Dopřejte pitný režim i pokojovkám