Dlaždice a obkládačky na míru


Doříznout dlaždice nebo obkládačky na míru a požadovaný tvar potřebujeme při pokládce či lepení obkladů na okrajích dlážděných ploch, v rozích či na schodech.

Nejjednodušším speciálním nástrojem pro řezání obkladů a dlažby je ruční pružinová řezačka. Lepších výsledků však lze docílit s velkou řezačkou na dlaždice. Pokud budeme pokládat slinutou dlažbu, bude vhodná na složitější řezy speciální pila s diamantovým kotoučem.

Řezaný okraj dlaždice můžeme zabrousit brusným papírem, úhlovou bruskou nebo brusným kamenem. Malý kousek, který nelze odlomit vcelku, odštípáme po naříznutí kleštěmi.

Při práci s ruční řezačkou je třeba vyvíjet po celou dobu řezání stejný tlak. Do řezu se nesmíte nástrojem vracet a na konci řezu je nutné snížit přítlak, aby se obkládačka nenaštípla.

Běžné dlaždice řežeme tak, že nařízneme povrch a přes pevnou hranu z dlaždice odřezávaný kousek mírným tlakem odlomíme. Potřebujeme-li odříznout zvláště úzký proužek, bude vhodné dlaždici naříznout i z rubové strany.

Pilka, bruska, struna

Složitější výřezy vytvoříme speciální ruční pilkou. Pilové plátky však moc nevydrží, vhodnější je proto řezná struna, která se prodává v několika délkách a dá se upnout do rámu pilky na kov. Požadovaný tvar je nutné na obkládačku předkreslit, poloměry křivek by však neměly být příliš malé, jinak obkládačka praskne.

Velmi efektivním nářadím pro řezání obkladů a dlažeb je i úhlová bruska s diamantovým kotoučem. S její pomocí uděláte výřezy z krajů dlaždic, se zvýšenou opatrností i náročnější řezy. Docílíte velmi rychlých a přesných řezů, ale je nutné počítat při práci s velkou prašností a pokud možno neřezat obklady či dlažby v interiéru.

Broušení hran řezů

Při dělení keramických obkladů a dlažeb vznikají na okrajích řezů nerovnosti, které je nutné odstranit. Pro jemné přebroušení postačí brusná houbička nebo brusný papír. Rychleji půjde práce s brusnými kotouči (použijte hrubší zrno) a zbroušení hran se dobře dělá pomocí pásové brusky.

S úhlovou bruskou pracujte při zabrušování hran raději velmi opatrně, velký úběr tohoto nářadí by vám mohl zkomplikovat práci.

Osvědčenou pomůckou pro zabrušování hran a dorovnávání linií je brusný papír, omotaný kolem kousku plastové nebo kovové trubky.

Dlaždice a obkládačky na míru


Komentáře

Napsat komentář


Použijte pilku na kov

Rovné řezy se dají vytvořit i pilkou na kov. Řežte obkládačku z rubové strany. Obkládačku je třeba upnout do svěráku a z obou stran ji obložit rovnými prkénky.

Práce s různými tvary

Zajímavou alternativou k řezačkám na obklady a dlažbu jsou frézky pro řezání a vykružování otvorů do dlažby a obkladů. Nevyžadují chlazení vodou, takže umožňují rychlou a snadnou práci s minimem odpadu. Příkladem takového nářadí je třeba spirálová pila Rotozip RZ3 a RZ5. Dodává se spolu se sadou diamantových řezacích bitů, které umožňují snadné a rychlé řezání i těch nejnáročnějích tvarů. Umožňuje například vykružování otvorů na zásuvky či závity vodovodních baterií, nebo řezání nejrůznějších netradičních tvarů i ve velmi tvrdých materiálech. Mezi přednostmi přístroje, na které upozorňuje výrobce, je například rychlonastavitelná patka pro snadnou volbu hloubky řezu, prachotěsný spínač či pogumované tělo pro snadné uchopení.
Za zhruba pět tisíc korun nabízí profesionální frézku na obklady a dlažbu i výrobce nářadí Bosch. Frézka na dlaždice Bosch GTR 30 CE Professional se 30 tisíci otáčkami za minutu zaručuje účinné vrtání a řezání i do nejtvrdších dlaždic.
Profesionálové používají při řezání dlažby i speciální stoly, do nichž lze dlaždice či obkládačky pevně upnout a nařezat je na požadované tvary.